Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej nie widzi podstaw do delegalizacji ONR

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej nie widzi podstaw do delegalizacji ONR

Prokuratura Regionalna w Krakowie zwróciła się do tej właśnie instytucji z prośbą o opinię w sprawie delegalizacji ONR. Jej szef, Jan Żaryn odpowiedział, że ich opinia nie da argumentów za.

 

Wnioskodawcy uzasadniali swoje stanowisko faktem, ze przed wojną ONR został zdelegalizowany. Eksperci Instytutu twierdza, że stało się to nielegalnie. „Powoływanie się na fakt delegalizacji wówczas jako podstawy delegalizacji dzisiaj kolejnego ONR-u, moim zdaniem, kompromituje wnioskodawców” – powiedział Żaryn. Dyrektor Instytutu przekonuje także, że przed wojną ONR nie był rasistowski ani oparty na ideologii nazistowskiej. Wg niego skupiał narodowo-chrześcijańskich patriotów. Uważa, że przedwojenny ONR jest „nosicielem bogactwa polskiej przeszłości”.

O delegalizację ONR padły w sumie 4 wnioski, składane od 2017 r. jeszcze przez byłą prezydent Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz ś.p. Pawła Adamowicza. Sprawą zajmowała się Prokuratura Okręgowa w Krakowie, na której wniosek sporządzono 2 opinie dające podstawy do delegalizacji. Wtedy do akcji wkroczyła Prokuratura Regionalna i zleciła kolejną opinię – u człowieka znanego z zachwytu nad środowiskami nacjonalistycznymi.

 

Prof. Tomasz Nałęcz, historyk, ma wątpliwości co do obiektywizmu tej opinii. Uważa, że organizacja, która kontynuuje faszystowską linię przedwojenną, powinna być bezwzględnie zdelegalizowana. Dzisiaj również – uważa profesor – organizacja szerzy przemoc w życiu publicznym i na ulicznych demonstracjach.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Oczywiście nikt nie ma wątpliwości, że opinia Żaryna będzie bezstronna i obiektywna. Jak opinia ludożercy o wegetarianizmie.

/ep/

Źródło: RMF24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
4 maja 2021 14:44

Przecież to krew z krwi, kość z kości, łajno z łajna…

Rafapon
Rafapon
4 maja 2021 17:58

„Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej”. Kto coś takiego wymyślił? Pewnie ktoś, kto już samodzielnie myśleć nie potrafi.

Jantar
Jantar
4 maja 2021 18:22

Przecież to oczywiste, że nie zdelegalizują bojówek, które pomogą im w utrzymaniu władzy i wykonają każde polecenie. ONR tymczasem już od dawna przebiera nogami, żeby wreszcie doprowadzić do rozlewu krwi i tylko czekają na rozkazy Emerytowanego Zbawcy Narodu.

Waldemar
Waldemar
4 maja 2021 21:05

Teoretycznie by się wydawało, że taką opinię nie wydaje ktoś, po kim w żaden sposób nie można spodziewać sie obiektywności. To jedno. Zaś co do ONR, to wystarczy przeczytać ich aktualną deklarację programową, by nie mieć wątpliwości, co do źródeł ich ideologii. Co do przedwojennego ONR przydatna jest źródłowa ksiażka J.J. Lipskiego. No i można poczytać w tomie Jerzego Stempowskiego : „Niemcy: 1923-1939″ jak to przed samą wojną we Lwowie tamtejsi oenerowcy skandowali na Wałach Hetmańskich”: TAK-JAK-HITLER! TAK-JAK-HITLER!”. Czy długo jeszcze będziemy dyskutowac o „narodowo-chrześcijańskich patriotach”? Kiedyś było to tylko śmieszne, dziś zaczyna być groźne!