Intelligenzaktion

Intelligenzaktion

W dniach 20 – 21 czerwca 1940 roku w Palmirach Niemcy rozstrzelali 358 osób. Transporty z Pawiaka odbywały się zgodnie z planem, który nosił nazwę Intelligenzaktion oraz akcji AB. Były to akcje wymierzone w elity. Potem w lipcu 1941 roku zamordowano kolejnych kilkaset osób. Wszędzie mordowano profesorów, prawników, artystów. Trzeba zniszczyć elity, żeby łatwiej opanować podbity naród. Pierwszą „oficjalną egzekucją” było rozstrzelanie studentki w listopadzie 1939. Nazywała się Elżbieta Zahorska, a została rozstrzelana za zerwanie niemieckiego plakatu.

Niszczenie elit to hasło, które przyświeca wszystkim reżimom, wszelkim dyktaturom świata. Niszczą elity najeźdźcy, żeby łatwiej ujarzmić podbity naród. Gdy ma się możliwości, morduje się tych wykształconych, opornych, tych, którzy nie chcą się podporządkować.

Hasła obrzydzające elity są bardzo podejrzane. Opluć sędziów, historyków, zniszczyć autorytety, niszczyć przywódcę „Solidarności”. Karać grzywnami tych, co protestują z białymi różami, co kiedyś walczyli o wolność z reżimem komunistycznym, nasyłać policję na tych, co nie zgadzają się na łamanie prawa. Kłamać, oszukiwać, nękać lekarzy, prokuratorów, którzy się narazili. Ich odpowiedź na pytanie, dlaczego – brzmi: bo możemy. Pamiętacie tego obdarzonego małą władzą szatniarza? Nie oddam panu płaszcza i co mi pan zrobi. Rządząca partia składa się z setek, a może tysięcy takich małych, aroganckich ludzików, którzy czują, że mają władzę.

PiS wie, co robi, nagradzając tych małych, niedouczonych typków wypasionymi fuchami. Są uzależnieni od partii jak od amfy albo gorszego dopalacza. Gdy się ich odetnie od paliwa, są nikim. A tak, nawet jak spadną, to na cztery łapy, z odprawą, że ja cię mogę. Ci będą zawsze posłuszni, w razie potrzeby można wykorzystać ich do niszczenia przeciwnika gorszego sortu.

Gorszy sort? Dla Niemców byli to Polacy, Żydzi, Cyganie, niepełnosprawni, „rasowo obcy” itp. Na razie nie rozstrzeliwuje się ludzi, nie ma takiej potrzeby. Wystarczy łamać ludzi, kręgosłupy i charaktery. Na razie trzeba nękać niepokornych działaczy. Areszty wydobywcze dla opozycji ma się pod ręką. Cała władza w jednej ręce, a raczej w zaciśniętej pięści prezesa, zwykłego posła, z chorym kolanem. Pozwolił na zniszczenie trójpodziału władzy, na łamanie Konstytucji. W imię chorej idei niszczy się tkankę inteligencką, elity, ludzi myślących inaczej, opierając się na wzorach władzy totalitarnej.

Totalitaryzm nie spada jak piorun, idzie krok po kroku. Najpierw jest śmiesznie, macha się ręką, ach, to nic takiego. Aż do skupienia całkowitej władzy. Tak działał Hitler, opętany ideą czystości rasy i Stalin chory na komunizm. A przecież ci zbrodniarze nie poruszali się w próżni, nie byli sami. Mieli chętnych pomocników.

Na razie nie rozstrzeliwuje się studentów za zerwanie plakatu. „Tylko” ciąga się obywateli po sądach za zakłócenie wieczoru córki gen. Andersa (ojciec pewnie w grobie się przewraca, widząc w czym córka bierze udział) czy spotkania z jakimś funkcyjnym pisowcem.

Sądy nie chcą za to karać, cóż z tego? Mściwy magister Ziobro ma władzę nad dobrze wykształconymi sędziami. Będzie ich ścigał dopóki, dopóty ucho mu się nie urwie.

Historia lubi się powtarzać. Miejmy nadzieję, że rację miał młody Karol Marks, który pisał: „Historia się powtarza już tylko jako farsa”. Oby miał rację! Jednak pewności nie możemy mieć, dlatego liczy się każdy protest, każdy opór przeciwko łamaniu naszych praw, przeciw niszczeniu elit.

Krystyna Kofta
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
32 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mirek
Mirek
22 czerwca 2018 19:00

Porównać działania niemieckiego okupanta do działań legalnie wybranych władz… brawa dla autorki. Pytanie – co panie bierze, chciałbym poznać dilera…

Antek
Antek
22 czerwca 2018 20:02
Reply to  Mirek

Oj Mireczku ty za bardzo chyba nie kumaty /tak na poziomie 65 punktow IQ/ jezel;i nie rozumiesz prostego tekstu. Ta legalnie czarna wladza miala 4.6 milionow glosow na 38 mil.. Te wladze wybrali tacy jak ty z IQ na pozimie 60 punktow.

Bogumiła
Bogumiła
22 czerwca 2018 22:38
Reply to  Antek

Stawiam, że pan Mirek ma znacznie poniżej.

Olenko
Olenko
23 czerwca 2018 16:15
Reply to  Antek

A gdzie wtedy byli ci z IQ >110? Nie ogarneli tematu, czy instrukcje na czas nie
dotarły?

Luis
Luis
30 czerwca 2018 00:00
Reply to  Olenko

Byli przeciw PIS. Średnia dla polaków to ok 102 punkty IQ. 110 i więcej to jakieś 10 % niestety.

Kos
Kos
22 czerwca 2018 20:56
Reply to  Mirek

Autorka nic nie bierze, co do tego nie ma zadnej watpliwosci. Mam natomiast watpliwosc co do tego co pan „bierze”, jezeli nie widzi pan analogii. Nawet jezeli wladza jest wybrana legalnie, musi szanowac podstawowe zaszady wspolzycia I moralnosci I to w kazdym aspekcie. Nagonka na opozycjonistow nie jest dopuszczalna w zadnym cywilizowanym spoleczenstwie.

Elżbieta
Elżbieta
23 czerwca 2018 09:24
Reply to  Mirek

Czytanie ze zrozumieniem się kłania.Przeczytaj ten artykuł jeszcze raz a potem nastepny.Na glos.Szczegolnie od akapitu:”niszczenie elit to haslo, ktore przyświeca wszystkim rezimom….”.A potem powinno juz byc z górki.

Maciek123454321
Maciek123454321
24 czerwca 2018 07:31
Reply to  Mirek

Legalnie wybrane władze nie odgradzają się od narodu barierkami i kordonami policji. Tak robi okupant, świadomy wrogości narodu wobec niego. Tak robili carscy, tak robili Niemcy, tak robili komuniści, Marszałek Piłsudski z Belwederu do siedziby GISZ (Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych) chodził na piechotę tylko w towarzystwie adiutanta. Wincenty Witos (trzykrotny premier RP) w rodzinnych Wierzchosławicach uprawiał pole jak każdy chłop, można było pojechać do niego i swobodnie porozmawiać. Inny premier, Kazimierz Bartel, łączył przez jakiś czas funkcję premiera i wykładowcy na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. I ty chcesz porównywać takie postaci do pętaków, którzy dorwali się do władzy wskutek arytmetycznego przypadku?????? Przypomnę Ci, 4,9% KORWiN, 7,6% Zjednoczona Lewica. Gdyby KORWiN przekroczył 5%, a Lewica 8%, PiS-u u władzy by nie było, najwyżej w koalicji z Pawełkiem Kukizem. Nie menduj tutaj i sam lepiej odstaw wódkę, bo ci mózg stawia w poprzek.

tfu
tfu
24 czerwca 2018 12:30
Reply to  Mirek

Mirek, to tępy chłystek….

adam
adam
25 czerwca 2018 13:04
Reply to  Mirek

Obecna władza zachowuje się jak okupant. Ta sama mentalność. Gdyby nie członkowsko w UE mielibyśmy masowe aresztowania i zaginionych opozycjonistów jak jest w Rosji czy Turcji, śmierć Barbary Blidy jest doskonałym dowodem jak działa ta władza. Zdobyli ją legalnie ale stali się przestępcami, więc po co ich bronić? Czy zrobili coś dobrego dla ludzi? Podnieśli wszelkie obciążenia i podatki. Dali 500+ garstce narodu, a reszta musi cierpieć dalej w biedzie. A bieda teraz jest większa niż jeszcze parę lat temu, te podwyżki minimalnych zarobków nie wyrównują strat spowodowanych inflacją. Bezrobocie jest niższe, gdyż kobiety wolą zasiłek, który nie wymaga szukania pracy, taki jak 500+. One są bezrobotne, ale za chwilę stracę te 500+ i pójdą się zarejestrować. To nie będzie bezrobocie 6% tylko 10%, bo taka jest skala ukrytego bezrobocia. Państwo jest bardziej zadłużone nie tylko jako kwota bezwzględna ale także względem PKB. I to w czasie gdy nasi sąsiedzi mają nadwyżki budżetowe. Rozwijamy się wolniej niż sąsiedzi, chociaż jeszcze parę lat temu byliśmy liderami. Państwo upada. Nie działa system wyborczy, sądownictwo, szkolnictwo, a koszty deform są zrzucane na samorządy, przez co rząd może manipulować liczbami i ukrywać prawdziwą skalę upadku. Polska to dzisiaj państwo teoretyczne, nie zdolne do obrony swoich granic, zdane na łaskę silniejszych w imię zdobycia posady przez kilku dyzmów z PIS. Kolejne lata PIS to tylko korupcja i dalszy upadek państwa.

Stefan
Stefan
26 czerwca 2018 12:01
Reply to  Mirek

Hitler też został wybrany legalnie, a Inteligenzaktion przeprowadził też w Niemczech. Dla inteligentów, którzy nie przeszli na członkostwo NSDAP pozostawały emigracja,Dachau lub Stuthof

Maciek123454321
Maciek123454321
22 czerwca 2018 19:09

NO NARESZCIE!!!! Pani Krystyno, wyrazy szacunku. Ja od dawna bez żadnych zahamowań przyrównuję kaczystów do nazistów i faszystów włoskich. Ta sama mentalność, to samo ścierwie posłuszeństwo (z niemieckiego „Kadavergehorsam”) ta sama bezmyślność i bezrefleksyjność. Nie wiedzieć czemu, opozycja wciąż boi się porównań z hitlerią. Trzeba wreszcie uderzyć pięścią w stół i na epitety „lewak”, „Targowica” odpowiedzieć „neofaszysta” i „neobolszewik”.

Samocha
Samocha
22 czerwca 2018 21:05

Dołączam! mówiłam o tym i mówię (archiwum tego forum świadkiem) a w koło słyszę o „powtórce z komuny” i dziw mnie bierze, bo czy tylko ja tę analogię przerażającą widziałam i widzę…? Dobrze, że nie. Ale jesteśmy w mniejszości zdecydowanej. W Niemczech przedwojennych też byli prawi ludzie. W mniejszości. „Miejmy nadzieję, że rację miał młody Karol Marks”……….i tego się trzymajmy, w tym nadzieję pokładajmy. Inaczej „biada nam”. Wszystkim.

Maciek123454321
Maciek123454321
23 czerwca 2018 11:40
Reply to  Samocha

Gorąco namawiam Koleżankę do przystąpienia do WWW (Wolontariusze Wolnych Wyborów) Chcę patrzeć na brudne łapska pisiorów, którzy zrobią wszystko, żeby sfałszować niekorzystny wynik wyborów.

jacek
jacek
23 czerwca 2018 14:02
Reply to  Samocha

Ty razem zamiast przewodniej roli PZPR mamy tą Kościoła….

Grzegorz
Grzegorz
22 czerwca 2018 21:34

Boś głupi.

Maciek123454321
Maciek123454321
23 czerwca 2018 11:20
Reply to  Grzegorz

Poproszę o uzasadnienie, dlaczego „głupi”… Bardzo jestem ciekaw. Ale uzasadnienia nie będzie, tylko kolejne bluzgi.

Gekon
Gekon
23 czerwca 2018 11:02

Jak zwykle XD

Maciek123454321
Maciek123454321
24 czerwca 2018 07:44
Reply to  Gekon

No cóż, tylko tyle? Ale cię rozumiem, drogi Gekonie. Miałeś ochotę mi nabluzgać, jak to masz w zwyczaju, ale po moim tekście o bluzgach zrobiło Ci się łyso. Tylko po co w ogóle się tu wypowiedziałeś? Za marne 1,20?

Adam
Adam
22 czerwca 2018 20:53

Władza upośledza człowieka – odczłowiecza, tak więc człowiek, który dochodzi do władzy staje się upośledzonym ludożercą – wykorzystuje, niszczy i dosłownie zjada innych – by zaspokoić swe rosnące potrzeby, psychiczne i fizyczne.

Zgredzinka
Zgredzinka
24 czerwca 2018 00:07
Reply to  Adam

Eeee, to chyba nie całkiem tak.
Wprawdzie trudno jest pogodzić interesy wszystkich grup społecznych, są jednak politycy którzy zachowują się w miarę przyzwoicie.
Jakoś nie miałam wrażenia, że Tusk to ostatnia kanalia.

jurek
jurek
23 czerwca 2018 10:00

Okupant, to słowo wydaje się adekwatne.
Nastaje, czy na pewno zgodnie z regułami demokratycznymi (oszustwa w kampaniach wyborczych – Macierewicz, 500+ na KAŻDE dziecko; quasi koalicja występująca na jednej liście partyjnej – SN uważa (!), że to nie miało wpływu na wynik; poparcie z ambon – PKW ślepe) władza zdobywając jeno 18.7% wyborców, Łamie Konstytucję już w pierwszym miesiącu sprawowania władzy. Ustanawia swoje prawa, po uważaniu wodza, zmienia ustrój państwa. Symboliczny terror trwa, to antycypuje terror prawdziwy.
Wolni ludzie zaczynają dyskutować o państwie podziemnym/równoległym – okupacja, kolaboracja, są takie pojęcia.

Wielkim rozczarowanien jest niewypracowanie skutecznych działań obywatelskich. Zabrakło nam inteligencji – tylko reaktywność na posunięcia okupanta. Demonstracje okazały się po nic. Garstki odważnych ludzi stają (w naszym imieniu – to wystarczy?) w sprzeciwie.

Lekką ręką ddawano kolejne demokratyczne instytucje.
Dlaczego przez rok prawdziwy TK nie ocenił choć jednej pisowskiej „ustawy”? Zajmowali się tylko kolejnymi wariantami bezprawia ich dotyczącego. Czy tak chętnie podpisywano by umowy z Jackiem Kurskim, gdyby TK orzekł, że został on wybrany pozaprawnie?
Dlaczego od pół roku nie zbieraliśmy miliona podpisów pod apelem do KE o obronę sędziów w SN?
Dlaczego w mediach przyswajamy język okupanta: „miesięcznice” – nagle traktowane z pełną powagą, „dzieci poczęte”, „drugi sort” – czystej wody rusycyzm podświadomie obecny w mentalności „wodza”, „Bruksela” – synonim obcej władzy?
Czy 81,3% wyborców może tylko przegrać swoje państwo z mniejszym agresorem?

Maciek123454321
Maciek123454321
23 czerwca 2018 11:37
Reply to  jurek

Bardzo to smutne, co Kolega pisze. Z wieloma rzeczami nie sposób się nie zgodzić. Ja też od dawna piszę tutaj, że PiS to okupant – tyle, że polskojęzyczny. A dlaczego społeczeństwo nie protestowało? Powód jest bardzo prosty. W sposób karygodny zaniedbano EDUKACJI OBYWATELSKIEJ. Nie uświadomiono dostatecznie mocno młodemu pokoleniu znaczenia WOLNOŚCI i SWOBODY WYBORU. Naród został przez 45 lat komunizmu, ale też wcześniej przez 13 lat sanacji przyzwyczajony do trzymania za pysk. Czy możemy dziwić się w tej sytuacji Węgrom mającym podobne doświadczenia? Przyzwyczailiśmy się do tego, że kto inny myśli, kto inny podejmuje decyzje. PiS dał 500+, prosty ludek liczy więc, że dadzą więcej i dlatego ich popiera. Trójpodział władzy, demokracja, nasza pozycja w Europie, ludek Boży ma to w dupie, bo NIKT ludkowi Bożemu nie wyjaśnił istoty demokracji. Paradoksalnie – 20 lat temu, kiedy głosowaliśmy za Konstytucją, demokrację bardziej szanowaliśmy. Za UE 14 lat temu głosowaliśmy, bo tak chciał św. Jan Paweł II. W międzyczasie wyrosło pokolenie, które komuny nie pamięta, rozmnaża się toto i bierze 500+. Temu-czemuś nie uświadomiono, czym jest demokracja. Teraz płaczemy. Mimo wszystko mam nadzieję, że ludzie – na poziomie społeczności lokalnych – widzą, jacy bandyci rządzą u nich. Widzą to wcale nie za pośrednictwem „lewackich” mediów, ale na własne oczy. W tym upatruję szansę na pozbycie się naszego okupanta.

jacek
jacek
23 czerwca 2018 14:06

W sposób karygodny zaniedbano EDUKACJI OBYWATELSKIEJ……Zamiast tego wpuszczono Kościół do edukacji….!!!!

Zgredzinka
Zgredzinka
24 czerwca 2018 00:21
Reply to  jacek

Bardzo słuszne spostrzeżenie.

jurek
jurek
23 czerwca 2018 15:24

Z pespektywy 29 lat widać co zaniedaliśmy w wolnym kraju najbardziej. Priorytet prawa. Kapitał społeczny buduje się na zaufaniu, w szególności do instytucji państwa. Nasza historia nie dawała nam ku temu wielu okazji. Zwykle obywatele byli przeciwko władzy, obcej lub narzuconej. Dłużej trwająca praktyka społeczna potwierdzająca poczucie RÓWNOŚCI ludzi i instytucji wobec prawa może być drogą do budowania zaufania w kraju.
Ale już w roku 1989 premier Mazowiecki i min. Samsonowicz zachwiali tą pewnością pozaprawnie umieszczając w szkole lekcje religii. Znalaz się pierwszy podmiot wyniesiony ponad inne, a potem już poszło samo. Szkoda, zmarnowaliśmy tę szansę.

jacek
jacek
23 czerwca 2018 14:04
Reply to  jurek

A Kościół milczy lub otwarcie popiera PIS…..

Zgredzinka
Zgredzinka
24 czerwca 2018 00:25
Reply to  jacek

A co ma mówić, że teraz może się nad wszystkim panoszyć.

jacek
jacek
23 czerwca 2018 14:00

Tradycyjnie cisza o roli Kościoła w wypromowaniu i wyniesieniu PIS do władzy absolutnej….

ech
ech
24 czerwca 2018 12:29

To nie jedyne, faszystowskie wzorce, z których pisuarska banda tego kurdupla z drabinki, czerpie pełnymi garściami!

dPo2S
dPo2S
26 czerwca 2018 11:51

Ktoś słusznie zauważył, że porównywanie rządu PiS do niemieckiej okupacji jest, delikatnie mówiąc, niestosowne. W każdym razie ja bym go nie użył chociażby ze względu na szacunek do milionów realnych ofiar tamtych strasznych lat. Martwi mnie to, że komentującym bardzo się ta uwaga nie spodobała i zaczęli w niewybrednych słowach obrażać drugiego człowieka. Ja też zostanę zapytany o swoje IQ? Może najpierw niech takimi zaświadczeniami wylegitymują się osoby, które najgłośniej krzyczą. Ciekawe, ile im wyszło, skoro to ich jedyny argument i nie potrafią odnieść się do meritum. Wstyd.

Stefan
Stefan
26 czerwca 2018 11:58

Obrzydzanie elit to wg Umberto Eco jedno ze znamion faszyzmu. Wszystkie 14 znamion, pasujących w większości do Polski PiS, mozna przeczytać w Muzeum Holokaustu w Nowym Jorku