Intelligenzaktion

Intelligenzaktion

W dniach 20 – 21 czerwca 1940 roku w Palmirach Niemcy rozstrzelali 358 osób. Transporty z Pawiaka odbywały się zgodnie z planem, który nosił nazwę Intelligenzaktion oraz akcji AB. Były to akcje wymierzone w elity. Potem w lipcu 1941 roku zamordowano kolejnych kilkaset osób. Wszędzie mordowano profesorów, prawników, artystów. Trzeba zniszczyć elity, żeby łatwiej opanować podbity naród. Pierwszą „oficjalną egzekucją” było rozstrzelanie studentki w listopadzie 1939. Nazywała się Elżbieta Zahorska, a została rozstrzelana za zerwanie niemieckiego plakatu.

Niszczenie elit to hasło, które przyświeca wszystkim reżimom, wszelkim dyktaturom świata. Niszczą elity najeźdźcy, żeby łatwiej ujarzmić podbity naród. Gdy ma się możliwości, morduje się tych wykształconych, opornych, tych, którzy nie chcą się podporządkować.

Hasła obrzydzające elity są bardzo podejrzane. Opluć sędziów, historyków, zniszczyć autorytety, niszczyć przywódcę „Solidarności”. Karać grzywnami tych, co protestują z białymi różami, co kiedyś walczyli o wolność z reżimem komunistycznym, nasyłać policję na tych, co nie zgadzają się na łamanie prawa. Kłamać, oszukiwać, nękać lekarzy, prokuratorów, którzy się narazili. Ich odpowiedź na pytanie, dlaczego – brzmi: bo możemy. Pamiętacie tego obdarzonego małą władzą szatniarza? Nie oddam panu płaszcza i co mi pan zrobi. Rządząca partia składa się z setek, a może tysięcy takich małych, aroganckich ludzików, którzy czują, że mają władzę.

PiS wie, co robi, nagradzając tych małych, niedouczonych typków wypasionymi fuchami. Są uzależnieni od partii jak od amfy albo gorszego dopalacza. Gdy się ich odetnie od paliwa, są nikim. A tak, nawet jak spadną, to na cztery łapy, z odprawą, że ja cię mogę. Ci będą zawsze posłuszni, w razie potrzeby można wykorzystać ich do niszczenia przeciwnika gorszego sortu.

Gorszy sort? Dla Niemców byli to Polacy, Żydzi, Cyganie, niepełnosprawni, „rasowo obcy” itp. Na razie nie rozstrzeliwuje się ludzi, nie ma takiej potrzeby. Wystarczy łamać ludzi, kręgosłupy i charaktery. Na razie trzeba nękać niepokornych działaczy. Areszty wydobywcze dla opozycji ma się pod ręką. Cała władza w jednej ręce, a raczej w zaciśniętej pięści prezesa, zwykłego posła, z chorym kolanem. Pozwolił na zniszczenie trójpodziału władzy, na łamanie Konstytucji. W imię chorej idei niszczy się tkankę inteligencką, elity, ludzi myślących inaczej, opierając się na wzorach władzy totalitarnej.

Totalitaryzm nie spada jak piorun, idzie krok po kroku. Najpierw jest śmiesznie, macha się ręką, ach, to nic takiego. Aż do skupienia całkowitej władzy. Tak działał Hitler, opętany ideą czystości rasy i Stalin chory na komunizm. A przecież ci zbrodniarze nie poruszali się w próżni, nie byli sami. Mieli chętnych pomocników.

Na razie nie rozstrzeliwuje się studentów za zerwanie plakatu. „Tylko” ciąga się obywateli po sądach za zakłócenie wieczoru córki gen. Andersa (ojciec pewnie w grobie się przewraca, widząc w czym córka bierze udział) czy spotkania z jakimś funkcyjnym pisowcem.

Sądy nie chcą za to karać, cóż z tego? Mściwy magister Ziobro ma władzę nad dobrze wykształconymi sędziami. Będzie ich ścigał dopóki, dopóty ucho mu się nie urwie.

Historia lubi się powtarzać. Miejmy nadzieję, że rację miał młody Karol Marks, który pisał: „Historia się powtarza już tylko jako farsa”. Oby miał rację! Jednak pewności nie możemy mieć, dlatego liczy się każdy protest, każdy opór przeciwko łamaniu naszych praw, przeciw niszczeniu elit.

Krystyna Kofta
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

32
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
24 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
LuisStefandPo2Sadamtfu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mirek
Mirek

Porównać działania niemieckiego okupanta do działań legalnie wybranych władz… brawa dla autorki. Pytanie – co panie bierze, chciałbym poznać dilera…

Antek
Antek

Oj Mireczku ty za bardzo chyba nie kumaty /tak na poziomie 65 punktow IQ/ jezel;i nie rozumiesz prostego tekstu. Ta legalnie czarna wladza miala 4.6 milionow glosow na 38 mil.. Te wladze wybrali tacy jak ty z IQ na pozimie 60 punktow.

Bogumiła
Bogumiła

Stawiam, że pan Mirek ma znacznie poniżej.

Olenko
Olenko

A gdzie wtedy byli ci z IQ >110? Nie ogarneli tematu, czy instrukcje na czas nie
dotarły?

Luis
Luis

Byli przeciw PIS. Średnia dla polaków to ok 102 punkty IQ. 110 i więcej to jakieś 10 % niestety.

Kos
Kos

Autorka nic nie bierze, co do tego nie ma zadnej watpliwosci. Mam natomiast watpliwosc co do tego co pan „bierze”, jezeli nie widzi pan analogii. Nawet jezeli wladza jest wybrana legalnie, musi szanowac podstawowe zaszady wspolzycia I moralnosci I to w kazdym aspekcie. Nagonka na opozycjonistow nie jest dopuszczalna w zadnym cywilizowanym spoleczenstwie.

Elżbieta
Elżbieta

Czytanie ze zrozumieniem się kłania.Przeczytaj ten artykuł jeszcze raz a potem nastepny.Na glos.Szczegolnie od akapitu:”niszczenie elit to haslo, ktore przyświeca wszystkim rezimom….”.A potem powinno juz byc z górki.

Maciek123454321
Maciek123454321

Legalnie wybrane władze nie odgradzają się od narodu barierkami i kordonami policji. Tak robi okupant, świadomy wrogości narodu wobec niego. Tak robili carscy, tak robili Niemcy, tak robili komuniści, Marszałek Piłsudski z Belwederu do siedziby GISZ (Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych) chodził na piechotę tylko w towarzystwie adiutanta. Wincenty Witos (trzykrotny premier RP) w rodzinnych Wierzchosławicach uprawiał pole jak każdy chłop, można było pojechać do niego i swobodnie porozmawiać. Inny premier, Kazimierz Bartel, łączył przez jakiś czas funkcję premiera i wykładowcy na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. I ty chcesz porównywać takie postaci do pętaków, którzy dorwali się do władzy wskutek… Czytaj więcej »

tfu
tfu

Mirek, to tępy chłystek….

adam
adam

Obecna władza zachowuje się jak okupant. Ta sama mentalność. Gdyby nie członkowsko w UE mielibyśmy masowe aresztowania i zaginionych opozycjonistów jak jest w Rosji czy Turcji, śmierć Barbary Blidy jest doskonałym dowodem jak działa ta władza. Zdobyli ją legalnie ale stali się przestępcami, więc po co ich bronić? Czy zrobili coś dobrego dla ludzi? Podnieśli wszelkie obciążenia i podatki. Dali 500+ garstce narodu, a reszta musi cierpieć dalej w biedzie. A bieda teraz jest większa niż jeszcze parę lat temu, te podwyżki minimalnych zarobków nie wyrównują strat spowodowanych inflacją. Bezrobocie jest niższe, gdyż kobiety wolą zasiłek, który nie wymaga szukania… Czytaj więcej »

Stefan
Stefan

Hitler też został wybrany legalnie, a Inteligenzaktion przeprowadził też w Niemczech. Dla inteligentów, którzy nie przeszli na członkostwo NSDAP pozostawały emigracja,Dachau lub Stuthof

Maciek123454321
Maciek123454321

NO NARESZCIE!!!! Pani Krystyno, wyrazy szacunku. Ja od dawna bez żadnych zahamowań przyrównuję kaczystów do nazistów i faszystów włoskich. Ta sama mentalność, to samo ścierwie posłuszeństwo (z niemieckiego „Kadavergehorsam”) ta sama bezmyślność i bezrefleksyjność. Nie wiedzieć czemu, opozycja wciąż boi się porównań z hitlerią. Trzeba wreszcie uderzyć pięścią w stół i na epitety „lewak”, „Targowica” odpowiedzieć „neofaszysta” i „neobolszewik”.

Samocha
Samocha

Dołączam! mówiłam o tym i mówię (archiwum tego forum świadkiem) a w koło słyszę o „powtórce z komuny” i dziw mnie bierze, bo czy tylko ja tę analogię przerażającą widziałam i widzę…? Dobrze, że nie. Ale jesteśmy w mniejszości zdecydowanej. W Niemczech przedwojennych też byli prawi ludzie. W mniejszości. „Miejmy nadzieję, że rację miał młody Karol Marks”……….i tego się trzymajmy, w tym nadzieję pokładajmy. Inaczej „biada nam”. Wszystkim.

Maciek123454321
Maciek123454321

Gorąco namawiam Koleżankę do przystąpienia do WWW (Wolontariusze Wolnych Wyborów) Chcę patrzeć na brudne łapska pisiorów, którzy zrobią wszystko, żeby sfałszować niekorzystny wynik wyborów.

jacek
jacek

Ty razem zamiast przewodniej roli PZPR mamy tą Kościoła….

Grzegorz
Grzegorz

Boś głupi.

Maciek123454321
Maciek123454321

Poproszę o uzasadnienie, dlaczego „głupi”… Bardzo jestem ciekaw. Ale uzasadnienia nie będzie, tylko kolejne bluzgi.

Gekon
Gekon

Jak zwykle XD

Maciek123454321
Maciek123454321

No cóż, tylko tyle? Ale cię rozumiem, drogi Gekonie. Miałeś ochotę mi nabluzgać, jak to masz w zwyczaju, ale po moim tekście o bluzgach zrobiło Ci się łyso. Tylko po co w ogóle się tu wypowiedziałeś? Za marne 1,20?

Adam
Adam

Władza upośledza człowieka – odczłowiecza, tak więc człowiek, który dochodzi do władzy staje się upośledzonym ludożercą – wykorzystuje, niszczy i dosłownie zjada innych – by zaspokoić swe rosnące potrzeby, psychiczne i fizyczne.

Zgredzinka
Zgredzinka

Eeee, to chyba nie całkiem tak.
Wprawdzie trudno jest pogodzić interesy wszystkich grup społecznych, są jednak politycy którzy zachowują się w miarę przyzwoicie.
Jakoś nie miałam wrażenia, że Tusk to ostatnia kanalia.

jurek
jurek

Okupant, to słowo wydaje się adekwatne. Nastaje, czy na pewno zgodnie z regułami demokratycznymi (oszustwa w kampaniach wyborczych – Macierewicz, 500+ na KAŻDE dziecko; quasi koalicja występująca na jednej liście partyjnej – SN uważa (!), że to nie miało wpływu na wynik; poparcie z ambon – PKW ślepe) władza zdobywając jeno 18.7% wyborców, Łamie Konstytucję już w pierwszym miesiącu sprawowania władzy. Ustanawia swoje prawa, po uważaniu wodza, zmienia ustrój państwa. Symboliczny terror trwa, to antycypuje terror prawdziwy. Wolni ludzie zaczynają dyskutować o państwie podziemnym/równoległym – okupacja, kolaboracja, są takie pojęcia. Wielkim rozczarowanien jest niewypracowanie skutecznych działań obywatelskich. Zabrakło nam inteligencji… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Bardzo to smutne, co Kolega pisze. Z wieloma rzeczami nie sposób się nie zgodzić. Ja też od dawna piszę tutaj, że PiS to okupant – tyle, że polskojęzyczny. A dlaczego społeczeństwo nie protestowało? Powód jest bardzo prosty. W sposób karygodny zaniedbano EDUKACJI OBYWATELSKIEJ. Nie uświadomiono dostatecznie mocno młodemu pokoleniu znaczenia WOLNOŚCI i SWOBODY WYBORU. Naród został przez 45 lat komunizmu, ale też wcześniej przez 13 lat sanacji przyzwyczajony do trzymania za pysk. Czy możemy dziwić się w tej sytuacji Węgrom mającym podobne doświadczenia? Przyzwyczailiśmy się do tego, że kto inny myśli, kto inny podejmuje decyzje. PiS dał 500+, prosty ludek… Czytaj więcej »

jacek
jacek

W sposób karygodny zaniedbano EDUKACJI OBYWATELSKIEJ……Zamiast tego wpuszczono Kościół do edukacji….!!!!

Zgredzinka
Zgredzinka

Bardzo słuszne spostrzeżenie.

jurek
jurek

Z pespektywy 29 lat widać co zaniedaliśmy w wolnym kraju najbardziej. Priorytet prawa. Kapitał społeczny buduje się na zaufaniu, w szególności do instytucji państwa. Nasza historia nie dawała nam ku temu wielu okazji. Zwykle obywatele byli przeciwko władzy, obcej lub narzuconej. Dłużej trwająca praktyka społeczna potwierdzająca poczucie RÓWNOŚCI ludzi i instytucji wobec prawa może być drogą do budowania zaufania w kraju.
Ale już w roku 1989 premier Mazowiecki i min. Samsonowicz zachwiali tą pewnością pozaprawnie umieszczając w szkole lekcje religii. Znalaz się pierwszy podmiot wyniesiony ponad inne, a potem już poszło samo. Szkoda, zmarnowaliśmy tę szansę.

jacek
jacek

A Kościół milczy lub otwarcie popiera PIS…..

Zgredzinka
Zgredzinka

A co ma mówić, że teraz może się nad wszystkim panoszyć.

jacek
jacek

Tradycyjnie cisza o roli Kościoła w wypromowaniu i wyniesieniu PIS do władzy absolutnej….

ech
ech

To nie jedyne, faszystowskie wzorce, z których pisuarska banda tego kurdupla z drabinki, czerpie pełnymi garściami!

dPo2S
dPo2S

Ktoś słusznie zauważył, że porównywanie rządu PiS do niemieckiej okupacji jest, delikatnie mówiąc, niestosowne. W każdym razie ja bym go nie użył chociażby ze względu na szacunek do milionów realnych ofiar tamtych strasznych lat. Martwi mnie to, że komentującym bardzo się ta uwaga nie spodobała i zaczęli w niewybrednych słowach obrażać drugiego człowieka. Ja też zostanę zapytany o swoje IQ? Może najpierw niech takimi zaświadczeniami wylegitymują się osoby, które najgłośniej krzyczą. Ciekawe, ile im wyszło, skoro to ich jedyny argument i nie potrafią odnieść się do meritum. Wstyd.

Stefan
Stefan

Obrzydzanie elit to wg Umberto Eco jedno ze znamion faszyzmu. Wszystkie 14 znamion, pasujących w większości do Polski PiS, mozna przeczytać w Muzeum Holokaustu w Nowym Jorku