IPN zaczyna wybielać zbrodnie Romualda Rajsa „Burego”

IPN wybiela zbrodnie "Burego". Bez wiedzy własnego prokuratora

– „W świetle najnowszych badań naukowych informacje z ustaleń końcowych śledztwa w sprawie Romualda Rajsa ps. Bury w wielu obszarach są wadliwe” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. To podważenie wyników śledztwa z 2005 r. przeprowadzonego przez tenże IPN. Prokurator Dariusz Olszewski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku ustalił wtedy, że działania „Burego” nosiły znamiona ludobójstwa.

W styczniu i lutym 1946 roku oddział pod dowództwem „Burego” dokonał pacyfikacji kilku prawosławnych wsi w okolicach Bielska Podlaskiego i Hajnówki. W ich wyniku zginęło 79 osób, w tym kobiety i małe dzieci, nawet noworodki. – „Zabójstwa i usiłowania zabójstwa tych osób, należy rozpatrywać jako zmierzające do wyniszczenia części tej grupy narodowej i religijnej, a zatem należące do zbrodni ludobójstwa, wchodzących do kategorii zbrodni przeciwko ludzkości. Na podstawie wszystkich dowodów nie może być wątpliwości, że sprawcą kierowniczym – osobą wydającą rozkazy był R. Rajs, „Bury”, a wykonawcami część jego żołnierzy” – napisał prokurator Olszewski.

A według opublikowanego właśnie komunikatu to, co napisał Olszewski, „nie odpowiada stanowi faktycznemu”! – „To kolejne kłamstwo i chamstwo” – powiedział portalowi bielskpodlaski.naszemiasto.pl Sergiusz Niczyporuk. W pacyfikacji Zaleszan przez oddział „Burego” zginęła jego matka, która była wtedy w ciąży oraz jego bracia.

– „PISowski IPN w świetle prawa uznał teraz „Burego” za niewinnego. Z tego wynika, że pod płaszczykiem walki z komunizmem można w Polsce dzieci i kobiety mordować. Hańba i wstyd!”;

– „Doprecyzują tak, że Burego z mordercy (był, jest i będzie nim) zrobią teraz męczennika, a na koniec świętego”; – „Świadkowie umierają, można kłamać” – komentowali internauci.

bt

Źródło: wyborcza.pl, bielskpodlaski.naszemiasto.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
hmmmWaldemarMarekStaszekMorcok Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafal P
Rafal P

Co to jest IPN? Jeden wielki wór, a ja chciałbym poznać nazwiska tych, co to na rozkaz, czy chociażny sugestię Faszo-PiS-u fałszują historię. Wierzę, że w IPN-ie są również uczciwi historycy i wolał bym, żeby ich z historią wg. PiS-u nie łączyć.

Bart
Bart

Na FB już od paru dni trwa intensywne wybielanie Burego. Rozumiem, że IPN i PiS czeka, aż wymrą żyjący świadkowie zbrodni. Cóż, popieranie zbrodniarzy to popieranie zbrodni. Jak to ktoś napisał: gdyby przeciętnemu pisowcowi dać do ręki broń i trochę złagodzić przepisy, już dawno byśmy mieli w Polsce rzeź.

Morcok
Morcok

Może i byli, już ich tam nie ma, Uczciwy nie splami się kłamstwem na rozkaz i albo sam zwolni się z IPN albo zostanie przeniesiony na stanowisko np. archiwisty.

Marek
Marek

IPN – Instytut Pogardy Narodowej albo Instytut Propagandy Nacjonalizmu, a nawet już wkrótce Instytut Pochwały Nazizmu.

Uczciwi historycy to raczej byli i albo się pozbyto albo sami odeszli albo tak zmarginalizowano, że ich nie widać. Za najlepszy przykład poziomu kadr tej instytucji służy ten pracownik co w małym miasteczku przekonywał mieszkańców do postawienia pomnika wyklętych. Gdy mu się nie udawało zszedł na poziom rynsztokowych nacjonalistów i tym podobnych grup.

Maciek123454321
Maciek123454321

Ten żenujący spektakl nie potrwa już długo, taką mam nadzieję. Nie może 5 milionów polskiego debilstwa decydować o losach kraju. Może wreszcie wkurzy się drugie debilstwo, które regularnie ignoruje wybory.

tomasz
tomasz

Nie chcę bronić „Burego”. Ale to były trudne czasy. Białorusini w większości donosili na wojsko podziemne. Tragedią i zbrodniajest, że donosiło kilka osób, a zlikwidowano aż tyle niewinnych Białorusinów

Jabis
Jabis

Kogoś to dziwi!? Przerobić Polaka na Wolaka (w tym celu zlikwidowano gimnazja) i napisać historię od nowa.
Jeden z przykładów: – „Po 1989 r. zdecydowanymi zwolennikami członkostwa naszego kraju w Sojuszu byli Lech i Jarosław Kaczyńscy. Można nawet stwierdzić, że w tamtym okresie byli pionierami mentalnej zmiany ukierunkowania spraw związanych z obronnością” – napisała w Sieciach Marta Kaczyńska.
Dalej: Duda-Kacperek gwizdał na ZOMO pilnując gmachu TVP; Olszewski wprowadzał Polskę do NATO.
Wyśmiewać to gnojstwo na każdym kroku. Śmiech zabija. Na śmierć.

Staszek
Staszek

Fragment książki”Skazy na pancerzach” Piotra Zychowicza:Bury w śledztwie zrzucał odpowiedzialność za swoje czyny na podwładnych. Zdradził ubecji informacje, które doprowadziły do aresztowania jego zastępcy .. „Rekina” i jego rodziny. Wszystko to wbrew nadziejom Burego nie ocaliło mu życia.” Taki to „bohater”. Tenże Zychowicz mimo, że jest gorącym zwolennikiem podziemia antykomunistycznego oraz przeciwnikiem prasy demokratycznej (w tym Gazety Wyborczej) z wielkim oburzeniem reaguje na kłamstwa pana Krajewskiego negujące zbrodnie Burego.

Waldemar
Waldemar

Nie będę powtarzał, co już wielokrotnie pisałem o IPN jako Instytucie Fałszerstwa Narodowego (poza krótkimi pauzami, gdy nie zawłaszczali go fanatycy PiS). Przypuszczam, że takie „korygowanie” własnych badań będzie teraz nagminne, no bo trwa buzi-buzi PiS z ONR i MW oraz wszelką prawicową szumowiną. Czekam np. na nowe „ustalenia” w sprawie Jedwabnego. Poza tym interesującą kwestią jest stałe zasilanie kultu „wyklętych” kosztem bohaterów AK. Czyżby dlatego, ze po rozwiązaniu AK w styczniu 45 roku, wielu akowców – jak w mojej rodzinie – po prostu zajęło się pracą i studiami. Ktoś w końcu musiał ten zdradzony przez sojuszników i całkowicie zrujnowany… Czytaj więcej »

hmmm
hmmm

Bury, tak jak i Ogień – to zwykli, pospolici bandc.