„Iustitia” o wypowiedziach Dudy: „Są kłamliwe, to przykład mowy nienawiści”

Andrzej Duda zadął w dudy

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” w specjalnej uchwale stanowczo protestuje przeciw „kampanii nienawiści skierowanej przeciwko sędziom, realizowanej przez urzędującego Prezydenta RP Andrzeja Dudę przy okazji spotkań przedwyborczych w Zwoleniu i Katowicach”. – „Twierdzenie, że sądy są przeszkodą do prawidłowego rozwoju Polski jest kłamliwe, zaś sugerowanie, że sędziowie są nieodpowiedzialni i „powinni być eliminowani”, gdyż inaczej „Polska nigdy nie będzie normalnym państwem” jest przykładem mowy nienawiści, która może skutkować aktami przemocy skierowanymi wobec poszczególnych sędziów” – czytamy w uchwale, zamieszczonej na stronie internetowej Stowarzyszenia.

 

Sędziowie przypominają, że „niezależny wymiar sprawiedliwości stanowi podstawową gwarancję praw i wolności obywateli przysługujących im z mocy Konstytucji RP. Podważanie tych wartości przez Prezydenta RP jest niedopuszczalne i sprzeczne z polskim porządkiem prawnym”.

Na stronie „Iustitii” opublikowano także stanowisko Prezydium Forum Współpracy Sędziów w sprawie, o której pisaliśmy w artykule Jest pan marnym prezydentem – ocenił Dudę sędzia. Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie”. – „Wszczęcie czynności wyjaśniających przez zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wobec sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarosława Ochockiego należy uznać za całkowicie bezpodstawne” – napisali sędziowie.

 

„W naszej ocenie opublikowana na portalu społecznościowym wypowiedź sędziego stanowi reakcję na krzywdzące słowa Prezydenta RP dotyczące polskich sędziów i ma charakter krytycznej opinii, do której ma prawo każdy obywatel zgodnie z art. 10 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W żadnym wypadku nie wyczerpuje to znamion przestępstwa znieważenia Prezydenta RP, co z pewnością jest wiadome podejmującemu czynności zastępcy Rzecznika” – podsumowało Forum Współpracy Sędziów.

Forum w drugim stanowisku odniosło się również do wypowiedzi Dudy oraz do „używania mowy nienawiści” przez Ministerstwo Sprawiedliwości. – „Apelujemy o zaprzestanie wypowiedzi szkalujących sędziów, podważających ich dobre imię, naruszających ich godność osobistą, przynależną każdemu człowiekowi. Przypominamy, że w naszej historii znane już były przypadki, kiedy politycy, dla doraźnych celów politycznych, wykorzystywali różne grupy społeczne antagonizując je. Nie chcemy, aby historia ta się powtórzyła” – czytamy w oświadczeniu. FWS przestrzega, że słowa Dudy „mogą doprowadzić do zwiększenia agresji, której ofiarami będą właśnie sędziowie i ich rodziny”.

bt

Źródło: iustitia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
LehooAntoniMariaShaq Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Shaq
Shaq

Przyjdzie taki dzień, że na to wszystko, co wyrabia Duda, zostanie zastosowany odpowiedni paragraf. A ponadto w przyszłych podręcznikach historii Duda, Morawiecki, Szydło i Kaczyński będą wymieniani w jednym rzędzie z Bierutem, Gomułką i Ochabem – bo Jaruzelski, nie mam co do tego wątpliwości, będzie oceniany znacznie wyżej.

Maria
Maria

– nie wiem czy taki dzień przyjdzie, może kiedyś nasi wnukowie osądzą.
Na razie rządzący trzymają się pazurami głęboko „wbitymi w Polskę” bojąc się utraty władzy, bo wtedy Trybunał Stanu i odsiadka. Obiecają następne zapomogi, zrewaloryzują 500+, dołożą emerytom i naród poleci biegiem by ich wybrać, a oponentów powyrzyna

Lehoo
Lehoo

Zamyślona na tysiąc lat III Rzesza zakończyła się wszystkiego po 12 latach procesem w Norymberdze

Antoni
Antoni

Nigdy nie myślałem, że przyjdzie mi wstydzić się za prezydenta mojego kraju. To co on wygaduje przekracza moją moją wyobrażnię. Ta nagonka na sędziów, te haniebne słowa o oczyszczeniu Polski, Ta mimika, wrzask i gestykulacja. Niebywałe kłamstwa wygadywane przez głowę państwa . Najbardziej haniebne jest szczucie górników, rolników, robotników na sędziów i w ogóle na tzw elity. Przypomina to czasy Gomółki i wiece poparcia na które zganiano robotników i szczucie przeciwko studentom, profesorom, „badylarzom” – ta sama retoryka i podobne kłamstwa tylko jeszcze o rewizjonistach nie krzyczy. Skandal! Stracg się bać co nas jeszcze czeka.