IV Kongres Kultury

IV Kongres Kultury

Po raz czwarty w najnowszej historii Polski rozpoczął się w Warszawie Kongres Kultury, który potrwa do niedzieli. Zwołali go artyści, twórcy, kuratorzy, producenci i animatorzy kultury, wydawcy, dziennikarze, edukatorzy, naukowcy, działacze społeczni i uczestnicy kultury. Chcą sprecyzować odpowiedź na fundamentalne pytania – Jaka kultura jest nam teraz potrzebna, co trzeba naprawić, jak uchronić autonomię kultury i zapewnić twórczą wolność artystom.

„Chcemy pokazać, że nas – ludzi kultury i polityków zawsze powinna oddzielać podwójna ciągła linia. Każda ingerencja polityków w kulturę jest zła i szkodliwa – mówią. Kultura i sztuka zawsze były podstawową przestrzenią diagnozowania problemów społecznych. Tylko w wolnej, twórczej kulturze pojawiają się pierwsze intuicje innego świata i wizje naprawy świata zastanego. Tylko w otwartym i aktywnym społeczeństwie obywatelskim może dokonać się zmiana” – apelują organizatorzy.
W 42 grupach roboczych eksperci będą rozmawiać o edukacji, Europie, migracjach, wielokulturowości, kulturze dzieci i młodzieży; kulturze i demokracji, o politykach kulturalnych oraz twórcach.

„Ukonstytuowała” się też inicjatywa #NieOddamyWamKultury – obywatelski protest ludzi kultury przeciwko zawłaszczaniu jej przez polityków i politycznej cenzurze. Biorą w nim udział m.in. Danuta Stenka, Katarzyna Herman, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn czy Zbigniew Zamachowski.

W sobotę o 15.00 uczestnicy zbiorą się przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. „Chcemy zaprosić wszystkich was do udziału w manifestacji, w której wyrazimy sprzeciw wobec ostatnich prób wpływania na twórców i instytucje kultury poprzez zmiany kadrowe, naciski polityczne czy cenzurowanie sztuki” – tłumaczą organizatorzy.

Równocześnie z kongresem w Warszawie będzie się odbywał Festiwal Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty. W programie wystawa prac twórców pokolenia lat 80. „Nic o was bez nas”, koncert specjalnie powstałej na tę okazję Warszawskiej Orkiestry Ulicznej, Kongres Wróżek Polskich oraz warsztaty stolarskie – „dla kobiet i nie tylko”.

Przypomnijmy, że pierwszy kongres odbył się w 1981 roku, brutalnie został przerwany wprowadzeniem stanu wojennego. Drugi u progu nowego milenium w grudniu 2000 roku. Trzeci, będący próbą podsumowania dwudziestu lat polskiej wolności i próbą wytyczenia miejsca kultury w życiu publicznym w dzisiejszej Polsce, odbył się w 2009 roku.

jp
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
gniewko_syn_rybamirkakrakusMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Życzę owocnych obrad. Wizja rozwoju kultury jest nam teraz bardzo potrzebna, zwłaszcza w obliczu zalewającej nas fali chamstwa, nienawiści i nietolerancji. Na marginesie – wiersz Wojtka Młynarskiego – GENIALNY!

krakus
krakus

Wyjdziecie na ulicę KODeraści w obronie patologii sędziowskiej? Ziobro odwołał w Gdańsku prokuratorkę która chciała umorzyć sprawę wnuka Lecha Wałęsy który dźgnął dziewczynę nożem.

mirka
mirka

Krakusie, naucz się wreszcie, że nie rozmawia się takim językiem.

Maciek123454321
Maciek123454321

Głupi troll. Poziom rynsztoka. Wreszcie się zdemaskowałeś, kim jesteś.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Ciekawe jak zareagowaliby nasi „obrońcy wolności sztuki” i GW, gdyby flagą wyciągniętą z waginy „aktorki” była flaga… Izraela, a muzułmankę „gwałciłby” rabin ?…

Maciek123454321
Maciek123454321

Głupi troll.

mirka
mirka

Haha!
Najbardziej Kulturalny Dyskutancie Na Tym Forum, tak trzymaj!
Wydaje się, że agresywni ludzie rozumieją tylko agresywny język (choć już niekoniecznie zabarwiony dowcipem) więc może do nich dotrzesz. 😉

Maciek123454321
Maciek123454321

Ja jestem Maciek123454321 – z jedynką na końcu. Maciek12345432 (bez jedynki), to troll podszywający się pode mnie. Tytułem wyjaśnienia. Prawdopodobnie pode mnie podszył się „misio”, „gniewko” albo „krakus”.