Iwona Hartwich do posłów PiS: „Nie okradajcie osób z niepełnosprawnościami”

Iwona Hartwich do posłów PiS: „Nie okradajcie osób z niepełnosprawnościami”

W nocy w Sejmie odbyła się debata nad pisowskim projektem w sprawie finansowania tzw. 13 emerytur ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. PiS chce też zmienić jego nazwę na Fundusz Solidarnościowy.

 

– „Projekt w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego to wielkie oszustwo. Lista posłów, którzy podpisali się pod tym projektem, to będzie lista wstydu. I mam nadzieję, że wszyscy niepełnosprawni bardzo skrupulatnie będą tę listę czytać, bo ci, którzy się pod tym podpisali, mówią niepełnosprawnym: „Nie macie jakichkolwiek potrzeb. Nie ma potrzeby jakichkolwiek dla was pieniędzy” – mówił w Sejmie poseł KO Sławomir Piechota, który sam jest niepełnosprawny.

Posłanka KO Iwona Hartwich, liderka ubiegłorocznego 40-dniowego protestu osób niepełnosprawnych, przypomniała, że SFWON powstał po to, aby wyrównywać szanse osób niepełnosprawnych. – „Miał zapewnić osobistego asystenta, miał aktywizować zawodowo i społecznie osoby z niepełnosprawnością. Być może te osoby pierwszy raz wyjechałyby w swoim życiu na turnus rehabilitacyjny, który kosztuje 6 tys. zł. Apeluję – nie okradajcie więcej osób z niepełnosprawnościami. Jesteście po to, aby pomóc i stać na straży dobrobytu tych osób” – mówiła do posłów PiS Hartwich.

Zwróciła się do posła Tadeusza Cymańskiego: – „Pamięta pan jak jadł z nami kanapki i obiecał pomoc osobom z niepełnosprawnościami? Dzisiaj powinien być pan pierwszą osobą, która tu stanie i sprzeciwi się temu projektowi”.

 

„Stawiacie na kolejny konflikt. Pieniądze z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych miały być przeznaczone m.in. na opiekę wytchnieniową i dofinansowanie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Teraz mówicie, że trzeba je odebrać osobom z niepełnosprawnościami, by dać starszym. Przecież mówiliście państwo, że wasze obietnice wyborcze będą finansowane z tego, że zabierzecie mafii, przestępcom, a nie osobom niepełnosprawnym” – powiedziała Agnieszka Ścigaj z KP-PSL-Kukiz’15.

Przeciwny projektowi pisowskiej ustawy był także klub Lewicy. – „Uważamy, że jest to próba cynicznego, niezgodnego z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej i pisaną w duchu kreatywnej księgowości, zamachu na prawa i wywalczone przez osoby niepełnosprawne środki na to, żeby wyrównywać ich szanse” – stwierdziła Beata Maciejewska z Lewicy. Podkreśliła, że projekt jest głosowany i dyskutowany „nocą, bez żadnych konsultacji, wbrew interesom jednej z najbardziej defaworyzowanych grup w naszym społeczeństwie”.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MariaMaciek123454321Shaq Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Shaq
Shaq

PiS niepełnosprawnych ma gdzieś. Podobnie jak nic ich nie obchodzą osoby ubogie, emeryci, pacjenci, dzieci, ofiary przestępstw etc. Ważna jest tylko władza i kasa.

Maciek123454321
Maciek123454321

Nie da się już zasłonić pani Iwony Hartwich żadnym parawanem.

Maria
Maria

… jak tak dalej pójdzie, to zaczną wywozić osoby niepełnosprawne i je unieszkodliwiać (łagodnie mówiąc), przy okazji także LGTB.
W ub. wieku był taki jeden, który na to wpadł…