Izabela Leszczyna o decyzji TK: Julia Przyłębska to polityczna, partyjna postać wykona każde polecenie Kaczyńskiego i PiS 

Siemoniak: "CBA już nawet nie udaje służby antykorupcyjnej, tylko zajmuję się ochroną partyjnych działań prezesa PiS"

„PiS zachowuje się jak oszust przyłapany na gorącym uczynku. Taki ktoś wtedy zaczyna wykonywać rozpaczliwe ruchy i najczęściej popełnia błędy. Myślę, że PiS doszedł już do ściany, bo za moment zabraknie mu już możliwości: nie są w stanie zamknąć ust uczciwym sędziom, przedstawicielom Kongresu Stanów Zjednoczonych, Komisji Europejskiej, Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Radzie Europy, Komisji Weneckiej, OECD, ONZ” – tak posłanka PO Izabela Leszczyna na antenie TOK FM skomentowała próbę marszałkini Sejmu Elżbiety Witek, która usiłowała zablokować czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego.

 

Ma on orzekać, czy sędziowie powołani przez nową KRS są sędziami prawomocnymi. Jest to odpowiedź na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że to polskie sądy mają oceniać, czy procedura powołania sędziów z udziałem nowej KRS spełnia wszelkie wymogi, a sama KRS jest instytucją niezależną.

Aby uniemożliwić to, Witek skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, by zajął się rozstrzygnięciem sporów kompetencyjnych między Sejmem i Sądem Najwyższym oraz między prezydentem i Sądem Najwyższym.

 

W rezultacie prezes TK, Julia Przyłębska w nadzwyczajnym dla tej instytucji ekspresowym tempie zadecydowała, że Sąd Najwyższy powinien odwołać posiedzenie. To w środowiskach prawniczych i opozycyjnych wywołało burzę… Posłanka Izabela Leszczyna uważa, że jest to sytuacja krytyczna.

Wysiłki te spełzły na niczym. W czwartek o godz. 10.00, 60- osobowy skład sędziów rozpoczął zapowiedziane posiedzenie.

„W zasadzie nawet nie wiadomo jak to komentować, bo okazuje się, że można zrobić wszystko” – stwierdziła Leszczyna komentując wysiłki marszałkini i szefowej TK oraz przypomninając sprawę ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, która również została potraktowana jako spór kompetencyjny i do tej pory nie została rozstrzygnięta. „Trybunał Konstytucyjny został instrumentalnie wykorzystany przez PiS. Nie mamy Trybunału Konstytucyjnego. Mamy ciało, które absolutnie nie jest konstytucyjne. Jest partyjnym jakimś narzędziem w rękach PiS” – stwierdziła Leszczyna. A sama pani Przyłębska zdaniem posłanki „To jest stricte polityczna, partyjna postać, która wykona każde polecenie Jarosława Kaczyńskiego i PiS.

/j/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
23 stycznia 2020 13:25

Następnym wyrokiem TK wydanym przez politycznych sługusów partii, czyli Przyłębską, Pawłowicz i Piotrowicza, będzie zablokowanie Senatu, żeby wszystkie ustawy przepchnąć. W końcu Pawłowicz i Piotrowicz kilkakrotnie mówili w wywiadach, że zagłosują na wszystko, czego wymaga interes partii i prezesa.