Jak dobrze być koleżanką ministra Ziobry

Jak dobrze być koleżanką ministra Ziobry

Kolejna koleżanka z ławy szkolnej Zbigniewa Ziobry robi karierę w wymiarze sprawiedliwości. Dagmara Pawełczyk – Woicka, która zasłynęła przede wszystkim z tego, że  podpisała listy kandydatów do KRS.

 

Pawełczyk – Woicka w 2015 roku, zaraz po zwycięstwie Zjednoczonej Prawicy awansowała z orzekającej w Sądzie Rejonowym Kraków – Podgórze do Ministerstwa Sprawiedliwości, a potem wróciła do Krakowa jako prezes Sądu Okręgowego. Objęła to stanowisko mając status sędziego rejonowego, oddelegowanego do orzekania w  wyższej instancji. Kilkakrotnie starała się o awans, ale jej kandydatura nie zyskała odpowiedniego poparcia.

O wiele lepiej poradziła sobie, wprowadzając własne porządki i skłócając się z częścią sędziów, oczywiście tymi „niepokornymi” jak Waldemar Żurek czy tymi, stojącymi po stronie Pawła Juszczyszyna. Teraz wreszcie udało jej się zdobyć uznanie i KRS pozytywnie zaopiniowała jej awans, dzięki czemu jest wreszcie pełnoprawną prezeską Sądu Okręgowego w Krakowie.

 

Większość sędziów uważa, że podczas jej awansowania doszło do nieprawidłowości i powołują się na art. 58 ust. 2a ustawy o ustroju sądów powszechnych, który mówi, że „w opiniowaniu kandydatów nie powinny brać udział osoby, które pozostają z kandydatami w takim stosunku prawnym i faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności członka kolegium”. Tymczasem, w obradach kolegium i głosowaniu wzięli udział prezesi sądów rejonowych, którzy na co dzień podlegają Pawełczyk-Woickiej.

Maciej Mitera, rzecznik KRS, nie zamierza się przejmować skargą krakowskich sędziów, bo jak twierdzi w rozmowie z dziennikarką portalu gazeta.pl,  „tajemnicą poliszynela jest to, że w krakowskim SO istnieje jakiś konflikt personalny (…) A czy podwładni, czyli prezesi SR, powinni opiniować prezes SO? Pani redaktor, muszę stwierdzić, że każdy jest albo czyimś przełożonym, albo podwładnym”.

Tamara Olszewska

(Źródło: gazeta.pl)

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewelina
Ewelina
17 lipca 2020 10:55

A co biomase obchodza sady ? przecież to sa prostaczki bez wykształcenia WAŻNE ABY NA FLASZKE BYŁO

Miranda
Miranda
17 lipca 2020 10:55

1o mln wyborców to się podoba , 1o mln ma to w nosie , liczy sie grill ?, 10 mln to nie pasuje ale wciąż brakuje im determinacji , by się temu licznie przeciwstawić . A PiS ciagle powtarza, nie mamy pana płaszcza i co mi pan zrobi. A to właśnie Polska 2020