Jak minister kultury dotuje narodowców

Jak minister kultury dotuje narodowców

Nie ma pieniędzy na lekarzy, instytucje kultury po pandemii przymierają głodem, ale minister kultury hojną ręką rozdaje kilkumilionowe dotacje Stowarzyszeniu Marsz Niepodległości i Straży Narodowej.

 

Tak wynika z kontroli przeprowadzonej przez posłów KO Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę. Marsz Narodowy otrzymał 1,3 mln zł. Jak wynika z wniosku, pieniądze były im potrzebne m.in. na studio telewizyjne, nagłośnienie, mobilną scenę, samochód dostawczy, telebim i system klimatyzacyjny do serwerowni i namiotów.

Straż Narodowa otrzymała 1,7 mln zł. Wniosek opiewał na zakup siedziby, busa, samochodu terenowego, agregatu prądotwórczego oraz specjalistycznego sprzętu do „ochraniania zgromadzeń publicznych i udzielania pierwszej pomocy”. W uzasadnieniu wyjaśniano, że Straż jest najbardziej narażona na ataki i prowokacje ze strony „lewicowych aktywistów”.

 

Fundusze dla obu organizacji pochodziły z tzw. Funduszu Patriotycznego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Jest to instytucja powołana przez ministra kultury Piotra Glińskiego, a jej celem jest „promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie świadomego własnej tożsamości obywatela”. Z resortowych pieniędzy ma być także realizowana „polityka pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywne”.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

To właśnie Fundusz Patriotyczny w czerwcu b.r. przyznał pieniądze obu wymienionym organizacjom, związanym z Robertem Bąkiewiczem, prezesem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i założycielem Straży Narodowej. Zapewne na narzędzia do promowania patriotyzmu, jak pałki teleskopowe i świece dymne.

/ep/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
11 września 2021 14:28

Fundusz Patriotyczny… Ludzie pokroju Glińskiego czy Żaryna robią wszystko , by słowo „patriotyzm” kojarzyło sie głównie z facjatą pana Bąkiewicza i jego falangistów.

Michał
Michał
12 września 2021 07:19

Banda cwelów!

jańcio wodnik
jańcio wodnik
13 września 2021 09:43

wciąż drogie leki ratujące życie ciężko chorym pacjentom nie są refundowane w zadawalający sposób i gdy by nie zbiórki w internecie to by ludzie ci zmarli, a rząd zamiast wydać naszą kasę na leki wydaje na zabawki dla neonazistów nie zdziwię się, jeśli oni za tę kasę kupią broń i przy następnych protestach np; kobiet padną strzały w kierunku, protestujących.