Jak nisko można upaść!

Nie będzie nam Dulkiewicz Papieża zapraszać - "Solidarność" jest nasza

Nie wyobrażałem sobie w najczarniejszych snach, że Solidarność może wystąpić w roli ZOMO.

Usłyszałem przed chwilą skandaliczną wypowiedź Piotra Dudy. Przewodniczący tego, co zostało z wielkiej niegdyś Solidarności, oświadczył, że wyprowadzi swój związek na ulicę przeciw obecnym protestom i „policzymy się z wami na ulicach”.

Związek zawodowy Solidarność, w latach 1980-89, walczył nie tylko o płace i poziom życia, ale także, a może nawet przede wszystkim, o prawa obywatelskie, o wolność, wolne media, wolność wypowiedzi, demokrację, niezawisłe sądy, niezależne politycznie prokuratury. Wśród postulatów zawartych w programie Solidarności, przyjętym na pierwszym walnym zjeździe w 1981 roku, był postulat powołania niezawisłego od władzy wykonawczej i ustawodawczej Trybunału Konstytucyjnego. Słowem, ta wielka Solidarność walczyła dokładnie o to, o co walczą dziś członkowie i sympatycy KOD i wszyscy inni protestujący obecnie przeciw poczynaniom polityków PiS.

Co więcej, ogromna część członków i sympatyków KOD – myślę, że nawet ponad połowa – to dawni członkowie tej pierwszej Solidarności. Gdy na kilku z kolei wiecach i spotkaniach KOD zadawałem pytanie: „kto z was należał do Solidarności lub NZS w latach 1980-81?”, podnosiło się mrowie rąk, w mojej ocenie ok. 60-70 procent. Ostatnio zadałem to pytanie ze sceny podczas wiecu 13 grudnia. Rezultat obecni widzieli.

Piotr Duda znany jest od dawna jako bezkrytyczny klakier, wręcz lizus, wszelkich pomysłów PiS i obecnej władzy. Piotr Duda ma prawo mieć inne niż my zdanie. Ma prawo demonstrować to zdanie, ale grożenie „policzeniem się na ulicach” ze społeczeństwem walczącym o wolność, państwo prawa i demokrację, w ustach związkowca, to absolutny skandal. Tym bardziej robienie ze związku zawodowego bojówki przeciw społeczeństwu, czy nawet samo grożenie wystąpieniem w roli bojówki, jest nie tylko złamaniem prawa, jest otwartą zdradą wszystkich najważniejszych ideałów Solidarności.

Strajkując w sierpniu 1980 roku, biorąc udział w tworzeniu Solidarności, konspirując w podziemiu, siedząc w więzieniu za ideały Solidarności, nie wyobrażałem sobie w najczarniejszych snach, że Solidarność może wystąpić w roli ZOMO, że będzie ktoś, kto wpadnie na pomysł skierowania związku zawodowego przeciw Polakom, a w obronie niszczącego Polskę rządu. W dodatku w obronie rządu partii, która od dawna opluwa największych bohaterów Solidarności i na ich miejsce kreuje bohaterów fałszywych.

Krzysztof Łoziński
ciągle jeszcze członek honorowy NSZZ „Solidarność”
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
57 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dobrozmianowiec
dobrozmianowiec
19 grudnia 2016 19:28

Co za odwracanie kota ogonem. To KOD teraz robi za ZOMO. Nikt was nie wybrał. Nikt was nie chce. Duda wygrał wybory wśród działaczy solidarności, a Prezydent Duda wybory wśród obywateli.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski
19 grudnia 2016 21:17

A już sądziłem, że coś drgnęło w sumieniu i rozumowaniu dobrozmianowca. Widocznie ktoś się podszył pod to indywiduum. Świadczy o tym oto ta powyższa jego wypowiedź. A odpowiadając na nią spytam tego prawdziwego dobrozmianowca: czy wiesz gościu tego portalu, co to było ZOMO? Widziałeś zomowca? Dostałeś pałą po grzbiecie przechodząc przez tak zwaną „ ścieżkę zdrowia”..? Śmiem twierdzić, że nie. Styl wypowiedzi pozwala domniemać, że jeszcze nie było Cię na tym świecie. Pisanie że KOD robi za ZOMO jest tak niedorzeczne, że aż straszne. Byłeś już z tym u lekarza? Idź, to da się wyleczyć – jeszcze nie jest za późno.Wierz mi, że nie chciałbyś dostać tą długą biała najczęściej pałą. U KODO-WCÓW jakoś nie zauważyłem tego rynsztunku, a TY?. Nie obrażaj więc ludzi z ulicy bo Ci tego nie wybaczą. Nie mów też za innych twierdząc, że nikt nas nie chce, bo któż to jest ten NIKT? Idąc dalej rozumowaniem pewnego posła spytam jeszcze: A jaką partię reprezentuje ten NIKT? Co do SOLIDARNOŚCI to przypominam, że nie jest ona prywatną własnością P. Dudy, kogoś, kto nie zasługuje na jej prowadzenie a już skandaliczna jego wypowiedź mówiąca o użyciu jej członków przeciwko ludności, kwalifikuje go pod sąd – nie tylko koleżeński.
Nie chcę się dalej denerwować na koniec dnia bo może mnie ponieść jeszcze bardziej a jeden zawał mi wystarczy. Zatem życzę gościowi tego portalu wszystkiego najlepszego a przede wszystkim spokoju i rozwagi w wypowiadaniu opinii i formułowaniu swojego zdania.

Zwinka
Zwinka
19 grudnia 2016 21:37

Zapomniałeś o Szefernakerze i Rydzyku. To oni kręcili „kołem fortuny”.

Waldemar
Waldemar
19 grudnia 2016 22:07

Szkoda, że nie pamiętasz, co to takiego ZOMO. Ja pamiętam. Więc prosżę w stylu Andrzeja Mleczki: „Obywatelu, nie pieprz bez sensu”!

Inka
Inka
19 grudnia 2016 22:34

Dobrze się przedstawiłeś „NIKT”

Aleksander
Aleksander
19 grudnia 2016 22:45

Duda wygrał bo kłamał i obiecywał gruszki na wierzbie.

nienawidzę Pissoflandi...
nienawidzę Pissoflandi...
20 grudnia 2016 16:31

a ty na klęczkach robisz im wszystkim kiełbasę….

lsd
lsd
21 grudnia 2016 13:44

Poje…ło kolegę? Od kiedy to głosuje się i wybiera się jakieś organizacje społeczne. Kto chce ten należy do KOD. Ciebie też nikt nie wybierał do wtrącania się do nie swoich spraw i wy;powiadanie się w imieniu całego narodu. Nikt nie chce KOD? Obejrzyj się wokoło, to największa organizacja społeczna (a gdyby jej członkowie chcieli, to byłaby największa siła polityczna w kraju), PIS, a właściwie koalicja, przy KOD wygląda jak mała organizacja o charakterze mafijnym. KOD w odróżnieniu od PIS i duda-solidarności stoi na straży praworządności.

Mariola
Mariola
19 grudnia 2016 19:38

Solidarność Dudy ???? Prywatny związek zawodowy on posiada? Nazwę SOLIDARNOŚĆ zapożyczył od NAS?

magdalena
magdalena
19 grudnia 2016 20:11

To niech się Duda policzy, będzie bił Polaków, jak kiedyś ZOMO, niczym się od nich nie różni.

Marek
Marek
19 grudnia 2016 20:38
Reply to  magdalena

Duda służył w ZOMO w stanie wojennym

Zgredzinka
Zgredzinka
19 grudnia 2016 22:54
Reply to  Marek

Mówił, że w wojsku, ale z takim to nigdy nie wiadomo.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
20 grudnia 2016 16:21
Reply to  Marek

Tak – w tym samym oddziale co ty… 😛

Krzysiek
Krzysiek
19 grudnia 2016 20:29

L. Wałęsa miał rację, gdy mówił o wyprowadzeniu sztandaru Solidarności. Teraz tacy, jak P.Duda wcierają sobie tym symbolem twarz. Robi to człowiek, który wtedy bronił systemu. zamiast z nim walczyć, a teraz najwyraźniej przypomniały mu się dawne 'dobre' czasy.

Gość
Gość
19 grudnia 2016 21:13

ja opuściłem już szeregi związku zawodowego Solidarność. Wśród znanych mi członków tego związku w moim przedsiębiorstwie tylko jeden jest zwolennikiem PIS. Ciekawe kto wyjdzie na ulicę

Jurek
Jurek
19 grudnia 2016 21:16

„Gruba kreska”powinna w swoim czasie dotyczyć tylko tamtej SOLIDARNOŚCI której do dzisiaj jestem wierny,później to slugusy polityczne bez honoru (DUDY).

adama
adama
19 grudnia 2016 21:46

Kolejny absurd Pis – związki zawodowe prorządowe. To wszystko robia katolicy.

Zwinka
Zwinka
20 grudnia 2016 01:59
Reply to  adama

A cóż w tym nowego ? Od lat tak jest. Śniadek, Guzikiewicz (odznaczenie za pikietę pod domem Donalda Tuska), teraz Duda. Sami swoi.

Waldemar
Waldemar
19 grudnia 2016 22:04

Pan Łoziński pisze o „S” z lat 1980-89, a mi sie przypomina Marzec 1968 i „aktyw robotniczy” pałujący studentów. Najprawdopodobniej Piotr Duda chce swoim służalstwem wobec PiS przykryć sprawę zamykanych (pardon! „wygaszanych”) kopalń i liczy na odwzajemnienie się ze strony ekipy rządowej. „S” jako bojówka aktualnej władzy – to dno i muł, na jakim leży dziś ten związek.

Zgredzinka
Zgredzinka
19 grudnia 2016 22:23

Co za paranoja.
To, że Piotr Duda okazał się mopsem na pasku rządu, no cóż bywa. Nie tacy się skundlili.
Ale żeby wszyscy związkowcy robili za niegdysiejsze ZOMO, to jest nie do pojęcia.
Czy ktoś z naszych forumowiczów ma kontakt z tym środowiskiem i może napisać o co tutaj chodzi?

PaWeł
PaWeł
20 grudnia 2016 09:10
Reply to  Zgredzinka

Zgredzinko! Nie mam obecnie kontaktu z tym środowiskiem. Miałem do 1992r. Nie wierzę, ze czegoś tutaj nie rozumiesz! Nie chcę wymądrzać się. Jedna generalna uwaga. Mamy, jako społeczeństwo ,skłonności do mitologizowania i demonizowania. Kogo i czego dotyczy ta uwaga nie zamierzam wyjaśniać. Powiem tylko: Pierwsza Solidarność była wolnościowym ruchem społecznym ubranym w szaty związku zawodowego. Nie ma żadnego powodu do przyjmowania, że ZZ „solidarność” jest kontynuatorem tego ruchu. Prorządowe związki zawodowe funkcjonowały w komunie w postaci tzw. rady pracowniczej zrzeszonej w OPZZ. Żeby mieć pewność , że nie zostałem źle zrozumiany, zgodzę się z użyciem zwrotu: Co za paranoja.

PaWeł
PaWeł
20 grudnia 2016 10:32
Reply to  PaWeł

Przepraszam. Oczywiście CRZZ anie OPZZ

Zgredzinka
Zgredzinka
20 grudnia 2016 10:42
Reply to  PaWeł

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
Doprawdy nie miałam pojęcia, jak zapewne wielu ludzi, że tamta „Solidarność”, to był, jak piszesz, wolnościowy ruch społeczny ubrany w szaty związku zawodowego i że tamta i obecna „Solidarniść”, to dwie diametralne różne organizacje.
W takim razie, jakim prawem obecne pro rządowe związki zawodowe weszły w buty tego wyzwoleńczego ruchu?
Przecież to tak, jakby ukraść zastrzeżony znak firmowy.
Kto im na to pozwolił?
Teraz to chyba nikt nie rozumie, że powstała w wyniku wolnościowego zrywu „Solidarność”, chce nagle lać ludzi broniących demokracji.
Może należałoby wreszcie uregulować prawnie tę kwestię i postarać się o zastrzeżenie tej nazwy, jako znaku firmowego.
Nie żeby byle szmaciarz, mógł po pierwsze w ogóle używać tej „uświęconej” nazwy, a po drugie do tak niecnych celów.
Nie dziwota, że teraz zwykli ludzie nie tylko nie rozumieją dlaczego obchody rocznicowe „Solidarności” odbywają się osobno, ale też, że ruch wolnościowy jest teraz represyjny.

Mariola
Mariola
20 grudnia 2016 16:26
Reply to  Zgredzinka

Doskonały komentarz Zgredzianko, całe sedno w nim zawarłaś.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
20 grudnia 2016 21:43
Reply to  Zgredzinka

„Doprawdy nie miałam pojęcia, jak zapewne wielu ludzi, że tamta „Solidarność”, to był, jak piszesz, wolnościowy ruch społeczny ubrany w szaty związku zawodowego i że tamta i obecna „Solidarniść”, to dwie diametralne różne organizacje”

Ty to na serio, czy se jaja robisz ?…

Zgredzinka
Zgredzinka
21 grudnia 2016 10:25

Na pewno mnie chciałeś zadać to pytanie?
Chyba nie przeczytałeś uważnie zamieszczonego wcześniej przez PaWła wpisu.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
21 grudnia 2016 14:33
Reply to  Zgredzinka

Owszem, tobie… 🙂 Wpis PaWła czytałem i rozumiem… 😉

Zgredzinka
Zgredzinka
22 grudnia 2016 11:32

Na serio.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
22 grudnia 2016 22:54
Reply to  Zgredzinka

Dżizas…

Sławomir
Sławomir
19 grudnia 2016 22:24

Żenujące, spisiał solidarność nawilża reżimowi.

Włodzimierz
Włodzimierz
19 grudnia 2016 23:58

Myślę, że zjednoczona opozycja nie może teraz ustąpić. Tu już nie ma miejsca i czasu na „krok w tył ” lub jakiś zgniły kompromis – ten czas już minął. A Solidarność pana P. Dudy najwyższy czas zastąpić Nową Solidarnością.

Zgredzinka
Zgredzinka
20 grudnia 2016 10:50
Reply to  Włodzimierz

Nie zastąpić, ale prawnie zabronić jej używania tej nazwy.
Nie mają do tego prawa.
To było zwykłe zawłaszczenie.
Oprócz tego … zgoda.
Trzeba iść za ciosem i nie odpuszczać, bo jak się zakorzenią w terenie, to trzeba będzie kolejnej wojny, żeby ich wyplenić.

artur g
artur g
19 grudnia 2016 23:59

Duda to Zomowiec. Robi co umie. W prl tłumił manifestację i teraz prubuje robić to co potrafi najlepiej. Służyć władzy i tłuc demonstrantów. A to kogo, to dla funkcjonariusza nie ma znaczenia.

Ewa
Ewa
20 grudnia 2016 00:11

Pan Duda rzeczywiście nisko upadł. Być może stara się zatuszować wpadkę z apartamentem nad morzem i wynikającymi ze swego stanowiska niekoniecznie moralnymi profitami. . Słowa o wyprowadzeniu związkowców przeciw obywatelom pokazują małość tego człowieka – zdrajcy ideałów i wartości pierwszej Solidarności. Związkowcy sami muszą rozwiązać problem ze swoim szefem . Wstyd .

Krzysztof
Krzysztof
20 grudnia 2016 10:43
Reply to  Ewa

Przecież nie od dziś wiadomo że szefowie solidarności są i byli wybierani z tych co panicznie bali sie pracy lawiranci /ludzie najlepszego sortu/ to ci którzy uważali w kodeksie pracy pierwszy niepisany paragraf CZY SIĘ STOI CZY SIĘ LEŻY DWA TYSIĄCE SIĘ NALEŻY i to są właśnie szefowie związkowi wyraz praca jest dla nich obcy,profity, ciepły gabinecik i miałkie frazesy na ustach.Taka jest prawda chyba że się mylę ,a jakoś ostatnio intuicja mnie zawodzi

Zgredzinka
Zgredzinka
20 grudnia 2016 10:55
Reply to  Ewa

Myślę, że może nie od rzeczy było by, byś przeczytała odpowiedź jakiej udzielił mi powyżej PaWeł.

Wiesław
Wiesław
20 grudnia 2016 06:08

liczył Piotrek tydzień, liczył miesiąc, rok
myli się przy setce dosłownie co krok
po czwartej zaliczał glebę tłukąc przy tym deczko
aż musiano rachmistrza przykrywać czapeczką

Ilona
Ilona
20 grudnia 2016 06:24

Brak słów. To po to kiedyś ginęli ludzie, żeby teraz przewodniczący Solidarności straszył manifestujących? Ludzie z Solidarności, obecnej, gdzie jesteście? To jest wasz przewodniczący? Ta zomowska szuja? Pozwolicie na to?

Dariusz
Dariusz
20 grudnia 2016 08:09

Słaba manipulacja panie autorze! Wyrwane z kontekstu „policzymy się”, nie było grozbą użycia przemocy, lecz chęcią „policzenia” się, kogo jest więcej. Duda nie powiedział: „policzymy się z wami na ulicach” – to jest kłamstwo! Powiedział tak::

„Otrzymuję setki telefonów: Piotr, co robimy? Przygotowujemy się do wyjścia na ulice i policzenia się. Jeżeli druga strona się chce policzyć, to się policzymy. My ich czapkami przykryjemy – powiedział na antenie TVP Info Piotr Duda,”

Krzysztof Łoziński
Krzysztof Łoziński
20 grudnia 2016 10:23
Reply to  Dariusz

Proszę przeczytać całość jego wypowiedzi. tam jest nawet stwierdzenie, że „wiemy gdzie są biura PO i Nowoczesnej” i zapowiedź zawitania także tam.

Zgredzinka
Zgredzinka
20 grudnia 2016 11:05
Reply to  Dariusz

Toż to przecież to samo.
Ruch wolnościowy powinien iść w jednym szeregu z walczącymi o wolność, a nie stać w kontrze.
Przecież jak używa się „uświęconej” nazwy „Solidarność”, to nie można jej …. kalać !!!

Magda
Magda
20 grudnia 2016 11:12
Reply to  Dariusz

O ja głupia to o wyliczankę zwykłą chodzi!!, to dlatego tłumnie ludzie wychodzą na ulice bo rekordy Guinesa pobijają! I ludzie tegoż pana chcą wygrać ten teleturniej! Brawo!

Zwinka
Zwinka
21 grudnia 2016 03:28
Reply to  Dariusz

A te czapeczki to czapeczki św. Mikołaja.

Miranda
Miranda
20 grudnia 2016 12:45

Powiem krótko : Solidarność+ lub jak kto woli solidarność inaczej

adama
adama
20 grudnia 2016 20:02

Solidarnosc to Wałęsa. Dzisiejsza Solidarność nie ma z nim nic wspólnego, nie jest więc Solidarnością, tylko jej karykaturą. Związek zawodowy jako przybudówka partii PiS to jak związki przybudówki PZPR w PRLu. I jest to sieganie po sposób działania z 68 roku – że niby to nie partia bije studentów takich jak Michnik, tylko robotnicy.

adama
adama
20 grudnia 2016 20:08

Duda niech nie straszy i lepiej żeby na ulice nie wychodził, bo skończy z parasolką w dupie. A zanim on wyjdzie to przyjdą po niego górnicy, których Maliniak nieźle obraził na rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek. I ci z Brzeszcz też przyjdą. Więc Dudzie radziłbym nie tylko nie wychodzić, ale raczej sie gdzieś schować. A skojarzenie z 68 już z nim pozostanie na zawsze, Juz się od niego nie odklei. Czyli – juz po Dudzie, Jest spalony. Tak nieudaczny PiS pozbył sie sojusznika.

Karol
Karol
20 grudnia 2016 21:02

On to jednak musiał podczas spadochronowego skoku w wojskach służących „totalitarnemu państwu” spaść nie na nogi tylko na łeb. No bo skąd taki pusty?

Zwinka
Zwinka
21 grudnia 2016 03:36
Reply to  Karol

Zamienił czerwony beret na moherowy.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
20 grudnia 2016 23:39

Panie Krzysztofie, proponuję przestać używać nazwy „Solidarność”, a zacząć używać bardziej adekwatnej nazwy: Związek Zawodowy Piotra Dudy na określenie tej organizacji. Można jej po ostatniej wypowiedzi dodać nick „ORMO”.

Zgredzinka
Zgredzinka
21 grudnia 2016 10:37

Mam inną propozycję.
Zgodnie z trendem lansowanym przez nową władzę, proponuję przemianować bojówkarzy pana Piotra Dudy na:

NARODOWE ZWIĄZKI ZAWODOWE

wtedy nikt nie będzie się już mylił i wytrzeszczał oczu na wieść, że „Solidarność” chce lać zwykłych ludzi.

antypisowska szmira śląsk
antypisowska szmira śląsk
20 grudnia 2016 23:59

Naleźe do Solidarności od 1998 ale to juź czas aby odejść co by nie niezawyźać im ilości członków Z tego co zaobserwowałem to solidarności mieszanie się do polityki zawsze bokiem wychodziło pewnie tym razem będzie podobnie

NiNa
NiNa
21 grudnia 2016 12:57

Panie Duda… może w Stanie Wojennym faktycznie nie był pan ZOMO-wcem, ale stojąc tam… pod budynkiem Telewizji Polskiej zimą 81 roku… zostałeś pan psychicznie zgwałcony i stałeś się pan tym ZOMOWCEM MENTALNIE!

ministrant
ministrant
21 grudnia 2016 15:21

Polska nie ma szczescia do DUDOW. Jeden miekkim zrobiony, drugiemu marzy sie jeszcze raz ZOMO.

Dariusz
Dariusz
21 grudnia 2016 18:58

No fajnie 🙂
To zróbmy tak – policzcie się sami! Policzcie, ilu z Was, zwolenników KOD-u, udziela się na tym portalu? Głównym portalu KOD-u! 20, 30 osób? Jak na ogólnopolski ruch społeczny – krótka ławeczka 🙂
Lubię Was 🙂 Fajni jesteście – podobnie pokręceni, jak pisiaki, tylko w inną stronę 🙂
Miłych Świąt, moi kochani KODziarze 🙂

Zgredzinka
Zgredzinka
21 grudnia 2016 22:03
Reply to  Dariusz

I wzajemnie.

Waldemar
Waldemar
22 grudnia 2016 10:49
Reply to  Dariusz

Chyba jednak należę do pokolenia „Solidarności”, panie Dariuszu, bo kompletnie nie umiem liczyć kliknięć, odsłon i postów na forach. A już zupełnie mi się nie kojarzą z tym, co jest masowe, a co nie. Doradzałbym jednak przyjrzeć się marszom KOD i ich mapie. Nie brak zwolenników jest akurat słabą stroną KOD, ale raczej chaos organizacyjny – dopiero w styczniu normalne wybory do władz Komitetu – i niestety, podział na frakcje wewnątrz dotychczasowego kierownictwa. Jak to się często zdarza tam, gdzie nie ma kultu wodza. I jeszcze jedno: na pierwszych demonstracjach KOD w Warszawie np. na Szucha widziałem moich rówieśników. Ostatnio , jak 11 listopada i w zeszły piątek pod Sejmem, przeważali 20 i 30 latkowie. Zasadniczo zmienia się skład tych demonstracji, co zaczyna być już faktem socjologicznym. I to wszystko. Również życzę radosnych Świąt!

Monk
Monk
23 grudnia 2016 22:11
Reply to  Dariusz

Myślisz, że wystarczy napisać głupawy wpis upstrzony mordeczkami?
Obrażasz naszą inteligencję.