Jak odzyskać świeckie państwo – Rada Konsultacyjna przy OSK wskazuje drogę

Jak odzyskać świeckie państwo – Rada Konsultacyjna przy OSK wskazuje drogę

Prosimy, żeby nie mówić, że Polska jest państwem katolickim. Jesteśmy demokracją, a Konstytucja gwarantuje równość poglądów każdego obywatela” – zwracają  uwagę członkowie |Zespołu Świeckie Państwo Rady Konsultacyjnej przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet.

 

W każdy czwartek Rada Konsultacyjna przy OSK przedstawia propozycje reform w kolejnych obszarach działania państwa. Dzisiaj na konferencji prasowej przedstawiono propozycje związane z odzyskaniem świeckiego charakteru państwa. Do najważniejszych punktów należą:

1.Narodowa apostazja , czyli apel do osób niewierzących, aby dokonały formalności związanych z wypisaniem się z Kościoła.

2.Świecka szkoła, czyli usunięcie religii ze szkół. Rada zakłada jednak pewien kompromis w postaci przyjęcia całkowitej dobrowolności wyboru lekcji religii, które powinny się odbywać na pierwszej lub ostatniej lekcji. Domaga się likwidacji etatów dla katechetów, braku oceny z tego przedmiotu na świadectwie. Oraz całkowitego rozdzielenia od szkół kwestii uczestnictwa uczniów w obrzędach religijnych jak msze św. czy rekolekcje.

3.Rozdzielenie uroczystości świeckich od kościelnych oraz zakaz umieszczania symboli religijnych w państwowych instytucjach i urzędach .

4.Wypowiedzenie konkordatu, co jest konieczne, ponieważ zawiera on „zapisy stanowiące uszczerbek dla suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej” oraz stawia kościół rzymskokatolicki ponad innymi związkami wyznaniowymi.

5.Koniec z bezkarnością kleru, zwłaszcza w sprawach pedofilii oraz majątkowych.

Dodatkowo Rada postuluje prawo wglądu w stan majątkowy kościołów, wprowadzenie zakazu egzorcyzmów wobec osób niepełnoletnich czy agitacji wyborczej w kościołach oraz likwidację klauzuli sumienia, a także ustawowy zakaz zatrudniania kapelanów przez państwowe placówki opieki zdrowotnej.

Iaugurujemy dziś kampanię „Same plusy.info”, która jest adresowana do wszystkich zbulwersowanych postępowaniem kościoła katolickiego” – wyjaśnia na konferencji prasowej Bożena Przyłuska, koordynatorka prac zespołu. Oznacza to, że idea świeckiego państwa ma same plusy. Kampania ma służyć popularyzacji wiedzy na ten temat. W Internecie i na billboardach pojawią się grafiki i informacje dotyczące kampanii. Zarówno projekt, jak i kampania zostały sfinansowane ze środków fundacji OSK.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kazimierz
kazimierz
4 marca 2021 14:40

jak si,e ciesze ze jestescie – wy -mądre KOBIETY

HerodAntypis
HerodAntypis
4 marca 2021 15:14

Obalić kościół jak komunę! Klechy do Watykanu!

Rafapon
Rafapon
4 marca 2021 17:10
Reply to  HerodAntypis

Przestać uczęszczać do kościoła, zerwać z nim wszelkie więzy, a wtedy sam upadnie.
Problem tylko w przekonaniu owiec i baranów, żeby zrobili to samo. Można liczyć tylko na to, że stare owce i barany wymrą, a młode oleją. Ale na to potrzeba czasu. Na szczęście, kler sam ciężko pracuje nad tym, żeby ten barani narybek zniechęcić do siebie.

Ryszard
Ryszard
4 marca 2021 15:59

Narodowa Apostazja? Jeszcze ktoś pomyśli, że to pomysł PiS-u. Co do religii w szkole? – udostępnić pomieszczenia szkolne.Najlepiej po regularnych lekcjach. Nic więcej. Pozostałe postuaty – całkowicie jestem za!

Kos
Kos
4 marca 2021 19:54
Reply to  Ryszard

Nawet to nie. Religia. jakiegokolwiek wyznania, ma byc nauczana w swiatyniach. Szkola ma przekazywac wiedze a nie mitologie. Jezeli juz, to tylko I wylacznie jako czesc religioznawstwa.

Zbyszek
Zbyszek
4 marca 2021 16:16

Toruń jest centrum kultu Pambuka polskiego. Czy należy nadal finansować ten kult z kasy państwowej czy niech sobie wierzą w stworzonego przez Rydzyka Pambuka za swoje?

Andrzej
Andrzej
4 marca 2021 16:38

Zaskakuje mnie postulat pierwszy z przymiotnikiem „narodowa”, który do tej pory był obrazem propagandy PIS. Poza tym jaki sens ma taka manifestacja w sytuacji, gdy kościół instytucjonalny w Polsce swoją postawą już dokonał apostazji z kościoła powszechnego?

Dron
Dron
4 marca 2021 18:03
Reply to  Andrzej

Narodowy w rozumieniu pis znaczy pisowski.

Dron
Dron
4 marca 2021 18:02

I popieram, i rozumiem!!!

Waldemar
Waldemar
4 marca 2021 21:53

Od dawna tu przypominam, że po prostu Kościół w Polsce nie stosuje się do zaleceń Soboru Watykańskiego II, który z tej racji że jest powszechny, nie może wchodzić w uklady z władzą polityczną. Za ten sojusz płacono pustymi świątyniami…

jurek
jurek
5 marca 2021 09:57

Ważne, aby Rada Konsultacyjna przy OSK zaistniała w mediach. Musi wreszcie pojawić się Plan na Wolną Polskę. Na tzw. opozycję nie ma co liczyć.

Zastanawia jasny brak zakazu partyjnej działalności Kościoła. Agitacja partyjna na mszach, dostępność ambon dla aparatczyków, koalicje z władzą, to jej przejawy od 1989 roku. To jest sprzeczne nawet z Konkordatem. Kościół nie może być quasi-partią. Zaagitowani tam wyborcy nie mogą być języczkiem u wagi dającym władzę, bo jest to nielegalne w demokracji.

Oceną skuteczności partii-Kościół byłoby rzetelne zbadanie odsetka wyborców głosujących jak w kościele powiedzieli, takiego pomiaru się jawnie robi, a nawet tematu unika w dyskursie. Choć podejrzewam, że jednoosobowa „partia” (Pogarda i Szczucie) dobrze wie, gdzie ten odsetek po mszy głosujący daje władzę.

Paweł
Paweł
5 marca 2021 19:10
Reply to  jurek

Na ostatnich wyborach parlamentarnych i prezydenckich byłeś, czy nie poszedłeś, bo „na opozycję nie ma co liczyć”?!

jurek
jurek
6 marca 2021 07:25
Reply to  Paweł

Byłem i doświadczylem działania niebadanego odsetka. Dwa punkty procentowe dały wygraną, na pewno demokratyczną?
A przeczytałeś już Plan dla Wolnej Polski tzw. opozycji tworzony przez 6 lat? To podziel się tezami. Nie mogę się doczekać.

Stanisław
Stanisław
5 marca 2021 18:31

Pamiętam z lat 80- tych z wojska: identyczne propozycje- te obecne chyba nawet przepisane dosłownie z poradników politycznych z tamtych lat.

Stary Wuj
Stary Wuj
5 marca 2021 23:27

Narodowa apostazja? Łatwiej i skuteczniej – zero kasy na kościół. Wszystkie obrzędy i ceremonie tylko świeckie (można zrobić wyjątek dla pogrzebów, jeśli zmarły sobie tego życzył). Bez tacy – czarno sukienkowi będą sobie szukać czarnych baranków na czarnym lądzie. Po czesku – też..

Last edited 1 miesiąc temu by Stary Wuj