Jak PiS będzie udawać owieczkę

Jak PiS będzie udawać owieczkę

Po zabójstwie Pawła Adamowicza partia władzy będzie chciała przekonać obywateli, że nie ponosi odpowiedzialności za erupcję nienawistnych emocji.

Okres, jaki pozostał do jesiennych wyborów parlamentarnych, upłynie w atmosferze względnego spokoju. Tak jak cztery lata temu PiS będzie teraz wychodzić ze skóry, by wmówić obywatelom, że jest partią demokratyczną, umiarkowaną i rozsądną, na którą spokojnie można oddać głos, nie obawiając się, że w ten sposób dopuszcza się do władzy ekstremistów, fanatyków i szaleńców. Przed wyborami 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość schowało w skrzyni na pościel pana prezesa i zarzekało się, że Antoni Macierewicz na pewno nie będzie ministrem obrony. Dziś pana prezesa też jest wyraźnie mniej, a Krystyna Pawłowicz dostała polecenie, że ma się nie wypowiadać na Twitterze.

Ta pisowska mimikra będzie szczególnie potrzebna po zabójstwie Pawła Adamowicza, które wstrząsnęło całym społeczeństwem, a zarazem przeraziło rządzących. PiS doskonale wie, że choćby wyłaził ze skóry, odium i tak spadnie na niego. Wszak zginął człowiek szczególnie intensywnie zwalczany przez prokuratorskie i propagandowe służby „dobrej zmiany”, a sam zamach miał miejsce w trakcie finału znienawidzonej WOŚP.

To prawdziwy paradoks – z politycznego punktu widzenia zabójstwo Adamowicza jest dla rządzących prawdziwym nieszczęściem, bo może przyczynić się do ich klęski w wyborach. Zarazem jednak niewątpliwie jest ono skutkiem ich własnej polityki. To ich kampania oszczerstw i nienawiści oraz ich flirt ze środowiskami nacjonalistycznej prawicy stworzyły w kraju atmosferę sprzyjającą przemocy.

Dziś oficjalna propaganda dokłada starań, by przekonać obywateli, że zamach był dziełem szaleńca i nie należy do niego przykładać politycznej miarki. Dyskretnie jednak pomija milczeniem pytanie: a kto wskazał temu szaleńcowi cel? Kto dniem i nocą pluł na Adamowicza jadem, oskarżał go o rzekome przestępstwa, wzywał na przesłuchania przed komisją śledczą, produkował o nim oszczercze materiały propagandowe, nasyłał medialnych bojówkarzy z TVP, zarzucał mu narodowe zaprzaństwo itd.?

PiS nie ma teraz wyboru – musi przywdziać owczą skórę, by zmylić wyborców. I musi unikać niepopularnych posunięć i decyzji. Chwilowo możemy więc odetchnąć – zapewne do jesieni 2019 r. nie wróci na tapetę kwestia średniowiecznej ustawy antyaborcyjnej. Nie będzie zamachu na prywatne media. Pewnie zelżeją też szykany i represje wobec demonstrantów oraz działaczy tzw. opozycji ulicznej. Osłabnie atmosfera konfrontacji z Brukselą. Kto wie, może nawet, jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE na rozprawie wyznaczonej na 19 marca uzna, że zmiany dokonane w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa są sprzeczne ze standardami państwa prawa, PiS zamiast wytoczyć działa będzie szukał sposobu, by znaleźć jakiś kompromis, nie tracąc przy tym prestiżu w oczach swych zwolenników?

Nie będzie to łatwe. Władza, chcąc pozyskać głosy umiarkowanych obywateli musi się narazić środowiskom radykalnym. Biskupi i katoliccy talibowie naciskają na wprowadzenie zakazu przerywania ciąży. Hunwejbini w rodzaju braci Karnowskich przebierają nogami, by dorwać się do niezależnych prywatnych mediów. „Solidarność” burzy się, że zakaz handlu w niedzielę wbrew planom nie jest zaostrzany i rozciągany na sobotni wieczór i poniedziałkowy poranek. Kto wie, może nawet władzy chodzi po głowie wycofanie się z niego, tak jak to zrobił Orbán w obliczu niezadowolenia większości obywateli? Dlatego na wszelki wypadek, by usztywnić rządzących, „Solidarność” – dotychczas stojąca murem za władzą – zaczęła wydawać groźne pomruki i mówić, że została oszukana.

PiS jest między młotem a kowadłem. Zadowalając biskupów, „Solidarność” i swój betonowy elektorat, naraża się większości umiarkowanych obywateli. Udając zaś partię umiarkowaną i cywilizowaną, naraża się betonowi. Tak to już jest – stojąc między dwoma przeciwstawnymi grupami, gdy kłaniasz się jednym, wobec drugich wykonujesz całkiem odmienny gest.

Dlatego, poza wszystkim, w najbliższych miesiącach czeka nas pasjonujące widowisko. Warto się przyglądać, jakież to wygibasy będzie robić PiS.

Wojciech Maziarski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

26
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
22 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
tfuhmmmechSawonarolapisoff Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

PiS raczej będzie się skłaniać ku wyborcom centrowym. Doskonale zdają sobie bowiem sprawę z tego, że ich betonowy elektorat nie ma komu oddać swojego głosu i bez względu na wszystko i tak na nich zagłosuje. No chyba, że sąd wreszcie zarejestruje partię Rydzyka to wtedy rzeczywiście PiS będzie mieć duży problem. Natomiast jest jeszcze możliwość, że PiS nie cofnie się ani o ćwierć milimetra i wprowadzi zakaz aborcji, zakaz handlu, dopnie reformy sądownictwa niezależnie od wyroku TSUE, weźmie się za prywatne media i dalej będzie stosować język nienawiści ze zdwojoną siłą, nie wspominając już o masowych procesach wszelkiej maści demonstrantów.… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Coś mi na to wygląda, że jedynie zbieg wielu niekorzystnych okoliczności może nas ocalić przed tą szarańczą.

Sawonarola
Sawonarola

Amen!
Jednak się boję, że ten czarci pomiot, czyli pisuar ma na swe usługi moce piekielne

PiJar
PiJar

Zgadzam się całkowicie, że to może skończyć się stanem wyjątkowym. Determinacja kaczystów w ich dążeniu do władzy absolutnej oraz emocje buzujące po tamtej stronie raczej nie pozwolą na długie udawanie niewinnych owieczek, a to spowoduje eskalację nastrojów. Gdy poczują, że sprawa wymyka im się z rąk, górę weźmie podniecenie i mogą zrobić coś nieobliczalnego. Zabójstwo Prezydenta Adamowicza dowodzi, że ci ludzie. na skutek gigantycznego niedostatku intelektu, nie są w stanie przewidzieć skutków swojego postępowania.

ech
ech

Też tak to widzę…..

Mirek
Mirek

To spójrz jeszcze raz na kadry z TVP. TVP nikt z Was nie ogląda ale ślepo wierzycie w każdą jego krytykę.

Maciek123454321
Maciek123454321

Nie patrz na kadry z TVPiS. Patrz na LUDZI…. Na te tłumy w Gdańsku, o ile je w ogóle widziałeś, bo pewnie nie chciało ci się przełączyć choćby na chwilę kanału. A tłumów przed lokalami wyborczymi w październiku też nie widziałeś? No cóż, ja tylko ponownie zachęcam do głosowania. Naprawdę będzie ci głupio oddać swój głos na szczujnię – zwłaszcza po tym, co się stało.

pisoff
pisoff

Pójdą w zaparte, dalej przed siebie…..tak jak walec drogowy.
Wiatr w żagle daje im KK paru hierarchów z rodzaju Jędraszewskiego i podobnych mu talibów-ekstremistów!

Maciek123454321
Maciek123454321

Tak sobie myślę, że jesteśmy winni Pawłowi Adamowiczowi coś…. Coś całkiem niewielkiego, drobnego…. Coś, co będzie nas kosztowało krótki spacer do Obwodowej Komisji Wyborczej. Najpierw w maju, potem w październiku. Oddajmy swój głos, wyraźmy swój sprzeciw wobec nienawiści, ksenofobii, arogancji, buty, niekompetencji, kolesiostwa, rozkradaniu budżetu, hejtu, pogardy, szczucia. Tak niewiele trzeba, wystarczy sobie powiedzieć „nie chcę, nie mogę stać z boku”. A ja was sprawdzę, czy byliście, czy znów nie olaliście, bo tak często mówicie – „PiS, PO, jedno zło.” Nie dajcie się ponownie oszukać, omamić słodkim pierdzeniem. Wy doskonale wiecie, kto was oszukał, kto zatkał wam usta pięćsetkami. Przypomnijcie… Czytaj więcej »

Jantar
Jantar

Przypomnijcie sobie także aferę KNF i przejmowanie banków za symboliczną złotówkę. Przypomnijcie sobie przegłosowaną na telefon ustawę w tej sprawie. Pomyślcie, że taką samą procedurę mogą sobie przegłosować nocą odnośnie każdej prywatnej firmy, każdej prywatnej własności. Przypomnijcie sobie budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego i wywłaszczanie ludzi z ich własności na potrzeby tej budowy. Przypomnijcie sobie, że ci wywłaszczani obywatele dostają od rządu PiS namiastkę wartości tego, co im odbierają, a tracą dorobek całego życia. Przypomnijcie sobie o rolnikach, którzy nie mogą nikomu przekazać swojej ziemi w spadku lub darowiźnie, bo państwo i Kościół mają prawo pierwokupu za symboliczną złotówkę. Przypomnijcie sobie… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Ja to sprawdzę! Będę najprawdopodobniej w komisji wyborczej. Poświęcę cały dzień i pół nocy, żeby dopilnować uczciwości – choćby na skromnym odcinki Obwodowej Komisji Wyborczej, a zagłosować pójdę w koszulce KONSTYTUCJA.

JolkaM
JolkaM

Amen.

Zgredzinka
Zgredzinka

Pomyślałeś, że tym razem w akcie desperacji mogą sfałszować wybory … i co im zdobimý?

Maciek123454321
Maciek123454321

Zgredzinko, zapomnij… Oni już nic nie mogą. To tchórze. Wiedzą doskonale, że KAŻDA próba zmiany ordynacji wyborczej może oznaczać krew na ulicach, a wtedy….

Zgredzinka
Zgredzinka

Naprawdę myślisz, że fatygowaliby się ze zmianą ordynacji wyborczej?
Po tym co widzieliśmy z traktowaniem zapisów konstytucyjnych?
Teraz pójdą na rympał. Jak w Ruskach.
Zaufanych do komisji i karty wyborcze dosypywane na kilogramy.

Maciek123454321
Maciek123454321

Zgredzinko, ja BĘDĘ w komisji wyborczej. Byłem ostatnio, zapewniam Cię, że PISOWCOM BRAKUJE LUDZI!!!!! U nas nie mieli nawet kogo wstawić na męża zaufania. O ludzi możesz być spokojna, a karty do głosowania? Nie ma szans na żadne dosypywanie. To mit. Jedyne, co mogą zrobić (a nie odważą się), to unieważnić wybory. Ale to raczej też się nie uda, podobnie jak wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Zgredzinka
Zgredzinka

No to mnie jak zwykle uspokoiłeś.
Mam nadzieję, że po tym co się stało dotrze w końcu do ludzi, że czas położyć kres tej temu szaleństwu.

pisoff
pisoff

Oj, też bym chciał, żeby tak było, ale przykłady z nieodległej przeszłości świadczą, że pisuarów stać nawet na nieobliczalne posunięcia.

Jantar
Jantar

No właśnie, a wtedy… Wprowadzą stan wyjątkowy i nie będzie wyborów. W trakcie stanu wyjątkowego wprowadzą nową konstytucję, w której zagwarantują sobie władzę na całe lata. Są zdesperowani, żeby władzę utrzymać za wszelką cenę. Stąd pozwolenie na akty przemocy, mowę nienawiści i działalność ONR-u, które mają zastraszyć społeczeństwo.

Ryszard
Ryszard

Coś mi się zdaje, że użytkowników tego portalu nie musisz przekonywać do głosowania i konkretnego wyboru. Natomiast ci, których chciałbyś namówić do głosowania, nawet nie czytają tego portalu, a choćby i czytali, to i tak zagłosują po swojemu.

Maciek123454321
Maciek123454321

Ja tylko apeluję, żebyśmy NIE BYLI OBOJĘTNI. Uwierz mi, że odważne demonstrowanie swoich poglądów przynosi efekty. Zakładam, i chyba słusznie, że tamta strona nie będzie umiała się przed tym racjonalnie bronić.

hmmm
hmmm

…….żeby tylko znowu – jak zwykle – nie chciało się chcieć (no i żeby nie było „cudu „nad urną wyborczą)

Maciek123454321
Maciek123454321

Będę pilnował, żeby ne było „cudów nad urną”. Najprawdopodobniej będę w komisji wyborczej.

Rafał P.
Rafał P.

Chcą udawać owieczki, a i tak wyjdą na barany. Oby to zaowocowało spadkiem poparcia dla PiS-u.

Bart
Bart

Nie dajmy się nabrać. Całe zachowanie PiS dobitnie pokazuje, że śmierć Pawła Adamowicza nie obchodzi ich absolutnie NIC. Ostentacyjne olanie przez Kaczyńskiego, Terleckiego i Mazurek minuty ciszy obciąża nie tylko ich, ale każdego pisowca, który tego nie potępił. Manipulacje TVP w relacji z pogrzebu – o h y d a. Krętactwa Zbigniewa Ziobry to już styl stalinowski, to sugerowanie, że ofiarą mordercy miał być w rzeczywistości Duda – wyjątkowo odrażająca próba odciągnięcia uwagi opinii publicznej od oczywistego faktu, że inspiracją zabójcy było wieloletnie szczucie prawicy na Pawła Adamowicza.

tfu
tfu

Przeraża nadaktywność i nachalność gadzinowskiej propagandy Kur-wizji. A tępe tłumy popleczników pisuaru to biorą za prawdy objawione”.