Jak pokonać PiS?

PiS jest produktem nieudolności opozycji

Są sprawy, które opozycja powinna, albo wręcz musi wywlekać na światło dzienne, bywają i takie, o których trzeba trąbić każdego dnia i wszczynać alarm.

Czytam felieton Elizy Michalik w NaTemat. Mocny, odważny i mądry, z równie długim co prowokacyjnym tytułem: „Do zwycięstwa z PiS nie potrzeba dziś pomysłów, wizji, przywództwa, ale chamstwa”. Autorka słusznie zauważa, że opozycja nie wygra bitwy o Polskę, dopóki nie zrozumie, że reguły gry politycznej, do których była przyzwyczajona, już nie istnieją. To prawda, że PiS stworzyło reguły walki politycznej wzorowanej na kulturze więziennej, gdzie istnieje tylko siła i słabość, przy czym siła to chamstwo i agresja, a słabość – skrupuły, wątpliwości, kultura, dobre wychowanie i wykształcenie, czyli inteligenckie bzdury, które powodują, że człowiek pomyśli zanim zadziała, i zawaha się zanim uderzy. W ciągu kilku lat Kaczyńskiemu i jego ludziom udało się przekonać wielu Polaków, że dobrze wychodzą na chamstwie, które pokonać może rozmaite dotkliwe niemożności. I co w tej sytuacji powinna zrobić opozycja? Eliza Michalik odpowiada na to pytanie tak: aby wygrać z PiS, trzeba sięgnąć do prostackich wzorców tej partii, bo tylko to spowoduje, że w oczach wyborców opozycja odzyska „siłę”.

 

Co do diagnozy nie ma sporu. Rzeczywiście, wskutek propagandowych zabiegów Platforma poległa za ośmiorniczki po kilkadziesiąt złotych, a PiS broni się gładko z zarzutów o miliardy roztrwonione przez własnych nieudaczników na wysokich stołkach i zawłaszczone przez zaprzyjaźnionych z prominentami cwaniaków. To prawda, że opozycja nie potrafi dotkliwie dokładać rządzącym i nie jest konsekwentna, a PiS nie ma skrupułów i potrafi uczepić się byle szczegółu, czasem jednego słowa. Jak np. „totalnej” opozycji w nieprzemyślanej wypowiedzi Grzegorza Schetyny, i zamierza miętosić „totalnych”, dopóki będą istnieć. O awarii Czajki i „odpowiedzialności Trzaskowskiego” głośno będzie jeszcze długo po remoncie i naprawie pękniętej rury. Tymczasem opozycja nie potrafi nawet upowszechnić jaskrawego dowodu hipokryzji rządzących, którzy lamentują wniebogłosy, gdy pomnik Chrystusa przystrojony zostaje tęczową flagą, ale krzyż na Giewoncie traktują jak wieszak, na którym można zamocować baner wyborczy Andrzeja Dudy. Opozycja nie potrafi albo nie ma odwagi ogłosić, że szczujący na uchodźców, muzułmanów, ludzi LGBT i kogokolwiek odmiennego, to cyniczni bezbożnicy kompromitujący Kościół, który w swoim Katechizmie wyraźnie przecież nakazuje przezwyciężać KAŻDĄ formę dyskryminacji,  „ponieważ sprzeciwia się ona zamysłowi Bożemu” (1935 KKK). Opozycja nie umie też operować wyrazistym skojarzeniem. Oszołomom, którzy głoszą, że LGBT śmiertelnie zagraża rodzinie,  durniom bajdurzącym o edukatorach – pedofilach i łapankach na dzieci w celu zmiany płci, można przecież przypomnieć o pogromie kieleckim sprzed lat, podczas którego zamordowano 43 ludzi, ponieważ jakiś przygłup czy też zamroczony nienawiścią prowokator rozpuścił pogłoskę, że Żydzi zagrażają katolickim dzieciom i właśnie porwali ośmioletniego chłopca.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Eliza Michalik ma rację co do diagnozy. Jednak zaproponowana przez nią terapia wymaga co najmniej uzupełnienia. Po pierwsze, opozycja nie jest w stanie zrobić medialnego tasiemca z każdej sprawy, ponieważ będzie tu słabo wiarygodna. Robienie wideł z igieł to jednak sztuka, której nie sprosta ktoś, kto nie jest skończonym bęcwałem, cynikiem ani chamem. Inna sprawa, że przy odrobinie wyobraźni można trafiać rządzących dłużej, celniej i dotkliwiej. Można i trzeba rozebrać ich z urokliwych szat i świecidełek, pokazać, kim jest w istocie nasz okupant. Uświadomić, że prominent, który wbrew wiedzy naukowej podważa zasadność noszenia masek jest nieukiem lub durniem. Ujawnić, że ten, kto roztrwonił nasze wspólne miliony na wadliwe maseczki i nieistniejące respiratory, nie pójdzie siedzieć, ponieważ nie ma twojego płaszcza i co mu zrobisz. Trzeba uprzytomnić Polakom, że żaden prawdziwy fachowiec, który nie należy do klanu rządzących, nie ma szans na jakąkolwiek posadę w firmie podległej Ministerstwu Konfitur Jacka Sasina. O wiele ważniejsze jest jednak wystawianie na widok publiczny najpoważniejszych zagrożeń i nazywanie ich po imieniu i nazwisku. Jaka poprawność uniemożliwia opozycji poinformowanie obywateli, że facet, który świadomie opowiada kłamstwa o kończącej się epidemii, przedstawiciel władzy, który w imię partyjnego interesu naraża zdrowie, a w przypadku ludzi podwyższonego ryzyka także życie obywateli, może być nie tylko podłym cynikiem i oszustem, ale przede wszystkim przestępcą? I to nie takim zwyczajnym przestępcą, który zgodnie z Art. 160 KK podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku tych dygnitarzy, którzy namawiali Polaków do tłumnego uczestnictwa w wyborach, śmiało można mówić o sprowadzeniu powszechnego niebezpieczeństwa i spowodowaniu zagrożenia epidemiologicznego, za co zgodnie z Art. 165. KK grozi kara do lat ośmiu. Można przyjąć, że następstwem tego czynu byłaby śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, zatem sprawcy grozi nawet 12 lat więzienia. Dlaczego w przestrzeni publicznej funkcjonuje opinia, że rządzący co prawda nie fair, ale jednak zachęcali tylko do zwiększenia frekwencji, a nikt nie objawił prawdy, że takie „zachęty” Kodeks nazwać może zbrodnią, a jej autora, zgodnie z prawniczą definicją – zbrodniarzem?

 

Są sprawy, które opozycja powinna, albo wręcz musi wywlekać na światło dzienne, bywają i takie, o których trzeba trąbić każdego dnia i wszczynać alarm. Nieustannie pytać trzeba, czy którakolwiek z reform Zjednoczonej Prawicy przyniosła jakikolwiek pozytywny efekt. Wciąż należy dowodzić, że opowieści o wielkich sukcesach i szalonym rozwoju Ojczyzny to wielka ściema, taka jak kiedyś „Polska w ruinie”, i że dopiero dziś Polska jest rujnowana. I trzeba bić na trwogę, bo w ciągu pięciu ostatnich lat dług Polski zwiększył się o pół biliona zł, a w przyszłym roku zwiększy się jeszcze o 100 miliardów. Trzeba krzyczeć każdego dnia i z całych sił, że zdezolowane przez PiS koło fortuny zakończyło koślawy obrót i zatrzymało się na pustym polu. Ludzie muszą się koniecznie dowiedzieć, że to kółko graniaste nam się połamało, pół biliona kosztowało, a my wszyscy bęc!

Wracając do terapii proponowanej przez Elizę Michalik, jest jeszcze „po drugie”. Moim zdaniem przejmowanie narracji i metod PiS to jazda po bandzie, z której bardzo łatwo spaść i dotkliwie się potłuc. Bo jeśli w walce z bezprawiem zrezygnujemy z prawa, to bezprawie zwycięży. A jeżeli w konfrontacji z chamską hucpą zapomnimy o prawdzie, przyzwoitości i szacunku do adwersarza, kimkolwiek on jest, to w pojedynczych potyczkach zwyciężymy, ale wojnę przegramy, bo powiększymy grono wyborców zdegustowanych, zdezorientowanych lub obojętnych, przybędzie Polaków zdemoralizowanych i głosujących na tych, którzy dadzą więcej.

Andrzej Karmiński

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jurek
jurek
7 września 2020 09:25

„Bo jeśli w walce z bezprawiem zrezygnujemy z prawa, to bezprawie zwycięży.”

To musi demokratów odróżniać od okupantów. Klęską będzie stosowanie ich metod. Ale to nie znaczy, że skutecznie nie można bronić wartości wolnościowych, problemem jest tylko metoda. Ta wymaga pomysłu, konsekwencji, uporu i zaangażowania. Tzw. opozycja zostałą wynajęta przez jej wyborców do skutecznej obrony demokracji i teraz szkoda gadać o zmarnowanych pieniądzach podatników. A jakie cuda na kiju potrafiły zdziałać tzw. zespoły sejmowe „partii”. Im woli nie brakowało – ten aspekt trzeba naśladować, ale kto wykrzesi taką energię w wolnych i swobodnie egoistycznych elektronach opozycji.

Po 1989 roku nie zdobyły się nasze władze na ustanowienie prawa jako priorytetu w wolnej Polsce. Premier Mazowiecki wolał Kościół postawić ponad, dając religię do szkół i poszło.

Zwinka
Zwinka
7 września 2020 12:57
Reply to  jurek

Religia w szkołach była zapłatą za usługi świadczone na rzecz Solidarności i to było jasne od początku, bo kościół za darmochę nawet palcem nie kiwnie. Nastrój tamtych czasów to było odbicie wahadła po czasach PRLu …i kościół to wykorzystał z właściwą sobie perfidią. Myślę też, że przyzwoity człowiek, jakim z pewnością był Mazowiecki, chyba nie był w stanie wyobrazić sobie tego, do czego to doprowadzi.

jurek
jurek
7 września 2020 15:59
Reply to  Zwinka

Jest mi naprawdę przykro, że Jego nazwisko w tym konkteście wspominam – dla mnie to najlepszy premier i prawdziwy mąż stanu – ale fakt jest faktem, stworzył ten nieszczęsny precedens. Choć może ktoś wskaże wcześniejszy wypadek złamania prawa w wolnym kraju, który jest podobnie brzemienny w skutki.
Niepostawienie PRAWA jako naczelnej zasady rządzącej odrodzonym krajem uważam za nasz największy błąd.

Rozbawiony
Rozbawiony
8 września 2020 08:12
Reply to  jurek

Mazowiecki wprowadził religię do szkół, bo liczył na poparcie kościoła w wyborach prezydenckich. Kościół jednak wybrał Wałęsę.

Zwinka
Zwinka
7 września 2020 13:08

Aby takie porady wprowadzić w życie, trzeba by nauczyć się chamstwa i to przynajmniej o jeden poziom wyższego od tego, którym ze swobodą posługuje się PiS. Nie wiem, czy to w ogóle jest możliwie, bo człowiekowi kulturalnemu nie będzie łatwo zacząć pluć i fajdać na dywan. Ponadto wszystko wskazuje na to, że bezprawie już zwyciężyło, trwa tylko „dopieszczanie” szczegółów, np. zamknięcie ust mediom, które jeszcze wywlekają i wrzeszczą. A tych jest niewiele. Reszta zastraszona, zniszczona lub już współpracująca.

Piotr
Piotr
7 września 2020 19:52

A gdyby do walki z PIS’em metodami PIS’u zaprząc ludzi nie związanych bezpośrednio z Koalicją Obywatelską ? Niech to będą ludzie chodzący po mediach, tam gdzie trzeba przekraczający pewne granice, komentatorzy z chamską misją, poza poprawnością polityczną. Zawsze łatwo będzie się od nich taktycznie odciąć.

Zgredzinka
Zgredzinka
16 września 2020 17:22
Reply to  Piotr

Już tacy są … pożyteczni idioci.
Nie działa.

lea
lea
8 września 2020 07:09

Zgrabna obrona pani Michalik jako dziennikarki,
Dla mnie jednak i tak wyzierają z jej tekstu fakty, których Nie da się załagodzić, bo w innym przypadku nie byłaby przecież potrzebna ta mowa obrończa. Mimo wszystko to jest duży plus dla pana Kamńskiego za koleżeńskość. Co do sposobów na PiS podanych /ze świetnym uzasadnieniem/ przez Autora myślę podobnie.

Yosarian
Yosarian
8 września 2020 14:32

Za głupim, nieodpowiedzialnym Narodem jesteśmy. Każdego dnia to,a to co innego i co gadamy, gadamy co z tego, że mamy rację to jest tylko GADANIE. Popatrzmy na Białoruś. Jak ONI demonstrują setki tysięcy jest się kogo bać prawda. Mają Rosję ! giganta, a my co „kilka” osób i nie możemy, umiemy sobie z nimi poradzić. Jest nas większość, ale głupota nie zna granic. Niszczą wszystko do czego się dotkną i są z tego bardzo zadowoleni jak dziecko w przedszkolu „ja ale co zrobiłem tak trzeba”. Opozycja dla mnie nie istnieje po próbie podwyżki. Powiesić się i to mało.

Zgredzinka
Zgredzinka
16 września 2020 17:26
Reply to  Yosarian

My też będziemy musieli walczyć o siebie tak jak Białorusini za … 26 lat.
Może do tego czasu hołota przejrzy?