Jak powinna wyglądać poprawnie sporządzona umowa kupna-sprzedaży pojazdu?

Jak powinna wyglądać poprawnie sporządzona umowa kupna-sprzedaży pojazdu?

Zmiana właściciela pojazdu to duże wydarzenie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Podczas sprzedaży najważniejszym aspektem jest dobrze sporządzona umowa, która gwarantuje legalność całej transakcji. A tego tekstu dowiesz się, co powinien zawierać tego typu dokument.

Przypilnuj detali

Karta pojazdu to element, który bardzo łatwo pominąć i o nim zapomnieć. Jednak zgodnie z prawem każdy pojazd zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku musi mieć ten dokument. Brak karty pojazdu pozwala podejrzewać, że dany samochód pochodzi z nielegalnego źródła. Jeśli jednak jesteś pewny, co do pochodzenia pojazdu, a nie masz karty pojazdu, to powinieneś ją wyrobić. Więcej o tej kwestii znajdziesz w serwisie: https://autoumowa.pl/karty-pojazdu-zrobic/

Co powinna zawierać dobrze sporządzona umowa kupna-sprzedaży?

Istnieje kilka bardzo ważnych elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy sporządzaniu umowy kupna-sprzedaży:

Dane sprzedawcy – chodzi o wszystkie informacje, które pozwalają na identyfikację tej strony transakcji. Potrzebne więc będą: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego, PESEL.

Dane nabywcy – niezbędne są te same dane, co w przypadku sprzedającego: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego, PESEL.

Dane pojazdu – w tej sekcji powinny być umieszczone najważniejsze dane samochodu. Dopilnuj, by znalazły się tam: marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numery rejestracyjne, przebieg.

Oświadczenie – kupujący powinien podpisać oświadczenie o zapoznaniu się i akceptacji stanu technicznego nabywanego pojazdu.

Kwota transakcji – bez niej umowa będzie nieważna. Warto również określić metodę przekazania środków (przelew, gotówka).

Podpisy – to one nadają umowie mocy prawnej i sprawiają, że jest zobowiązująca dla obu stron transakcji.

Kupno używanego samochodu, a OC

Jeśli kupujesz używany samochód, masz dwie możliwości:

  1. Możesz przejąć OC poprzedniego właściciela – pamiętaj tylko, że będzie ono obowiązywać jedynie do momentu naturalnego wygaśnięcia umowy. Nie możesz więc przedłużyć przejętej polisy.
  2. Kupić własne ubezpieczenie – jeśli zależy Ci na zbieraniu zniżek i budowaniu swojej historii ubezpieczeniowej, wybierz tę możliwość.

Pamiętaj, by podczas wyboru OC w stacjonarnych biurach zachować środki bezpieczeństwa. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawia, że jest to bardzo ważne.

 Kupno pojazdu w Niemczech – co z umową?

Niemieckie pojazdy są w Polsce bardzo popularne, dlatego warto wiedzieć, co powinna zawierać niemiecko-polska umowa kupna-sprzedaży samochodu. Taka wiedza przyda się w sytuacji, gdy przyjdzie Ci brać udział w tego typu międzynarodowej transakcji. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://autoumowa.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-polsko-niemiecka/

Podsumowanie

Jak widzisz, umowa kupna-sprzedaży to dokument ze ściśle sformalizowaną formą, od której nie powinno się odchodzić. Najlepszym pomysłem jest korzystanie z gotowych wzorów umów, które są dostępne w Internecie. Pamiętaj jednak, żeby pobierać je tylko z zaufanych źródeł.

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media