Jak prawidłowo oddać głos w dzisiejszych wyborach prezydenckich?

Jak prawidłowo oddać głos w dzisiejszych wyborach prezydenckich?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbywa się już dzisiaj! Każdy wyborca może w nich oddać głos na jednego spośród aż jedenastu kandydatów na prezydenta. Żeby to zrobić należy udać się do lokalu wyborczego (otwarte od 7.00 do 21.00) – zagłosować możemy po wylegitymowaniu się przed członkiem komisji wyborczej.

 

Pracownik lokalu może poprosić nas np. o chwilowe ściągnięcie maseczki, aby upewnić się, że to właśnie nam może wydać do rąk kartę do głosowania. Założenie maseczki nie jest, oczywiście, wymogiem ustawowym, lecz warto to zrobić, żeby nie narazić na niebezpieczeństwo członków komisji i innych wyborców.

W chwili odebrania karty wyborczej musimy podpisać się własnoręcznie na spisie wyborców, co już w zupełności umożliwia nam prawidłowe oddanie głosu.

 

Sama karta wyborcza jest po prostu pojedynczą kartką papieru – widnieć na niej powinny nazwiska wszystkich jedenastu kandydatów w tegorocznych wyborach. Legalność dokumentu potwierdza obecność na karcie pieczęci obwodowej komisji wyborczej i odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Głosujemy poprzez zaznaczenie symbolu „X” w kratce obok nazwiska kandydata. Oddanie więcej niż jednego głosu równoznaczne jest z tym, że nasz głos staje się nieważny. Kartę, już po uzupełnieniu, należy wrzucić do urny wyborczej.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o