„Jak skutecznie bić dziecko”? Skandaliczny poradnik w asortymencie chrześcijańskiego wydawnictwa

"Jak skutecznie bić dziecko"? Skandaliczny poradnik w asortymencie chrześcijańskiego wydawnictwa

„Powiedz dziecku, że karząc je, nie chcesz wyładować swojej złości, lecz przywrócić go do stanu, w którym Bóg obiecuje swoje błogosławieństwo” – zaleca poradnik autorstwa Tedda Trippa „Pasterz serca dziecka”, zalecający stosowanie kar fizycznych wobec dzieci, w tym nawet niemowląt. Dostępny obecnie na polskim rynku księgarskim za sprawą wydawnictwa Słowo Prawdy, doczekał się ostrych recenzji w mediach społecznościowych. Sprawę tę na facebookowej stronie wymagajace.pl nagłośniła psycholożka Magdalena Komsta.

 

Jak pisze Komsta, nie może przejść obok tej sprawy obojętnie, a z jej krytycznym postem zgadza się kilka tysięcy internautów, którzy zarazem nie kryją swojego oburzenia. Poradnik Trippa, wznowiony przez Słowo Prawdy zawiera tak kuriozalne zalecenia, jak dawanie klapsa „przez tatusia”, gdy dziecko nie posprząta po sobie zabawek – koniecznie z wcześniejszą zapowiedzią kary, co rzekomo ma czynić z całego aktu przemocy „działanie dydaktyczne”.

Dlaczego? Zdaniem Trippa „dziecko rozumie, co zrobiło. Dzięki takiej rozmowie możesz się przekonać, że dziecko wie, dlaczego dostaje lanie” W dalszej części autor radzi rodzicom, jak zintensyfikować odczucia dziecka: „Usuń rzeczy, które mogą zneutralizować karę (pielucha, kalesony itp.). Zaraz po wykonaniu kary załóż odzież z powrotem”. – czytamy w portalu mamadu.pl.

Równie złowieszczo brzmi kolejna wskazówka autora, świadomego kontrowersyjności własnych wskazówek. „Musisz być rozsądny. Niektórzy są nawet gotowi donieść policji, że sprawiasz swoim dzieciom lanie” – pisze w poradniku.

 

Psycholożka zastanawia się nad złożeniem w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury, planuje także wysłać pismo do Rzecznika Praw Dziecka. Sprawą zainteresowała się także Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Są już pierwsze efekty podjętych przez Magdalenę Komstę działań. Na facebookowej stronie wydawnictwa pojawiła się informacja, że w związku z kontrowersjami wokół książki Tedda Trippa została podjęta decyzja o tymczasowym wstrzymaniu jej sprzedaży. „W ciągu najbliższych tygodni zostanie podjęta decyzja o jej przywróceniu do sprzedaży lub wycofaniu z oferty” – czytamy w zamieszczonym komunikacie.

W kwestii karania dzieci w społeczeństwie polskim nadal ścierają się ze sobą mocno utrwalone, opresyjne przyzwyczajenia i racjonalna pedagogika. Chociaż uderzenie drugiego człowieka jest niedopuszczalne w systemie wychowawczym, to w Polsce dopiero od 2010 roku obowiązuje całkowity i prawny zakaz stosowania kar cielesnych. Jak czytamy w portalu mamadu.pl, według ubiegłorocznego sondażu SW Research dla serwisu rp.pl. aż 42 proc. pytanych osób odpowiedziało, że akceptuje klapsy jako metodę wychowawczą. Jednocześnie 41 proc. ich nie popiera i nie daje na nie przyzwolenia. 17 proc. ankietowanych nie potrafiło zająć stanowiska.

mpm

Źródło: mamadu.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

18
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
13 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
RobertMiszaDorotaJantarWolnościowiec Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Jak bić, żeby nie zabić….. GESTAPO. Oto Polska XXI wieku.

Zwinka
Zwinka

Ale nie zawsze udaje się nie zabić. Stąd coraz więcej zakatowanych przez dwunożne bydło niemowląt.

Zwinka
Zwinka

No przecie w Piśmie Świętym przez wieki stało: „dziateczki rózeczką Duch Święty bić każe” … to prawdziwy katolik leje dzieci i nawet nie musi się z tego spowiadać, bo to nie grzech. Babę też lać trzeba, co by się jej w głowie nie poprzewracało. A takie np. Podkarpacie jest dumne z nieprzyjęcia lewackiej ustawy antyprzemocowej, Wolska ciężkim kołtunem stoi.

Wolnościowiec
Wolnościowiec

Akurat ta książka została napisana przez protestanta a nie katolika.

Jantar
Jantar

Protestanci to odłam kościoła katolickiego, powiązani z Watykanem. Tak samo, jak Jezuici, Kalwini, Luteranie, czy inni.

Misza
Misza

Protestanci to odłam chrześcijaństwa nie katolicyzmu. Wróć do szkoły lub chociaż wikipedie przeczytaj. Ale jestem przeciwny biciu dzieci.

Robert
Robert

Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wspólnoty religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego to odłam kościoła katolickiego

Zwinka
Zwinka

Owszem i co z tego. Będzie wycofana, a bicie dzieci i kobiet przez KATOLIKÓW jak było, tak będzie.

Misza
Misza

Jestem KATOLIKIEM a dzieci nie biję. Może uczciwie będzie napisać o biciu przez ludzi. Wrzucanie wszystkich do jednego worka jest nie w porządku. Można to nazwać DYSKRYMINACJĄ.

Zwinka
Zwinka

Nie można. . Zbyt dużo jest nieprawości popełnianych przez ludzi wpychających się ze swoim katolicyzmem w KAŻDĄ dziedzinę naszej przestrzeni publicznej. Ustawę antyprzemocową, mającą na celu ochronę słabszych również odrzucają urzędnicy podkreślający na każdym kroku swój katolicyzm i …są z tego dumni, a KK utwierdza ich w takim zakłamaniu.Zatem … kto mieczem wojuje …

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Teraz kolej na poradnik „Pasterz serca żony” z instrukcją jak bić żonę, żeby ją przybliżyć do błogosławieństwa. Można kijem, ale nie grubszym od kciuka. Szlag by to…

Maciek123454321
Maciek123454321

„Jak się baby nie bije, to wątroba jej gnije….” serdecznie przepraszam sz.Koleżankę za to powiedzenie.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Nie ma potrzeby przepraszać, oczywiście znam to powiedzonko. 😉 Jest i drugie: „Bije, to znaczy że kocha”. Dalej mi jazda z taką „miłością”!

Jantar
Jantar

„W Polsce dopiero od 2010 roku obowiązuje całkowity i prawny zakaz stosowania kar cielesnych.”. A jaki to problem? PiS uchwali ustawę znoszącą ten zakaz i wydawnictwo nie będzie musiało podręcznika wycofywać ze sprzedaży. No i kolej na publikację kolejnego podręcznika dla mężczyzn: „Jak bić matkę, żonę, córkę za nieposłuszeństwo wobec Boga, ojca, męża, syna”. W końcu według polskich hierarchów „prawa kobiet to wymysł lewactwa i Szatana” i od momentu wprowadzenia ustawy anty przemocowej żądają od PiS jej zniesienia, bo „sam Bóg stworzył kobietę jako niewolnicę mężczyzny i to mężczyzna ma prawo decydowania o wszystkim, a także ma prawo karania za… Czytaj więcej »

Dorota
Dorota

Widzieliście stronę wydawnictwa? Dla mnie wygląda to na baptystów i choć to mało ma do rzeczy, to jednak przynajmniej w tej sprawie KK się nie skaził i przynajmniej w to by można Kościoła Katolickiego nie mieszać.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Ale przecież podpisują się pod tym rękiema i nogiema! Pewnie żałują, że nie oni to wydali.

Jantar
Jantar

Tyle, że to też jest odłam chrześcijaństwa. Tak samo, jak wiele innych odłamów. Wszystkie są powiązane z Watykanem niewidzialnymi sieciami.

Zwinka
Zwinka

Katolicy do bicia dzieci i kobiet nie potrzebują żadnych instrukcji. Każdy głupi to potrafi.