Jak sprawdzić, czy mamy rozszerzone pory?

Jak sprawdzić, czy mamy rozszerzone pory?

Idealnie gładka skóra bez cienia niedoskonałości to cel i marzenie wielu młodych dziewcząt i kobiet. Niestety czasami zdarza się, że z różnorakich powodów na naszej twarzy uwidaczniają się rozszerzone pory. Często może towarzyszyć im przetłuszczanie skóry, a także niedoskonałości. Rozszerzone pory mogą w znacznym stopniu wpływać zarówno na nasze samopoczucie, jak i samoocenę. Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać u siebie rozszerzone pory oraz jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie twarzy, aby pozbyć się tego defektu.

Czym są pory skóry?

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób rozpoznać rozszerzone pory skóry, warto poświęcić chwilę na temat tego, czym tak naprawdę są pory skóry. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że nasza skóra nigdy nie jest idealnie gładka i posiada naturalne nierówności. Tymi nierównościami są właśnie mikroskopijne otwory, które znajdują się na całym ciele, czyli pory skóry. Są one ujściami mieszków włosowych, które z kolei bezpośrednio łączą się z gruczołami łojowymi, przez co pozwalają na prawidłowe odprowadzanie produkowanych przez nie substancji, np. sebum.

Wiele osób usilnie stara się ukryć pory na swojej twarzy makijażem, pamiętajmy jednak, że ich obecność jest niezbędna dla prawidłowej fizjologii skóry. Sebum, które wydostaje się przez nie na powierzchnię skóry, ochrania ją przed wysychaniem oraz szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Pory skóry odpowiadają także za właściwą termoregulację.

Rozszerzone pory skóry – skąd się biorą?

Pory skóry, które funkcjonują w sposób prawidłowy, są trudne do zauważenia gołym okiem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których stają się one bardzo widoczne, co z kolei stanowi problem estetyczny dla wielu osób, a w szczególności młodych kobiet. Skąd biorą się rozszerzone pory na twarzy? Okazuje się, że podobnie jak trądzik, skłonność do rozszerzonych porów może być warunkowana genetycznie. Ponadto są one charakterystyczne dla cery trądzikowej, tłustej i mieszanej. Występują przede wszystkim na czole, nosie, brodzie oraz policzkach, czyli wszędzie tam, gdzie aktywność gruczołów łojowych jest największa.

Co więcej, rozszerzone pory mogą być pozostałością po przechodzonym w wieku dojrzewania trądziku. Czynnikami, które je nasilają, są również zanieczyszczenia, promieniowanie ultrafioletowe oraz zmiany klimatu. Rozszerzone pory nasilają się również pod wpływem nieprawidłowej pielęgnacji. Stosowanie ciężkich i blokujących porów produktów, jak niektóre kosmetyki do makijażu, oraz niewłaściwe i zbyt agresywne oczyszczanie twarzy sprawiają, że bardzo trudno jest pozbyć się rozszerzonych porów.

Jak zwęzić rozszerzone pory?

Wiele młodych kobiet, które marzą o idealnie gładkiej cerze, jest gotowych podjąć się każdej czynności, która mogłaby pomóc w zwężeniu porów. Z tego względu często sięgają po kosmetyki, które w bardzo agresywny sposób oczyszczają, złuszczają i dodatkowo wysuszają skórę. Efekt takiej pielęgnacji jest niestety chwilowy, a pory po pewnym czasie znów stają się rozszerzone. Poza tym na skórze, która wydziela znacznie więcej sebum, mogą zacząć pojawiać się zaskórniki oraz zmiany trądzikowe.

Prawidłowe oczyszczanie twarzy

Właściwa pielęgnacja dobrana przede wszystkim do potrzeb naszej skóry powinna stanowić podstawę w walce z rozszerzonymi porami. Jeśli jesteśmy ich posiadaczkami, powinnyśmy pamiętać o regularnym, dogłębnym (rano i wieczorem), ale równocześnie delikatnym oczyszczaniu twarzy. Warto wybierać kosmetyki pielęgnacyjne, które nie będą przesuszać ani podrażniać skóry. Stąd powinniśmy unikać produktów, w składzie których znajduje się alkohol etylowy czy SLS-y.

Ważną rolę odgrywa także regularna tonizacja oraz nawilżanie skóry twarzy. Tonik pozwala na przywrócenie odpowiedniego pH skóry twarzy po jej oczyszczeniu, a dodatkowo zwęża i domyka rozszerzone pory. Krem nawilżający powinien posiadać lekką i nieobciążającą wymagającej skóry konsystencję. Dobrze, aby znalazły się w nim składniki takie jak cynk czy kwas migdałowy lub glikolowy. W delikatny, ale skuteczny sposób zwężają pory bez przesuszania skóry.

Wesprzyj wolne media