„Jak wam się podoba”

Czy rzeczywiście Marek Falenta nie ma szans na ułaskawienie prezydenta?

„Świat jest sceną” – powtórzył za Szekspirem Oscar Wilde, dodając: – „tylko sztuka jest źle obsadzona”. Wczoraj wystąpił na dużej scenie w repertuarze patriotycznym aktor o ksywie „Prezydent”. Gdyby to był casting, nie dostałby roli: złe aktorstwo, niezgrabna postawa. Stojąc na rozstawionych nogach, coraz bardziej podnosił głos, prawie krzyczał, zachwycony sobą jak każdy amator.

Traktował widzów protekcjonalnie, chwilami wydawało się, że nie zna roli i improwizuje. To rozpoznawalny styl członków jego trupy teatralnej, wyszkolonej w wypluwaniu słów bez znaczenia i bez sensu.

Myślę, że Szekspir zgodziłby się ze mną, że nie ma dla “Prezydenta” miejsca w profesjonalnym teatrze. Niestety, dyrektor teatru, nie widząc go wcześniej na scenie, z jakichś sobie tylko wiadomych powodów, postanowił go obsadzić, a teraz nie wie, jak się go pozbyć. Ale dlaczego – my widzowie – mamy być skazani na szmirę, przecież jest wielu wybitnych aktorów nadających się do tej roli.

Nie mówiąc już o tym, że dyrektora też można zmienić. Już raz stracił pracę w profesjonalnym teatrze. Teraz wrócił, angażując niezdolnych aktorów. Wystawia dramatycznie złe przedstawienia, a co gorsza, wysyła je na zagraniczne festiwale, ośmieszając nas przed światem.

Ale my – wielbiciele dobrej sztuki – mamy już dosyć. Czy dyrektor naprawdę sądził, że damy się nabrać? Nie zauważa, że widzowie wychodzą w trakcie przedstawienia? A może nie zna historii polskiego teatru?

„Jak się nie nudzić na scenie tak małej, tak niemistrzowsko zrobionej” – Cyprian Kamil Norwid.

Magda Dygat
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
anKUrszulaSławomirbartMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariola
Mariola

Bardzo przejęty rolą nie zauważył braku widowni i tego że jedynie kostiumolodzy wokół stoją i brawo mu biją.

Ika
Ika

Wydzierał się, obrażał Polaków, wpadał w zachwyt nad tym, co mówił…Prezydent nie-wszystkich Polaków zrobił z siebie durnia. Szkoda, że pan Górski obchodzi się z nim w Uchu Prezesa w tak oględny sposób. Robi z niego niemotę, nierozgarniętego, niezbyt lotnego a w gruncie rzeczy to wyrachowana bestia, która nie ma za grosz honoru. Żaden poprzedni prezydent nie wypowiedziałby takich słów o swoim urzędzie. Żaden tak nie dzielił narodu, nawet zagubiony w rzeczywistości Kaczyński. Proponuję do pytań referendalnych dodać kwestię pozbawienia tego pana urzędu.

mimoza67
mimoza67

jak go slucham to sie za niego wstydze …..

Andrzej
Andrzej

To są przedstawienia tragiczne.

antymoher
antymoher

niestety ,ani słuchac,ani ogladać się nie da.PO PROSTU WSTYD!

Maciek123454321
Maciek123454321

Pani Magda używa w artykule słowa „prezydent” w cudzysłowie. Brawo za kurtuazję. Ja tego buraka od dawna nie nazywam nawet „tzw. prezydentem”. Proponuję inne określenia: notariusz, długoPIS, pan NIKT, maliniak (stare), Faszerowany Pomidor. To tylko te najłagodniejsze. To osobnik niegodny miana jakiegokolwiek. NIKT bez twarzy. Mr Nobody.

Urszula
Urszula

Ja o nim mówię „pan żenada”

bart
bart

przejdzie ta duda do historii jako epizodyczna marionetka. Ale 5 lat diabli wezmą.

anK
anK

…oby nie więcej… DZIAŁAJMY !
przekonujmy tych NIEprzekonanych!

Sławomir
Sławomir

Niestety, kreatura wyzuta z przyzwoitości jest zdolna do najstraszniejszej podłości przeciwko Polakom, oczywista ku chwale swojego bezzębnego bożka.

anK
anK

…ale 5 lat diabli wzięli.
Oby nie więcej… DZIAŁAJMY !
przekonujmy tych NIEprzekonanych!
INFORMUJMY ich, bo oni po pierwsze NIE WIEDZĄ.
Sąsiadów, Znajomych z pracy. Znajomych z klasy. Znajomych z wojska ,
Moherową teściową., Poczciwą sąsiadkę, której nie stać na kablówkę .
„Zarobionego” szwagra i „zakręconą” siostrę, którzy może-coś-kiedyś słyszeli ale nie wiedzą dokładnie CO – no ale w sumie są katolikami , więc…
Daleką rodzinę mieszkającą na zadupiu, skazaną na TVPiS lub Polsat (tylko nieco łagodniejszą odmianę TVP-szczujni) …
… Wy już wiecie, kogo…