Jan Żaryn – Proszę się nie wtrącać w nasze katolickie sprawy

Jan Żaryn - Proszę się nie wtrącać w nasze katolickie sprawy

Jan Żaryn senator związany z PiS, historyk, profesor nauk humanistycznych, członek Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, człowiek z pięknie zapisaną kartą opozycjonisty w latach PRL. Wydawało by się, że to godny naśladowania intelektualista, mocno osadzony w uniwersalnym i ponadczasowym systemie wartości. Wydawałoby się… bo jednak wczoraj, gdy gościł w Salonie Politycznym Trójki, przedstawił swoje zdanie o „sądzie nad Judaszem” w Pruchniku, czym przekreślił swoje dokonania jako człowieka nauki, oświeconego badacza i członka elity intelektualnej Polski.

Zupełnie nie przeszkadza mu akt bicia kijami kukły, ucharakteryzowanej na Żyda, spalenie jej i utopienie. Nie widzi też nic złego w tym, jak rodzice zachęcali swoje dzieci do udziału w tym spektaklu. Za to pojąć nie może, skąd taki negatywny odbiór wydarzenia.

Odniósł się też do tekstu Dawida Warszawskiego „Ludobójstwo zaczyna się od obrządku” („Gazeta Wyborcza”), prosząc autora, „by się nie wtrącał w nie swoje sprawy. Jak zostanie katolikiem, sam zrozumie”. Nie omieszkał przypomnieć, że Dawid Warszawski to pseudonim Konstantego Geberta, który jest pochodzenia żydowskiego.

Żaryn zupełnie nie rozumie reakcji Światowego Kongresu Żydów, który ostro skrytykował wydarzenia w Pruchniku. Uważa on, że ŚKŻ nie ma prawa wtrącać się w nasze sprawy, a celem rozdmuchania tradycji „palenia Judasza” jest tylko i wyłącznie chęć „niszczenia naszej [katolickiej] religijności”.

Boże, chroń Polskę od takich intelektualistów, którzy zaprzedali duszę partii i wierze, całkowicie zapominając, jaką rolę powinna odgrywać inteligencja w społeczeństwie i w rozwoju państwa. Pan Żaryn kolejny już raz pokazał, że wykształcenie niekoniecznie idzie w parze z rozumieniem świata, jego rzetelną oceną i tymi cechami, które powinny charakteryzować każdego intelektualistę XXI wieku.

Tamara Olszewska

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

14
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
ilonnaewaBartAnnaRafal P Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Darka
Darka

Jestem katoliczką i wg pana Żaryna MOGĘ wyrazić swoje stanowisko. Jestem zbulwersowana wypowiedzią historyka, który przecież wie (musi wiedzieć), jak zaczął się faszyzm w Niemczech, wie (musi wiedzieć), jak indoktrynowano dzieci w hitlerjungen i niech nie udaje, że bicie kukły Żyda przez dzieci, to stara polska tradycja. To może zgodnie z tradycją zacznijmy przyjmować innowierców do naszego kraju (jak było przed wiekami), na drugim końcu jest palenie czarownic na stosie. Którą tradycję p. profesor wybiera??Mamy XXI wiek, a profesor wypowiada się, jakby żył w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Czy mając taką piękną historię życia warto na starość pozbawiać się „twarzy”.… Czytaj więcej »

Anna
Anna

Miałam wykłady z profesorem…. To, że był ukrytym antysemitą – „racjonalnie” wykładał swoje racje, mówił „puszczając oczko” do słuchaczy.

smętek
smętek

Takie zachowanie dowodzi, że bezwarunkowa miłość do Kaczyńskiego odbiera rozumy, wydawało by się, mądrym ludziom. Żaryn nie jest odosobniony w opowiadaniu kłamstw obrażaniu ludzi nie pisowatych, szerzeniu nacjonalizmu. Godnego towarzysza walki ma w Piotrze Glińskim. Podobno kiedyś było powiedzenie: dr przed nazwiskiem nie zawsze znaczy dureń.

jurek
jurek

Tylko my się możemy wtrącać w wasze, świeckie. Tak nam kazał nasz miłosierny Bóg.

Waldemar
Waldemar

Sąd nad Judaszem to wyraz „katolickiej religijności”? O czym ten człowiek mówi? W oficjalnym komunikacie biskup Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski stwierdza: “W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” . A swoją drogą ciekawe, kto naprawdę ten dawny ponoć obyczaj wskrzesił. Jaki to narodowy etnograf przygotował kukłę i rozwiesił ogłoszenia?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Nijak nie jestem w stanie pojąć, co bicie, wieszanie i palenie JAKIEJKOLWIEK kukły ma wspólnego z katolicką I JAKĄKOLWIEK religijnością. Ktoś mi to racjonalnie wyłoży?

Maciek123454321
Maciek123454321

Przysłowiowy PISuar, z którego piją wszyscy bigosanci tej bandy, bez wyjątku ustawia mózgi w poprzek. Podobny czad wypuszczali i Lenin, i Hitler, i Stalin, i Pol Pot. Może Żaryn kiedyś otrzeźwieje, ale już i tak będzie za późno. Z bolszewizmu wyleczyło się kilku ludzi, m.in, niejaki Wiktor Suworow, na którym jednak wciąż wisi widmo kary śmierci. Albert Speer, osławiony „architekt diabła”, potrzebował 20 lat więzienia w Spandau, aby wyleczyć się z nazizmu. NIemcy – dwóch pokoleń, Rosjanie do dziś się nie wyleczyli. Kambodżanom poszło łatwiej, ich wyleczyły ekshumacje 2 milionów rodaków, chociaż sam Pol Pot nie poniósł kary i umarł… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Oj, musi co kościół przykręca pisiorom śrubę, bo pieprzą, jak Piekarski na mękach.

Zwinka
Zwinka

Skoro to „ich katolickie sprawy” to ja nie mam nic przeciwko, tylko niech się z nimi zamkną w swoich czterech ścianach i nie zawracają innym głowy.

Zmora Wiecki
Zmora Wiecki

Panie katoliku Żaryn, gdy swoje gusła będziecie odprawiać JEDYNIE w swoich obiektach, poza przestrzenią publiczną, to nikt nawet nie spojrzy w waszą stronę. Chcecie mieć spokój, to wynocha do Watykanu albo na księżyc. To takie proste, jak Ci wasi parafianie i wyborcy. A poszli wy w p….

Rafal P
Rafal P

Czy ten belwederski profesór tak samo by bronił kukły x. Jankowskiego okładanej kijami i potem spalonej?

Bart
Bart

Antysemickie wybryki to nie są „wasze katolickie sprawy”. Co za pisowski dzban z wąsami, typowy, pewnie nosi sandały ze skarpetkami, a dezodorantem psika sobie na koszulę.

ewa
ewa

Sadyzm dzieci w Pruchniku powała ! Przecież to bandyci wyrosną z błogosławieństwem kościoła

ilonna
ilonna

wali na odleglosc