„Jarosław Kaczyński ma w sobie dużo zła, jest nieszczęściem dla Polski”

„Jarosław Kaczyński ma w sobie dużo zła, jest nieszczęściem dla Polski”

„Pozycja szefa Rady Europejskiej ograniczała mnie, kazała zachować neutralną poprawność, ale słyszałem, że jestem zbyt ekspresyjny i naruszam reguły. To było męczące, bo przecież zaciskałem zęby. Dlatego teraz wracam do nazywania rzeczy po imieniu. Debata musi polegać na wyraźnie ciosanych argumentach. W polityce nie należy się bać walki, kiedy chodzi o poważne sprawy, ale nie powinny temu towarzyszyć pogarda czy brak elementarnego szacunku dla oponenta” – powiedział w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Donald Tusk.

 

Nie mogło więc zabraknąć wątku, dotyczącego największego oponenta. Były premier przypomniał, co powiedział mu prezes PiS po wyborze Tuska na przewodniczącego RE w 2014 r. – „Jarosław Kaczyński podszedł do mnie i nie przeszło mu przez gardło: „Ja ciebie w sumie lubię” czy coś w tym stylu, tylko powiedział: „Ja ciebie nie nienawidzę”. – „Uważam, że ma w sobie dużo zła, jest nieszczęściem dla Polski – co nie oznacza, że czuję nienawiść. Osobiste relacje z Kaczyńskim nie mają dla mnie znaczenia. Mam swoje emocje, jednak w polityce udaje mi się nad nimi panować. Ale skłamałbym, gdybym powiedział, że przed snem modlę się za jego powodzenie” – stwierdził były premier.

A propos modlitwy, zapytany, czy pójdzie do nieba czy do piekła, Tusk odparł: – „Oczywiście, że do nieba. Poszedłbym do piekła, gdybym narzekał, że zostałem politykiem, bo raczej jestem człowiekiem, któremu się udało”.

 

Odniósł się też do kłamliwej wypowiedzi prezydenta Putina, który oskarżył Polskę o współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej i Holokaust. – „Bezpośrednim powodem propagandowego wzmożenia ze strony Kremla są rocznice wyzwolenia Auschwitz i zakończenia II wojny światowej. Polska jest dziś łatwym celem w tej kampanii. Putin chce być pozytywnym i głównym bohaterem obchodów – w Izraelu może liczyć na pomoc premiera Netanjahu. Poważne błędy w polityce historycznej PiS i europejskie osamotnienie Polski ułatwiają zadanie naszym przeciwnikom oraz tym, którzy chcą uczynić nas współodpowiedzialnymi za Holocaust” – zaznaczył były szef Rady Europejskiej.

Według Tuska, Putinowi chodzi „o dezintegrację Unii Europejskiej i NATO”. – „Ma w tym projekcie sojuszników i pomocników: świadomych, mimowolnych i tzw. pożytecznych idiotów. W PiS można odnaleźć wszystkie trzy kategorie. Sytuacja jest dziś poważniejsza niż w przeszłości. Zmiany w Kijowie, bliska reintegracja Moskwy i Mińska oraz polityka prezydenta Trumpa to wystarczające powody, aby starać się za wszelką cenę odbudować elementarny wewnętrzny konsensus w polityce międzynarodowej i przywrócić Polsce status regionalnego lidera integracji europejskiej. Obawiam się, że rządzący nie do końca rozumieją powagę sytuacji” – stwierdził Tusk.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
HalszkaerwinekLidiaGrzegorzJacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Obserwator

I takiego polityka Polska potrzebuje aby potrafił nazwać rzeczy po imieniu a nie bawił się w polityczną poprawność w stosunku do obecnie jeszcze rządzących- trzeba im uświadamiać, że ich miejsce jest na śmietniku historii ale najpierw niektórzy muszą stanąć przed Trybunałem Stanu i odpowiedzieć za lata psucia państwa i ośmieszania Polaków na arenie międzynarodowej!

Blog
Blog

Tusk: „Jarosław Kaczyński ma w sobie dużo zła, jest nieszczęściem dla Polski”. Nieszczęściem dla Polski były rządy Tuska. Dla przypomnienia afery za jego rządów: afra vat (Nowak przygotowywał i wprowadzał przepisy umożliwiające straty w budżecie), hazardowa, paliwowa, amber gold, melioracyjna, autostradowa- stracili polscy przedsiębiorcy,
afera mieszkaniowa w Warszawie i innych miastach- bezprawne przejmowanie kamienic, sprzedaż majątku za bezcen (np.Ciech), Tusk i Pawlak podpisali umowę na najdroższy gaz w Europie, Kopacz podpisała niekorzystny pakiet klimatyczny (kazał jej Tusk), którego wynikiem jest drogi prąd.

Jantar
Jantar

A afery obecnego rządu to co? Nie ma żadnych?

Nihil
Nihil

Znowu tu smrodzicie… Pisiorskie zawadiaki?

Grzegorz
Grzegorz

Głupich w PiS-ie nie sieją rodzą się sami.

Lidia
Lidia

Lista afer obecnie rządzących jest już dłuższa, a jeszcze przed pisiorami ponad trzy lata. Zostawią, jak zapowiadali, Polskę w ruinie

Halszka
Halszka

I to sa komentarze pisowskie,do których szkoda się odnosić,bo jak porównać ” aferę Nowaka- nie wpisany zegarek,(prezent od zony)- za 20000,do gruntu Morawieckiego za 70 000 000,zapomniał wpisac biedaczek,to wypowiedzi pisodczykow,natomiast u Nowaka,afera na skalę przestępstwa międzynarodowego.AMBER GOLD,wina Tuska( a przecież do dzisiejszego dnia działają para banki i PIS- owi to nie przeszkadza.Tusk nie miał żadnych udziałów w AMBER G.,a kaczysci w SKOK-ach?Skoro było tyle afer za rządów Tuska,dlaczego nikt nawet nie został postawiony w stan oskarżenia? Z wielkim hukiem aresztowano 3 osoby,żeby po 2- ch dniach,z podkulonym ogonem,po cichu ich wypuścić. Można by pisać w nieskończoność o „osiagnieciach” obecnej… Czytaj więcej »

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Po uważnym przeczytaniu całego wywiadu w GW uważam, że można Tuska lubić albo nie, można mu jako politykowi przyznawać rację albo nie,- ale jednej rzeczy nie można mu odmówić — w porównaniu z Kaczyńskim to wybitny intelektualista. Poza tym to człowiek spełniony, zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

erwinek
erwinek

a ja myślę że Kaczyński pragnie przejść do historii.Tak samo jak król o którym moi się ŻE ZASTAŁ POLSKĘ DREWNIANĄ A ZOSTAWIŁ MUROWANĄ tak o Kaczyńskim będzie się mówiło że ZASTAŁ POLSKĘ MUROWANĄ A ZOSTAWIŁ DREWNIANĄ..
I jak aktualne będą słowa piosenki która śpiewała Sława Przybylska TYCH LAT NAM NIE ODDA NIKT TYCH LAT STRACONYCH JUŻ NAM NIE ODDA NIKT