Jarosław Kaczyński pełni funkcję prezesa PiS niezgodnie ze statutem partii?

Jarosław Kaczyński pełni funkcję prezesa PiS niezgodnie ze statutem partii?

Wg dziennikarzy wicepremier ds. bezpieczeństwa przestał pełnić funkcję prezesa partii 2 lipca 2020 r. Wtedy to powinien odbyć się kongres wyborczy PiS i przedłużyć kadencję Kaczyńskiemu albo wybrać nowego prezesa.

Dyskusja na ten temat pojawiła się przy okazji przerwania przez TK kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Partia tłumaczy jednak, że kongres nie odbył się ze względu na pandemię i przełożono go na lato 2021 r.

 

Skoro jednak Trybunał uznał, że wg Konstytucji funkcja Rzecznika Praw Obywatelskich nie ma ciągłości, tzn. poprzedni rzecznik nie pełni swojej funkcji do czasu wyboru nowego, to czy taka wykładnia Konstytucji powinna obowiązywać także w innych przypadkach?

Według statutu PiS kadencja władz naczelnych – w tym prezesa partii – „trwa cztery lata i liczy się od dnia wyborów, a kończy z chwilą wyboru nowych władz”. Czy zatem – idąc za wykładnią trybunału Konstytucyjnego – w partii PiS panuje bezkrólewie?

Sami członkowie partii PiS mówią, że zapisy statutu w tej sprawie są mętne i niejasne. Statut powinien być poprawiony, ale zrobić to może jedynie kongres PiS, którego na razie nie można zwołać z powodu pandemii.

Jak dotąd sądy i organy nadzoru wielu innych instytucji (przypomnijmy sprawę przywództwa partii Porozumienie) uznawało niezgodne ze statutami przedłużanie kadencji władz z powodu pandemii. Teraz jednak, po wyroku TK w sprawie rzecznika Adama Bodnara, dziennikarze mają wątpliwości.

 

Nie ma ich natomiast Jarosław Kaczyński. Wyjaśnia to rzecznik PiS, Radosław Fogiel: „prezes PiS nie jest organem konstytucyjnym i jego kadencja nie jest wpisana do Konstytucji. A po drugie akurat w naszym statucie jest jasno napisane, że owszem, kadencja władz partii, w tym jej prezesa, trwa cztery lata, ale z zaznaczeniem, że trwa de facto do momentu wyboru nowych władz”.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Resztę wątpliwości – dodaje – rozwiewa dokładne wczytanie się w statut partii. „Ze względu na pandemię nowe wybory póki co nie mogą się odbyć, więc kadencja obecnych władz partii trwa – zgodnie ze statutem. Nie ma tutaj złamania statutu i nikt nie powinien podważać istoty jego zapisów” – podkreśla.

Obie sytuacje nie są porównywalne, bo funkcja RPO jest zapisana w Konstytucji, a funkcja prezesa partii – nie. Resztę wątpliwości rozstrzygnie planowany na lipiec kongres PiS. A sam Jarosław Kaczyński dodaje, że nawet, jeśli zostanie znowu wybrany prezesem, to i tak będzie to jego ostatnia kadencja.

/ep/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
17 kwietnia 2021 12:09

PiS ma wszelakie przepisy prawa w dupie prezesa.

Rafapon
Rafapon
17 kwietnia 2021 18:02
Reply to  Zwinka

Dokładnie. Cała ta dyskusja o przepisach, paragrafach i statutach jest jałowym biciem piany. Jarozbaw Rajmundowicz Kaczkakwili uważa się, i jest przez wielu uważany, za zbawcę narodu, i jako taki nie podlega żadnym przepisom. PiS to jego prywatna partia i nic nikomu do tego, jak nią zarządza.

daroo
daroo
17 kwietnia 2021 12:31

Kadencja RPO też trwa de facto do momentu wyboru następcy panie fogiel ( nie poprawiać ,celowo mała litera) i to jest zapisane w konstytucji którą zmieniacie ustawami pisanymi na kolanie wy gnoje

Marek
Marek
17 kwietnia 2021 13:24
Reply to  daroo

Gdzie jest to zapisane, w którym artykule (artykułach)? Bo dla przykładu pan Zoll twierdzi, że nie jest to takie jednoznaczne.
Oczywiście oświadczenie towarzystwa kulinarnego julci i tak gówno znaczy, bo typową dla siebie metodą (za co już odmówiono jej orzekania gdy sądy jeszcze istniały) uwzględnia przepisy wybiórczo. Nie zmienia to jednak faktu, że tak jednoznaczne jak byśmy chcieli to nie jest i prawdziwy rzetelny i niezależny trybunał mógłby się nad kwestią dogłębnie pochylić.

Marek
Marek
17 kwietnia 2021 13:27

Dziennikarze zapomnieli o dwóch najważniejszych punktach statutu, tych które nie muszą być zapisane na piśmie (bo odbierałoby to im ich wagę), ale są głęboko wyryte na kamiennych tablicach, w świadomości każdego członka pis. Te punkty to:

  1. Prezes ma zawsze rację.
  2. Jeśli prezes nie ma racji patrz punkt 1.
Wujo Wkurw
Wujo Wkurw
17 kwietnia 2021 18:25

Medialne harce, wywołane próbą wywalenia Gowina na identycznej zasadzie. Żadne kongresy nie odbywają się. COVID time!