Jasna Góra przypomina o rocznicy wizyty Himmlera

Jasna Góra przypomina o rocznicy wizyty Himmlera

Klasztor jasnogórski regularnie zamieszcza na Twitterze kalendarium, przypominając najważniejsze wydarzenia z historii sanktuarium. We wtorek na profilu klasztoru pojawił się wpis, który szybko znikł: „27 X 1940 r. sanktuarium jasnogórskie zwiedził Heinrich Himmler, komisarz Rzeszy do Spraw Umacniania Niemczyzny. Przywódca hitlerowski był zaskoczony wiadomością, że przed wojną miejsce to nawiedzało rocznie ponad milion pielgrzymów”.

 

Wpis ten od razu spotkał się z ogromną krytyką. Wskazywano, że z treści zamieszczonej na Twitterze widać poczucie dumy z faktu, że zbrodniarz wojenny dostrzegł ważność tego miejsca. Wprawdzie wpis szybko usunięto, ale podobne zapiski pojawiały się też w latach ubiegłych.

W podobnym tonie utrzymany był zapis na stronie internetowej sanktuarium, dotyczący wizyty na Jasnej Górze generalnego gubernatora Hansa Franka: „Gubernator Hans Frank dostrzega wpływ i znaczenie Matki Bożej i Jasnej Góry dla Polaków; w księdze pamiątkowej dokonuje wpisu: »gdy wszystkie światła dla Polski zagasły, to wtedy zawsze jeszcze była święta z Częstochowy i Kościół«”.  Ten tekst dotąd nie został zmieniony ani usunięty.

 

Faktem jest, że obaj hitlerowscy dostojnicy odwiedzali to ważne miejsce. Faktom historycznym przeczyć, ani ukrywać ich nie należy. Niestety, komentarz, z jakim podawane są historyczne fakty, powinien być bardzo ostrożnie formułowany.

Zostań patronem KODUJ24.PL

/ep/

Źródło:czestochowa.wyborcza.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
27 października 2020 14:49

I co w tym dziwnego, że mnisi z Jasnej Góry są dumni z wizyt hitlerowskich dostojników? Przecież wiadomo, że katoliccy duchowni współpracowali z hitlerowcami, że pomagali zbrodniarzom uciec przed sprawiedliwością, że na watykańskich paszportach na fałszywe nazwiska hitlerowcy wyjeżdżali do Argentyny. I widać, że nadal bliskie są im wartości faszystowskie.

Mordazdradziecka
Mordazdradziecka
28 października 2020 09:30
Reply to  Jantar

Pius XII, Alois Hudal, Eduardo Doemeter… oto przykłady współpracy koscioła z hitlerowcami. Do spółki z ODESSĄ, Pająkiem i innymi hitlerowskimi organizacjami.

Chermes
Chermes
27 października 2020 16:30

A to ci dopiero JaSSna Góra. 🙂

antyfaszysta
antyfaszysta
27 października 2020 17:24

Polska czarna zaraza zawsze miała bardzo mocne odchyłki antysemicko-faszystowskie (Hitler im za to pięknie podziękował w kacetach)!
To im zostało, a nawet przybiera na sile, choćby jeden przykład – hołubienie i błogosławienie na Jasnej Górze neofaszystowskich bojówek! A międlar i masa innych ….

malgoska
malgoska
28 października 2020 01:49

Występuję z kościoła