Jedna z nowo wybranych ławniczek do SN już zrezygnowała

Oświadczenia medialne prezydenckich ministrów nie są dla nich wystarczające

„Ja, niżej podpisana, oświadczam, iż rezygnuję z objęcia funkcji ławnika Sądu Najwyższego i złożenia ślubowania przed pierwszym prezesem SN. Dokonanie wyboru ławników przez – jak się okazało – jedno stronnictwo polityczne obiektywnie naraża mnie na zarzut braku niezależności i apolityczności, niezbędnych do sprawowania tej funkcji” – napisała Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek. Jej pisemna rezygnacja wpłynęła dziś do Sądu Najwyższego.

Pod koniec czerwca senatorowie PiS wybrali ją i 12 innych osób na ławników Sądu Najwyższego. Głosowanie w tej sprawie zbojkotowali senatorowie opozycji z powodu braku kwalifikacji kandydatów i wątpliwości konstytucyjnych dotyczących samej ustawy.

Kuśmierczyk-Balcerek jest nauczycielką historii w liceum w Kozienicach oraz wykładowczynią Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu. – „Bycie ławnikiem może mi pomóc w mojej pracy zawodowej, bo zagadnienia prawa pojawiają się, gdy uczę WOS” – mówiła podczas przesłuchań kandydatów na ławników w Senacie. Więcej na ten temat w naszym artykule „Bez pojęcia i kwalifikacji, ale z wigorem i chęcią do pracy –  Senat kompletuje ławników Sądu Najwyższego”.

„Nie chcę być posądzona o bycie stronniczą lub utożsamiana z jednym stronnictwem politycznym. A zostałam wybrana w taki, a nie inny sposób. Mamy teraz cały ten szum wokół SN. Stwierdziłam, że to nie dla mnie i nie będę w taką politykę wchodziła. Doszłam też do wniosku, że być może nie mam dostatecznych kompetencji do takich spraw, jakie trafiają do SN” – powiedziała Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek w rozmowie z „GW”.

Rezygnacja jednej z ławniczek oznacza, że liczba „przedstawicieli społeczeństwa” w SN zmniejszyła się do 12. W Sądzie Najwyższym na obsadzenie czeka 36 miejsc dla ławników. Brakuje więc 24 osób i konieczny będzie drugi nabór. – „Niewielka liczba kandydatów i ostatnia rezygnacja wskazują na wątłość tej koncepcji” – skomentował sytuację rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Polka gorszego sortuWaldemarHenZingewaGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Trzeba będzie dobierać spośród bezdomnych, pijaczków i patologii. A gdzież to są ochocze babcie z rodzin radia z ryjem? Jeszcze paru „obiektywnych” księży pokroju Małkowskiego, Oko, Wąsowicza, Kneblewskiego, Natanka, Jędraszewskiego i Głodzia. No co chcecie, przecież sam obiektywizm. Tylko trzeba umieć poszukać, a nie jakieś paniusie nauczycielki. Za wysoki poziom na ławnika do grzania ławy. Pisiory nawet i to spieprzyły.

Grzegorz
Grzegorz

A tak na serio, to ustawa mówi, że się dobierze z ławników Sądu Okręgowego w Warszawie.

HenZing
HenZing

przymusowo?

ewa
ewa

ktos kto sie szanuje tak własnie postepuje tylko kobieta przystepując do przesłuchania na pewno wiedziała o tym fakcie ale lepiej późno niz wcale

Waldemar
Waldemar

Jestem w tym wypadku pesymistą, bo pamiętam – nieraz dobrze być nieco starym – jak w 1984 roku powstawało OPZZ i też wydawało się, ze na tej pustyni po delegalizacji „Solidarności” nie uda się generałom cokolwiek sklecić. A jednak… Po przejęciu konta bankowego naszej zakładowej „S” panie i panowie z OPZZ pojechali na wycieczkę na grzybobranie. Niestety, panie Maćku, wcale nie potrzeba do tego patologii. Zawsze się znajdą amatorzy takich grzybków, nawet mocno trujących.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Gdy patrzę i słucham bredzenia pisuarów, mam wrażenie, że często zażywają zupełnie inne grzybki…