Jędraszewski kontra ateizacja i liberalizm. „Nie my jesteśmy Kościołem!”

Jędraszewski kontra ateizacja i liberalizm. „Nie my jesteśmy Kościołem!”

Arcybiskup Marek Jędraszewski podczas dzisiejszej mszy krytykował liberalizm. Skrytykował m.in. poczynania nielicznych duchownych katolickich w innych krajach, którzy ośmielili się wystąpić przeciwko watykańskiej polityce wymierzonej w LGBT.

 

W opinii Jędraszewskiego również i w naszym kraju dochodzi do prób przemycania do Kościoła katolickiego postulatów i idei związanych z liberalizmem.

„Wiemy, że także w Polsce podejmowane są ostatnio próby tworzenia struktur analogicznych do tych, które znamy na Zachodzie – nowe wersje ‘Wir sind Kirche’. Nie my jesteśmy Kościołem. My należymy do Chrystusowego Kościoła! Nie ma Kościoła bez Chrystusa! I o tym musimy pamiętać. O tę świadomość dla siebie i innych się modlić” – grzmiał konserwatywny hierarcha.

W dalszej części skrytykował też osoby zachęcające do zamykania świątyń.

„Słyszymy w mediach w ostatnich dniach nawoływania do zamykania kościołów. Czynią to ludzie, którzy jeszcze stosunkowo niedawno w czasie tej samej pandemii uważali, że ich miejscem jest ulica. Mówią to ludzie, dla których Kościół jest zwykłym budynkiem. Mamy prawo zapytać się: skąd oni są? Nie znają naszej historii narodu chrześcijańskiego od ponad 1050 lat i nie wiedzą, czym jest Kościół?” – mówił.

 

Na zakończenie ostro skrytykował rzekomą ateizację państwa.

„Zawsze prosiłem i proszę o przestrzeganie związanych z nią obostrzeń dla dobra własnego i innych, ale w kontekście tego, co się dzieje, jak nie przywołać słów Jana Pawła II z Lubaczowa gdzie mówił: postulat neutralności światopoglądowej jest słuszny głównie w tym zakresie, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię lub światopogląd oni wyznają. Ale postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością” – kontynuował wystąpienie.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Cóż, Jędraszewski ponownie pokazał, że stoi na stanowisku ultrakonserwatywnym.

/nt/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
1 kwietnia 2021 16:41

postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością”

Przecież państwo jest konstytucyjnie świeckie! A to oznacza, że w strefie publicznej, w prawodawstwie, nie ma prawa być odniesień do religii. Nie ma prawa być krzyży w urzędach i to wywieszonych ponad godłem państwowym! Od modlenia się i realizowania praktyk religijnych są kościoły, modlić się zresztą można także w swoich mieszkaniach. Ale wprowadzanie religii w życie publiczne i prawo obowiązujące każdego mieszkańca, niezależnie od jego światopoglądu i wyznania religijnego to jest zwykłe, bezczelne narzucanie każdemu jednej religii.

Marek
Marek
1 kwietnia 2021 17:18

Pierwsze co przychodzi mi na myśl to parafraza znanego zdania:
„Można mieć każdy światopogląd i każdą neutralność światopoglądową pod warunkiem, że są one katolickie”.

I jeszcze fraza „konserwatywny hierarcha” to masło maślane. Nie ma niekonserwatywnego hierarchy czy niekonserwatywnego funkcjonariusza kk. Cała ideologia katolicka jest zbudowana na fundamencie konserwatywnym i jako taka odrzuca inne idee, w szczególności liberalizm do czego otwarcie przyznał się ów osobnik.
Można być mniej lub bardziej konserwatywnym księdzem, ale nie można być księdzem niekonserwatywnym, choć niektórym udaje się takiego udawać.

Maciek123454321
Maciek123454321
1 kwietnia 2021 17:23

Brawo jądraszewski. Apostazja przybiera na sile. Tylko tak dalej, durny klecho.

Rafapon
Rafapon
1 kwietnia 2021 17:25

Czas by było zakonserwować tego ultrakonserwatywnego biszopa.

roman
roman
1 kwietnia 2021 19:27

Liberalizm jest kluczem do życia narodów w pokoju

Agnieszka
Agnieszka
1 kwietnia 2021 21:12

Marnujemy cenny czas na sluchanie dyrdymalow tego oszoloma.

Celia
Celia
1 kwietnia 2021 22:14

Rany, przestańcie już cytować pseudomyśli, które wybekuje z siebie Jądraszewski.

powidzanin
powidzanin
1 kwietnia 2021 22:20

Kościół niemiecki ewangelicki od wielu lat zmienia pogodę w Europie i na świecie.

Marek
Marek
3 kwietnia 2021 09:29

Wszech-dziedzinowy specjalista, socjolog, seksuolog, ginekolog, epidemiolog, ekspert od spraw Unii Europejskiej i ateizmu, obecnie daje nam wykład filozofii. Brawo !!!!