Jerzy Stępień: „(..) ostatnie wybory nie spełniły wymogów Konstytucji”

Jerzy Stępień: "(..) ostatnie wybory nie spełniły wymogów Konstytucji"

Wybory prezydenckie za nami. Połowa uprawnionych do głosowania jest w siódmym niebie a połowa ciągle nie może uwierzyć w to co się stało. Jest jeszcze jeden aspekt budzący wątpliwość: niemała rzesza prawników twierdzi, że pod względem prawnym istnieje sporo wątpliwości co do zgodności z Konstytucją sposobu wyboru prezydenta RP.

 

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień w Radiu TOK FM stwierdził:Po to zmieniono ustawę o Sądzie Najwyższym i wprowadzono Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, żeby nie mogła się zdarzyć niespodzianka dla rządzących”. Zdaniem prawnika ostatnie wybory nie spełniły wymogów Konstytucji.

W dalszym ciągu swojego wystąpienia sędzia powiedział: „Ta cała kombinacja i komplikacja z wyborami majowymi spowodowała, że przeprowadzono je w niekonstytucyjnym terminie. Moim zdaniem powinno się poczekać do 6 sierpnia, czyli końca kadencji Andrzeja Dudy i dopiero wtedy rozpisać nowe głosowanie na podstawie przepisów o opróżnieniu urzędu prezydenta”.

 

Jerzy Stępień wyraził również obawę co do jakości potencjalnych protestów wyborczych, która to jakość może  ucierpieć z powodu skrócenia czasu na ich składanie. Przypomnimy, że ten czas wynos teraz tylko trzy dni. Jednak wspomniane protesty, zdaniem Jerzego Stępnia, wykażą wiele prawnych niejasności, które powstały w wyniku „nałożenie się dwóch aktów prawnych, czyli Kodeksu wyborczego i ustawy PiS z czerwca o wyborach prezydenckich”.

„Według Stępnia, wszystkie te kwestie – na czele z niezachowanym terminem – mogłyby być podstawą do unieważnienia wyborów”.

/as/

Źródło:tokfm.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
14 lipca 2020 11:20

„”Pola błagam obudź się…. Sen o potędze skończył się…”
Ruszamy i walczymy o lepszą Polskę! Działamy! Rozmawiamy! Przekonujemy!
Nie wolno nam być obojętnymi!”

Ode mnie wara, bo psami poszczuję.

***** ***

Zwinka
Zwinka
14 lipca 2020 13:09
Reply to  Zwinka

Znaczy się to przestroga dla pisiorów. 🙂

bulka
bulka
14 lipca 2020 20:42
Reply to  Zwinka

uffff 🙂

Zwinka
Zwinka
15 lipca 2020 16:25
Reply to  bulka

To wszystko z tych nerw ! 🙂 🙂

Zwinka
Zwinka
14 lipca 2020 11:33

Szarańcza nie spocznie, dopóki nie zeżre wszystkiego, co się do żarcia nadaje. PiS ma w dudzie Konstytucję i prawo. Nie wierzę w skuteczność protestów, mimo że powodów do nich jest całe mnóstwo. Po to wsadzili Manowską do SN, aby im przypadkowe społeczeństwo w paradę nie wchodziło. To przecież wierna, partyjna towarzyszka, która im bezprawie z ochotą i pisowskim sercem przyklepie. I będzie z tego dumna.
Dokonali dzieła zniszczenia, a teraz łamią sobie głowy, jak pozbyć się na dobre połowy społeczeństwa.
Sam diabeł usiadł na Polsce i radośnie chichocze.

.

Jantar
Jantar
14 lipca 2020 13:34
Reply to  Zwinka

Już Ziobro pozbędzie się tej połowy. Właśnie zapowiedział, że „teraz będzie tak samo, ale ostrzej i szybciej”, a prezes oznajmił towarzyszom, że „muszą wszystko wygrać do najmniej do 2030 r.”. Przejęty wymiar sprawiedliwości z sędziami z legitymacją partyjną już załatwi pozbycie się tych, którzy nadepną na odcisk władzy. Znane powiedzenie mówi: „Dajcie mi człowieka, a paragraf znajdę!”. Co to takiego trudnego dla służb Ziobry? Minister rolnictwa już szykuje PGR-y, żeby wrogowie obecnej władzy harowali dożywocia za przysłowiową „miskę ryżu”, jak mówił Pinokio. Wyborcy PiS-u przecież będą nową elytą – ktoś będzie musiał harować, żeby PiS miał im co dać. Samo przejęcie upadających firm, czy majątków ludzi, którzy je sobie wypracowali przez lata, nie wystarczy na długo. Z tej drugiej połowy społeczeństwa najlepiej więc zrobić niewolników harujących dla władzy – pisowscy sędziowie z radością wydadzą wyroki dożywocia i prac w PGR-ach, bo przecież utrzymanie więźniów kosztuje.

smętek
smętek
14 lipca 2020 15:59
Reply to  Jantar

Opisana przez Panią perspektywa prześladuje mnie od ogłoszenia wyników tych udawanych wyborów. Zapisałem się na dzisiaj do psychiatry bo jak w Seksmisji ciemność widzę. Żona z naszymi Córeczkami jest w Bonn i wyjadę do nich a tak mi się marzyła piękna demokratyczna Polska.

marian
marian
15 lipca 2020 19:33
Reply to  Jantar

To,iż sądzisz,że przejęcie firmy w upadłości dostarcza dochodu,wystarczy by ocenić Twój wybitny intelekt.

marian
marian
15 lipca 2020 19:29
Reply to  Zwinka

jak czytam wiesz już prawie wszystko co będzie.Może tak zagrasz też w totka-przecież wygrana pewna.

Marek
Marek
14 lipca 2020 18:52

Czyż nie fajnie byłoby choć raz usłyszeć co zrobić by to naprawić? By przerwać ten ciąg technologiczny, by przywrócić prawo i konstytucyjność organów? Tak dla odmiany, bo to, że władza jest nielegalna, instytucje niekonstytucyjne, wybory nieskuteczne to wiadomo nawet od pięciu lat. Ale jeszcze ani razu nie słyszałem co z tym realnie zrobić, jak przywrócić porządek, jak usunąć/pokonać tego zaborcę, który siła opanował Polskę (dot. pis).