Jesienią media na tapecie

Jesienią media na tapecie

Mimo, że mamy lato, wakacje w pełni, to jednak scena polityczna rozgrzana do czerwoności i aż paruje od kolejnych pomysłów PiS-u. Jedno jest pewne. Jak już obecna władza weszła na drogę zmierzającą do, w najlepszym przypadku, autokratyzmu, to nawet wołami jej się z niej nie ściągnie. Polską ma być ta Polska, dla Polaków i to tylko tych, co ramię w ramię z PiSem nas ku tej polskości zaciągną. Poseł K. to obiecał i tak będzie…Amen.

Nie można więc dziwić się, że od kilku dni poseł Jarosław Kaczyński ma nową „zabawkę” i szykuje wielki atak na media. Najpierw coś tam napomknął, ale teraz dołączył do niego Jarosław Selin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Przyznał, że właśnie trwają intensywne prace nad projektem, który wreszcie spełni oczekiwania obecnej władzy, naprawi błędy z przeszłości i przywróci mediom narodowy charakter. Przecież nie może być tak, by polskimi mediami zarządzali jacyś „obcy”. Wiceminister jest przekonany, że już jesienią projekt ustawy stanie pod obrady Sejmu, szybko zostanie zatwierdzony i wprowadzony w życie.

Popatrzmy, co władza kombinuje… Przede wszystkim chce zadbać, aby zgodnie z nową ustawą firma zagraniczna nie mogła mieć więcej niż 30% udziałów, a może nawet tylko 25%. Warto byłoby też wprowadzić zasadę, że będzie można mieć swoje udziały tylko w jednych konkretnych mediach, czyli jak w telewizji to już nie w prasie, jak w telewizji to już nie w radiu. Oczywiście te rozwiązania są na etapie dyskusji, ale, jak zaznaczył Selin, są bardzo sensowne.

No cóż, wychodzi na to, że zagraniczni udziałowcy muszą się już przygotować, by zwinąć żagle, a polskie firmy, te prywatne i należące do Skarbu Państwa, niech szykują pieniądze. Jak wskazują badania zrealizowane przez firmę Maison&Partners na ogólnopolskim panelu Ariadna, tylko 28% respondentów popiera ten pomysł, ale czy to ważne?

Zapowiadane zmiany najmocniej uderzą w te media, które, w odróżnieniu od reżimówki, cieszą się największą popularnością ze względu na formę przekazu, stopień wiarygodności, konstruktywną krytykę posunięć pisowskiej władzy. Całkiem realny jest scenariusz, że TVN będzie musiał sprzedać TVN7 i TVN24, a Polsat kanał Polsat Plus. Właścicieli stacji prywatnych czeka ciężka walka. Oczywiście będą mogli odwoływać się do Brukseli czy Strasburga, będą mogli przenieść popularne kanały poza granice Polski, ale i tak na chwilę obecną będą ugotowani. Tym bardziej, że pisowski TK zaklepie ustawę bez mrugnięcia okiem, a pisowska KRRiT tak będzie ryła, by znaleźć coś, za co będzie można nałożyć bandyckie kary finansowe.

Oczywiście, wszyscy dobrze wiemy, o co tutaj tak naprawdę chodzi. Pod płaszczykiem patriotyzmu i polskości PiS chce wykluczyć niezależne media, by lepiej manipulować narodem, by zapewnić sobie sukces w wyborach, nawet już tych, samorządowych, by mieć społeczeństwo, które zamiast rozumu, będzie miało papkę, łatwą do kształtowania ku chwale posła K. i jego spółki. Owszem, stacje komercyjne mogą się wkurzyć, wyjść z naziemnej telewizji cyfrowej i nadawać tylko w płatnych pakietach. Mogą, ale to jednak ograniczy ludziom dostęp do ich programów. No tak, jedno jest pewne, czeka nas ciężka jesień.
( Źródło: wirtualnemedia.pl, satkurier.pl)

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Maciek12345321AlkaTedZgredzinkaMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Naród znowu wyjdzie na ulice, tym razem w liczbie kilku milionów – w obronie niezależnych mediów. Wszyscy już zdążą wrócić z urlopów. Pan Duda będzie miał twardy orzech do zgryzienia. Bo te nowe ustawy na 100% będą na bakier z Konstytucją – jak zwykle. Bo karaluch inaczej nie umie, a szanujący się prawnicy omijają PiS jak górę śmierdzącego łajna. Ci, co zaczęli współpracę, będą mieli problemy – jeden już umarł. Myślę, że nie wytrzymał psychicznie.

Zgredzinka
Zgredzinka

Maćku, ja sobie już nie wyobrażam życia bez wolnych mediów, bez wiadomości i ukochanego „Szkiełka kontaktowego”.
Jeżeli do tego ograniczą internet, to nie będziemy mieli innego wyjścia, jak walczyć do upadłego.

Alka
Alka

Moze trzeba bedzie reaktywowac podziemna prase i cos na ksztalt Radia Wolna Europa,tylko teraz to bedzie Radio Wolna Polska,bo reszta Europy juz wolna,chyba ze Wegrzy zechca sie dolaczyc,bo u nich chyba tez Orban szaleje.Miejmy nadzieje,ze nie bedzie takiej potrzeby.

Maciek12345321
Maciek12345321

Spotkamy się 10 września (mam nadzieję) na kontrmiesięcznicy i zrobimy burzę mózgów. Głowa do góry, Zgredzinko.

Ted
Ted

A potem nas czeka obowiązkowa prenumerata prasy „narodowej” , tak jak obowiązkowy abonament RTV.
Następnie obowiązkowy podatek chodnikowy, bo przecież wszyscy chodzą, podatek na drogi lokalne też wróci. Wodę/deszcz, powietrze, ….. jeszcze tyle możliwości