„Jeśli Andrzej Duda i KRS nie zastosują się do postanowienia SN, będzie to „delikt konstytucyjny”

„PiS i prezydent złamali co najmniej 13 artykułów Konstytucji, niektóre wielokrotnie”

Tak stwierdził dziś w programie „RZECZoPOLITYCE” rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. – „Będzie to złamanie prawa z potencjalnymi jakimiś formami odpowiedzialności w przyszłości” – dodał sędzia. Namawia Andrzeja Dudę, aby wstrzymał się z wysyłaniem sędziów SN na emeryturę w myśl pisowskiej ustawy. – „Ja gorąco namawiam pana prezydenta, żeby się zastosował, żeby bronił praworządności, jakichś reguł w państwie. Jeśli wydaje sąd orzeczenie, to każdy obywatel, w tym prezydent, powinien się stosować do tego orzeczenia” – powiedział rzecznik SN.

Zapytany, jakie konsekwencje może ponieść prezydent, jeśli nie poczeka na decyzję unijnego Trybunału Sprawiedliwości, Laskowski odpowiedział, że „istnieje potencjalna odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu”. – „My mówimy, oczywiście teoretycznie, ale jeśli przeczytać przepisy o odpowiedzialności prezydenta w Konstytucji i całe piśmiennictwo z tym związane, to jest to przypadek, który ewentualnie kwalifikuje się do takiego postępowania” – stwierdził.

Michał Laskowski po raz kolejny wyraźnie zaznaczył, że prof. Małgorzata Gersdorf jest I Prezes SN. – „Wynika to wprost z Konstytucji i nie można w drodze ustaw tej Konstytucji zmieniać. Nie można sobie w trakcie kadencji wprowadzać jakiegoś dodatkowego warunku, jakiegokolwiek. No bo jeśli tak przyjmiemy, to możemy na tej zasadzie skracać kadencje prezesowi NBP albo prezydentowi” – zauważył Laskowski.

Odniósł się także do wypowiedzi niektórych polityków PiS, którzy twierdzą, że SN może zawiesić przepisy dotyczące 500+ i zablokować wypłatę tych pieniędzy. – „Nie może i nie będzie tego nigdy robił. Nie ma takiego ryzyka, że sądy będą teraz zawieszać stosowanie najróżniejszych ustaw. Nigdy tak nie było i nie będzie” – kategorycznie stwierdził sędzia Laskowski.

bt

Źródło: rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JolkaMMaciek123454321Miś Uszatek w koszulce Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Miś Uszatek w koszulce
Miś Uszatek w koszulce

Proste -za naruszenie prawa dwgradacja konfiskata majatku Uposażenia i wszelkich przywilejów Tylko to przemówi do rozumu nawet jeżeli rozum śpi

Maciek123454321
Maciek123454321

Kiedy na jednym z portali napisałem „Andrzej Du….a”, żeby sobie wstawić literkę „D” albo „P” po uważaniu, to moderator skasował mi post. Mam chyba prawo nie znać wszystkich liter, no nie? Ostatecznie demokrację mamy. I wymyśliłem aforyzm:
„Pan Prezydent Andrzej Du……a. Kto wstawi „P”, jest be, a kto wstawi „D”, jest d…………”

JolkaM
JolkaM

A tu akurat wszystko mi się podoba i niczego nie będę prostować. 🙂

Maciek123454321
Maciek123454321

Pani się spodobało, ale jakimś dwóm trollom nie bardzo, aż s minusy mi dali.

JolkaM
JolkaM

Chyba się Pan tym nie przejmuje, co? Gdyby jednak tak, to zaraz Panu z jeden minusik zredukuję. 😉
Pozdrawiam!

Maciek123454321
Maciek123454321

Teraz parę słów na serio. Dziwię się mocno, że jakoś mimochodem wspomina się o największej wadzie prawnej WSZYSTKICH ustaw sądowych „made in PiS”. Jedną z kardynalnych zasad prawa rzymskiego, które stosują WSZYSCY prawodawcy w tak zwanych krajach cywilizowanych, jest: „lex retro non agit”. PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ!!!!!! I może sobie s(r)ejm uchwalać do chce, ale ze skutkiem prawnym dla przyszłych kandydatów i sędziów. Ciekawe, co by było, gdyby w połowie meczu finałowego Mundialu zmieniono regulamin piłki nożnej na rugby. Bo to jest dokładnie to samo. Przypomnijcie sobie, jak się PiS wycofał z podkulonym ogonem, kiedy chciał uchwalić dwukadencyjność prezydentów i… Czytaj więcej »

JolkaM
JolkaM

Panie Maćku, należy się małe sprostowanie odnośnie do Pańskiego sformułowania”genialny wywiad młodego dziennikarza RMF Marcina Zaborskiego”. Otóż pan Marcin Zaborski rzeczywiście wygląda na młodego, ale nie zmienia to faktu, że już blisko dwa lata pracuje dla RMF, gdzie zakotwiczył po tym jak po 16 (!) latach zrezygnował z pracy w radiowej Trójce, kiedy do tej stacji wkroczyła tak zwana dobra zmiana (tfu!). Jakkolwiek pojęcie „młody” może być dość dowolnie odczytywane i tu akurat się z Panem niezupełnie zgadzam, bo licząc lekko pan Marcin może już mieć koło czterdziestki, to zgadzam się w całej rozciągłości z użytym przez Pana określeniem „genialny”.… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Zwykle staram się starannie weryfikować to, co piszę. Tym razem lenistwo wzięło górę i nie „poszperałem”. Mea culpa! Chociaż… „Młody” to pojęcie względne. Użył go w swojej kampanii przeciwko senatorowi Josephowi McCarthy’emu legendarny dziennikarz CBS Ed Murrow. Chodziło o słynne polowanie na komunistów (dziś zwane makkartyzmem). Ed Murrow – świetny komentator oraz spiker radiowy i później telewizyjny, konsekwentnie nazywał McCarthy’ego „młodym senatorem z Wisconsin”, choć McCarthy był już wtedy sporo po 40-tce. Jak się Pani podoba moje tłumaczenie się? Lepsze niż pisowskie, no nie? 😀

JolkaM
JolkaM

Panie Maćku, przebija Pan pisie tłumaczenie co najmniej dwunastokrotnie. Gratuluję! 😉 I daję Panu plus, a co! Na pohybel pisim trollom. 🙂