Jeśli pozwolimy PiS zniszczyć sędziów, już po nas…

Zbigniew Ziobro to całkiem udana rekonstrukcja historyczna

Jeśli się uda zabić niezależny wymiar sprawiedliwości, to kto zabroni PiS napisać identyczną ustawę o zawodzie dziennikarza, lekarza czy nauczyciela i zapisać w niej, że prawo do wykonywania zawodu traci każdy, kto skrytykuje „konstytucyjne organy państwa”?

Tysiące ludzi protestowało przeciw zmianom w prawie o ustroju sądów powszechnych. Zmianom, które, jeśli wejdą w życie, praktycznie zlikwidują niezależne sądownictwo w Polsce, podporządkują sądy, w tym Najwyższy, specjalnym komisjom powoływanym przez polityków i umożliwią prokuratorom ściganie sędziów i „opiniowanie”, czy powinni orzekać.

 

Umożliwią także podobne uderzenie (w niedalekiej przyszłości) w inne zawody, krytykujące władzę, a nawet strajkujące przeciw niej. Bo jeśli się uda zabić niezależny wymiar sprawiedliwości, to kto zabroni PiS napisać identyczną ustawę o zawodzie dziennikarza, lekarza czy nauczyciela i zapisać w niej, że prawo do wykonywania zawodu traci każdy, kto skrytykuje „konstytucyjne organy państwa”? Czyli rząd?

Wielu krytyków PiS, w tym ja, spodziewało się takiego obrotu sprawy, niektórzy jednak sądzili, że partia Kaczyńskiego wstrzyma się z takimi pomysłami na czas kampanii prezydenckiej, nie chcąc mobilizować elektoratu opozycji. Nie wstrzymała się. To oznacza, że Jarosław Kaczyński jest tak pewny siebie lub tak zdesperowany, że – zupełnie jawnie – ma w nosie obywateli, opinię publiczną, komentatorów, politycznych konkurentów, konstytucję, gremia międzynarodowe, Parlament Europejski, który we wtorek 17 grudnia debatował o praworządności w Polsce.

Uchwalenie tego prawa oznacza wyjście Polski z Unii Europejskiej, ponieważ przewiduje ono ściganie sędziów za wykonywanie wyroku TSUE dotyczącego KRS (każdy, kto zapyta, czy wyrok wydany przez sędziów, w których skład wchodził bezprawnie wybrany sędzia z pisowskiej KRS będzie miał nieprzyjemności – zresztą nie „będzie miał”, tylko „ma”, bo to już się dzieje). A każdy kraj, który nie wykonuje wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, wylatuje z Unii.

Słyszałam dziś komentatorów mówiących, że „jeśli PiS się nie opamięta, wylecimy z Unii”. Zadumałam się nad tą nadzieją niektórych, że „PiS się opamięta” bo ja, w przeciwieństwie do wielu moich kolegów po fachu uważam od jakiegoś czasu, że PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii i że to jest jego świadomie i konsekwentnie realizowanym celem. Nie nazywa tego tak i nie nazwie, będzie zaprzeczał do końca, że to robi, nie zrobi tego formalnie, jak rząd brytyjski (a więc bez oficjalnego polexitu), ponieważ członkostwo w UE cieszy się dużym poparciem Polaków – niemniej to właśnie zrobi. Nie będzie nas w UE, bez względu na to, czy odbędzie się formalny polexit, czy nie.

 

To gotowanie żaby znamy przecież od początku rządów PiS, zaczęło się wtedy i trwa – po sędziach, i tego też jestem pewna, przyjdzie kolej na dziennikarzy, a potem na innych.

Celem PiS nie jest Polska w UE, tylko na Wschodzie, w strefie wpływów Rosji. Na to właśnie wskazuje wieloletnie, konsekwentne postępowanie tej partii. Słowa zaprzeczają, ale wobec takich czynów, takich faktów, słowa są bez znaczenia, stanowią tylko zasłonę dymną. To już się dzieje, to już trwa i jeśli pozwolimy PiS zniszczyć sędziów, już po nas.

Eliza Michalik
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
AndrzejAntykaczorMałgorzatadarooZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Iwona
Iwona

I to jest właśnie długofalowy cel Kaczyńskiego! Bo to daje władzy bezkarność w przyszłości i rządy nieograniczone w czasie. Rosja i Białoruś to przykłady. Ciekawe czy gotowana żaba zorientuje się czy da się ugotować.

daroo
daroo

Żaba już jest ugotowana tylko niestety jeszcze to do niej nie dotarło 🙁

Jacek Doliński
Jacek Doliński

To, że Kaczyński zamiast udawać baranka przed wyborami prezydenckimi wypowiada kolejną wojnę niezawisłym sądom może świadczyć jeszcze o jego przekonaniu, że wyniki wyborów prezydenckich będą ustalane nie przy urnach wyborczych, tylko w zaciszu jego gabinetu na Nowogrodzkiej, w myśl powiedzenia „Nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy” (J.W. Stalin).

Jantar
Jantar

Pani Elizo, napisała Pani dokładnie to, o czym mówię od miesięcy. Wprowadzając ustawę kneblującą sędziów Kaczyński krok po kroku dokonuje zamachu stanu i odbiera nam wszystkie prawa obywatelskie. Kto mu zabroni delegalizacji opozycji w Polsce (wzorem Węgier, Turcji, Wenezueli, Chin, Korei)? Kto mu bowiem zabroni wprowadzenia podobnej ustawy, która będzie dotyczyła nie tylko zawody wymienione w tekście, ale także obywateli wykonujących każdy inny zawód? Kto mu zabroni wprowadzenia ustawy, która z dnia na dzień odbierze obywatelom oszczędności i własność prywatną? Kto mu zabroni wprowadzenia ustawy, w której zapisze sobie, że taka czy inna grupa społeczna to są niewolnicy, którzy nie… Czytaj więcej »

paragraf22
paragraf22

Czy przez ostatnie cztery lata ktoś słyszał jedno złe słowo ze strony rządu i PiSs na temat Rosji i Putina? Nawet wraku TU-154 już nie chcą. Tylko UE jest pez przerwy opluwana. O czym to świadczy?

Zwinka
Zwinka

Pamiętam czasy, kiedy bardzo uważało się na to, co i komu się mówi, bo donosiciel mógł być wszędzie. Czasy, kiedy to dowcipy / różne, cenzurowane teksty z „drugim dnem” krążyły wśród ludzi i stanowiły wentyl bezpieczeństwa dla gnojonego społeczeństwa … Czy będziemy to przerabiać po raz kolejny, ale w gorszym kontekście, bo to robi nam nasz własny, oczadziały sąsiad / członek rodziny / katolik ??? Obawiam się, że tak. Polska cywilizacyjnie się zapada i, obym się myliła, nikt już nie jest w stanie zatrzymać tej degrengolady. Suwerenie, życzę ci, obyś szybko zadławił się nieszczęściem, jakie na nasz kraj sprowadziłeś.

Małgorzata
Małgorzata

Obudz się Polsko! Ratujmy nasz kraj! Ratujmy Polskę! Tylko zdecydowana postawa społeczeństwa uniemożliwi Reżimowi wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej! Demonstrujmy dzisiaj bo jutro może być za póżno! To dopiero początek zmian! Dyktatura nie cofnie się przed niczym, aresztowania i zamknięcie granic z UE to kolejne kroki! Ponoć istnieją już plany masowych aresztowań, budowane są obozy odosobnienia dla opozycji oraz rozbudowują aparat inwigilacji i represji!
Inwigilują i śledzą dziennikarzy, samorządowców, przedsiębiorców i zwykłych obywateli! Ratujmy Polskę!

Antykaczor
Antykaczor

Szczerze…nie czytałem artykułu. Ale dzisiaj, po sejmowych sensacjach mam bardzo mieszane uczucia. Związane z postawą posłów opozycji. Mieli wiele ważniejszych spraw na głowie niż obrady. Ludziska w całej Polsce wychodzą na ulice dając wyraz swego niezadowolenia w związku z propozycją ustawy „dyscyplinującej” sędziów a posłowie mają prace (ważne obowiązki służbowe -pragnę przypomnieć) w głębokim poważaniu. Jedni na komisji, inni telefony o chorobie, ktoś się spóźnił jeszcze inny ma dzieci i akurat musiał się nimi opiekować. Po prostu gówniarzeria. Przypomina mi się podstawówka i wielokrotna śmierć babci jako usprawiedliwienie nieobecności na lekcjach. Panowie i Panie jesteście żałośni w tym co mówicie.… Czytaj więcej »

Andrzej
Andrzej

Dla mnie jedynym honorowym wyjściem dla posłów, którzy wypięli się na wyborców jest złożenie mandatów!!! Hańba!