Jest pewne, że USA nie przejdą obojętnie nad „Lex TVN”

Jest pewne, że USA nie przejdą obojętnie nad „Lex TVN”

Doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet był gościem „Rzeczpospolitej”. Podczas rozmowy przyznał, ze Joe Biden jest osobiście bardzo zainteresowany koncesją dla TVN. Dla niego to jeden z priorytetów, bo dotyczy wolności słowa.

Chollet nie chce bawić się w spekulacje jak rozwinie się ta sprawa, ale może tylko powiedzieć, „jakie przesłanie przekazałem polskim przyjaciołom: to jest priorytet dla Ameryki! Jesteśmy przekonani, że licencja dla TVN, TVN 24 powinna zostać odnowiona. Nie tylko dlatego, że mówimy o amerykańskiej firmie, ale także dlatego, że to dotyczy istoty naszych wartości”.

Zaznaczył też, że „Prezydent Biden wielokrotnie podkreślał, że w jego odczuciu wśród wyzwań, przed jakimi stajemy, najważniejszym jest starcie demokracji z narastającym autorytaryzmem. Przyszłość fundamentalnych wolności to jądro polsko-amerykańskiego sojuszu. Demokracja ożywia nasze partnerstwo, a jej fundamentem jest wolność prasy”.

Zapytany, jakie byłyby konsekwencje wprowadzenia w Polsce „Lex TVN” dla naszych relacji, powiedział, że „to przyciąga wiele uwagi w Ameryce, republikanów i demokratów”, co jednoznacznie pokazuje, że USA nie przejdzie obojętnie nad łamaniem wolności słowa w Polsce i wszystko wskazuje na to, że na pewno jakaś odpowiedź na takie działania będzie.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Tamara Olszewska

Źródło: tokfm.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
26 lipca 2021 09:34

Już raz amerykanie wcisnęli hamulec w przypadku „świetnej ustawy o IPN” autorstwa P. Jakiego. PiS chce znowu dostać po łapach to dostanie, i mam nadzieję że dostanie solidnie. Węgry też machają szabelką i zostały pozbawione funduszy norweskich i podobnie będzie z Polską. Widać wyraźnie że PiS idzie na zderzenie z UE, z USA, i każdym kto ceni demokrację i prawa człowieka. Niestety skończy się to ….opuszczeniem przez Polskę rodziny państw demokratycznych. Chyba że w końcu ktoś się obudzi i wreszcie PiS-izm („kaczyzm” jak to mówiła posłanka Senyszyn) się zakończy.

Stanisław
Stanisław
26 lipca 2021 14:10
Reply to  Marek

„Niestety skończy się to ….opuszczeniem przez Polskę rodziny państw demokratycznych”- jak to w rodzinach patologicznych: wszyscy chcą nas dymać.

druh Marek
druh Marek
26 lipca 2021 10:00

Jeśli USA nie chcą mieć drugiego Budapesztu nad Wisłą, to J.Biden powinien być stanowczy w stosunku do zbójeckiej ekipy Kaczyńskiego.

Stanisław
Stanisław
26 lipca 2021 14:13
Reply to  druh Marek

Józio Biden tak się zapatrzył w kaczora-dyktatora, że nie zauważył, kiedy padł na kolana przed Putinem.

Chermes
Chermes
26 lipca 2021 18:11
Reply to  Stanisław

Przecież prezydent Biden wie że, od lat, Kaczor – dyktator, na obu kolanach, klęczy przed Putinem. Na Zachodzie wszyscy o tym wiedzą. O co więc ci chodzi, Stasiulku?

Stanisław
Stanisław
26 lipca 2021 20:27
Reply to  Chermes

„od lat, Kaczor – dyktator, na obu kolanach, klęczy przed Putinem”- o ile zdoła się dopchać przed Merkel i Macrona.

Zbyszek
Zbyszek
26 lipca 2021 10:38

Nie będą tu prezesowi w obcych językach. Zresztą on i tak nic nie rozumie.

Marek
Marek
26 lipca 2021 13:37

Wystarczy wstrzymać realizację zakupu rakiet, samolotów czołgów, czy co tam jeszcze nierząd sobie nazamawiał i sprawa się rozwiąże szybciutko. Pan prezydent Biden powinien baczniejszą uwagę zwracać na pogłębianie się dyktatury w pislandii niż na interesy grupy medialnej.

Stanisław
Stanisław
26 lipca 2021 17:43
Reply to  Marek

To znaczy, że USA mają wstrzymać dostawy? Ciekawa sugestia; taka Francja ma też wiele broni do sprzedania. Ciekawe, że Turcja, kraj NATO-wski kupiła broń od Rosji- i co? Wyrzucili ją z NATO? Nie słyszałem. Amerykanie dalej utrzymują ważną (dla nich ) bazę Incirlik i jeszcze Turkom za to płacą.

Dociekliwy
Dociekliwy
26 lipca 2021 19:06
Reply to  Stanisław

Po wyczynach Antoniego Francuzi aż się rwą do interesów z Polską. Już nam sprzedali śmigłowce, okręty podwodne, zaprosili do wspólnego projektu zw. z budową czołgu.
Czy poza bazą jest coś jeszcze ciekawego w Turcji?
A przypadkiem te F-35 co to mamy kupić to nie były początkowo zamówione przez Turcję. Amerykańce powiedzieli albo rybki albo akwarium. F-35 czy S-400. No tak tylko Turcy się nie pipią w szczype w końcu są w NATO od 60 lat. Jest offset, jest zapowiedź S-500. Jak się sprawdzi będzie możliwość eksportu. Biznes to biznes.
Nie no ja wiem Polak potrafi. Zbrojeniówka jak się szarpnie to też będziemy eksportować hełmy po recyklingu.

Stanisław
Stanisław
26 lipca 2021 21:04
Reply to  Dociekliwy

„Po wyczynach Antoniego Francuzi aż się rwą do interesów z Polską”- o co zakład, że gdyby Polska zaproponowała coś na poważnie, to zrobiliby interes? W biznesie nie strzela się fochów. Rzecz w tym, że w Polsce rządzi stronnictwo amerykańsko- żydowskie i o kupnie broni poza USA nawet boją się pomyśleć.
Jeszcze jedna uwaga: w nowoczesnych systemach uzbrojenia bez zgody dostawcy NIE MOŻNA JEJ UŻYĆ. I nie chodzi o prawne kruczki, tylko o blokady techniczne. Przekonali się o tym Gruzini, którzy swoje rakiety przeciwlotnicze zmodernizowali w Izraelu. I co? W wojnie z Rosją ich skuteczność była minimalna. No, ale Rosja z Izraelem miała „zgodę”, jak mówią kibice.

Dociekliwy
Dociekliwy
27 lipca 2021 09:08
Reply to  Stanisław

Chyba za daleko odeszliśmy od tematu mediów. Myślę że już niedługo sprawy się wyklarują wtedy na pewno będzie okazja żeby pospekulować.

Stanisław
Stanisław
27 lipca 2021 13:08
Reply to  Dociekliwy

Jaki scenariusz Pan zakłada? Pytam bez złośliwości, chętnie przeczytam, będzie można wymienić opinie.

daroo
daroo
26 lipca 2021 21:29
Reply to  Dociekliwy

I to w dodatku te wywrócone na lewą stronę 🙂