Jest prawomocny wyrok NSA: nazwiska sędziów popierających kandydatury do KRS należy ujawnić

Sędzia bohater afery hejterskiej rozpatrzy sprawę niewygodnej dla PiS prokurator!?

Naczelny Sąd Administracyjny wydał prawomocny wyrok w sprawie odmowy – przez Kancelarię Sejmu – ujawnienia listy nazwisk sędziów, którzy popierali kandydatów do PiSowskiej Krajowej Rady Sądownictwa. Jak informuje Polska Agencja Prasowa NSA uznał, że Kancelaria nie powinna odmawiać wydania listy tych nazwisk.

Sądowy werdykt skomentowała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, która była jedną z osób, domagających się ujawnienia listy, bo podejrzewała, że mogą być na niej nazwiska podwładnych Zbigniewa Ziobry lub samych kandydatów. Polityk zażądała na Twitterze, aby marszałek Sejmu Marek Kuchciński natychmiast opublikował listę sędziów, którzy popierali kandydatów do KRS.

„…byłaby to kolejna kompromitacja tej całej procedury i obecnej KRS” – napisała posłanka Gasiuk-Pihowicz. Dodała, iż podejrzewa, że próby ich wcześniejszego ukrywania mogą wskazywać na to, że podpisane osoby wstydzą się tego, co zrobiły. Podkreśliła również, że najważniejsze jest to, że Polacy będą mogli je poznać. „Nie mam wątpliwości, że historia oceni te listy jako listy wstydu” – skomentowała parlamentarzystka.

Przypomnijmy: marcu Sejm na podstawie nowelizacji ustawy o KRS wybrał 15 sędziów na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć nazwisk wskazał PiS, sześć – Kukiz’15.

Wówczas Stowarzyszenie Sieć Obywatelska – Watchdog Polska zwróciła się do Kancelarii Sejmu z prośbą o ujawnienie nazwisk sędziów, którzy poparli zgłoszenia konkretnych kandydatów. Kancelaria odmówiła ujawnienia tych informacji, powołując się na zapisy ustawy, że „Marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości (nazwiska kandydatów – red.), z wyłączeniem załączników”. Właśnie w załącznikach są nazwiska sędziów, którzy poparli danego kandydata.

Wcześniej, członków KRS nie wybierali posłowie, a środowiska sędziowskie. Zgodnie z nową ustawą o KRS, która weszła w życie w styczniu br., kandydatów do KRS mogła wskazać grupa 25 sędziów lub grupa co najmniej 2 tys. obywateli. W lutym podano listę kandydatów, która zawierała 18 nazwisk.

/j/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jabis
Jabis
29 czerwca 2019 03:32

Ojojoj! To poseł Jarosław K. znowu przestał lubić posła Zbigniewa Z. Tak przed wyborami?
A drzewiej mawiano: – można i rzemykiem ale nie na gołą d. A … tu! Kumulacja nieszczęść mgr Zbyszka? 😀