Jest wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”

Śledztwo w sprawie operatora „Superwizjera” TVN zostało umorzone

Starosta wodzisławski skierował wniosek do sądu o rozwiązanie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, którego członkowie uczestniczyli w ubiegłym roku w „obchodach” rocznicy urodzin Hitlera. Wniosek trafi do X Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach.

Sekretarz powiatu wodzisławskiego Michał Lorek powiedział, że po emisji reportażu w TVN o działalności neonazistów, w tym także stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, starosta wodzisławski zwrócił się do stowarzyszenia o wyjaśnienia, które wpłynęły 12 lutego. Pismo podpisał Mateusz S., przewodniczący DiN, któremu prokuratura postawiła zarzut uczestnictwa w urodzinach Hitlera.

Lorek poinformował, że duża część członków stowarzyszenia była na „imprezie” ku czci Adolfa Hitlera. – „Z wyjaśnień stowarzyszenia nie wynika, że oni odcinają się od tych urodzin, że uważają tego typu imprezy za coś złego, bulwersującego” – powiedział Lorek.

Przypomnijmy – w reportażu „Superwizjera” TVN24 pokazano m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera, zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Na nagraniu widać rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką, która po zmroku została podpalona. Uczestnicy ubrani byli w mundury Wehrmachtu, Mateusz S., lider Dumy i Nowoczesności – w mundur oficera SS. Wznosili toasty „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i okrzyki „Sieg Heil”.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o