Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trochę to trwało, ale jest postanowienie TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Zgodnie z zapowiedzią Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego i polskiej Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Zdaniem TSUE Sąd Najwyższy powinien zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej i to, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

„Sprzeczne z przepisami art. 47 karty praw podstawowych są przepisy krajowe, w których obiektywne okoliczności budzą wątpliwości co do bezstronności i niezawisłości sądu” – napisała Iustitia na Twitterze. Należy zwrócić uwagę, że kluczowe dla wyroku TSUE będzie jego wykonanie w Polsce.

 

Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Iustitia powiedział w TVN24, że wyrok oznacza, iż sędziowie nie powinni słuchać nowej KRS.

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE w praktyce przekreśla PiSowską reformę sądownictwa. Wyrok dotyczy bowiem niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W czerwcu rzecznik generalny TSUE wydał opinię, zgodnie z którą nowo utworzona Izba Dyscyplinarna polskiego SN nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii.

Przypomnijmy: TSUE zajął się sprawą po pytaniach prejudycjalnych Sądu Najwyższego, które dotyczyły tego, czy po przeprowadzonych reformach Krajowa Rada Sądownictwa jest w stanie dalej stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

/p/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
darooMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Szkoda, że sędziowie TSUE uciekli w formalizm. Właśnie takie działania są w mojej opinii jednym z powodów upadku zaufania do sądów i sędziów. Pytanie czy SN będzie miał odwagę podjąć szybko jasną decyzję, że zarówno KRS jak i pisowskie izby i sędziowie nie są niezawiśli czy też uciekną w formalizm podkulą ogon czy się przestraszą. Ostatnio sędziowie wykazali się pewną niezależnością i siłą czy jednak wystarczy im to teraz gdy TSUE niejako umył ręce i są sami przeciw pisowskiej władzy, machinie propagandy siły i łotrostwa, zastraszania, szykan i kłamstw. Osobiście widzę to ciemno. Walka nadal trwa, zwycięzcy nie ma i… Czytaj więcej »

daroo
daroo

Myślę a właściwie mam nadzieję że po nagonce zorganizowanej przez Ziobrę i jego akolitów ręka im (SN) nie zadrży 😐