Jeszcze polska policja, czy już straż polityczna? – pytają internauci wskazując na nacjonalistyczny emblemat na kamizelce funkcjonariusza

Policjant z nacjonalistycznym znaczkiem na kamizelce „ukarany”… rozmową ostrzegawczą

Piknik zorganizowany na Nowym Świecie w Dniu Wojska Polskiego z założenia była kontrwydarzeniem i miał zablokować V Marsz Zwycięstwa Rzeczpospolitej, który w tym samym czasie zorganizowały środowiska narodowe. Marsz co prawda zmienił trasę, ale policja podjęła interwencję na Nowym Świecie, spisując zgromadzonych i siłą ściągając ich z ulicy.

 

Może i na tym by się skończyło, gdyby nie fakt, że zauważono, iż jeden z funkcjonariuszy spisujących organizatorów pikniku miał wpięty w kamizelkę nacjonalistyczny emblemat przed wojną stosowany przez tzw. Obóz Wielkiej Polski – Mieczyk Chrobrego.

Współcześnie wykorzystuje go głównie Młodzież Wszechpolska, ale bywa też eksponowany przez członków Obozu Narodowo Radykalnego.

Szum zrobił się na Twitterze, gdy lewicowy aktywista Jakub O. Pietrzak, umieścił zdjęcie policjanta z mieczykiem na torsie i z komentarzem: „Jeszcze polska policja, czy już straż polityczna”?

 

Nadkomisarz Sylwester Marczak – rzecznik prasowy stołecznej policji zapowiedział czynności wyjaśniające, ponieważ padło pytanie czy policjantowi – a więc funkcjonariuszowi publicznemu – wolno eksponować na mundurze symbole świadczące o ideologicznych preferencjach.

Na wątpliwości – odpowiedział profesor Brunon Hołyst, kryminalistyk i kryminolog, wykładowca uczelni wyższych w Warszawie i Łodzi.

„Policja w państwach demokratycznych jest apolityczna. To znaczy, że nie może się opowiadać po żadnej ze stron ideologicznych sporów. Policja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa, a ono nie ma barwy politycznej” – zaopiniował prof. Hołyst. Dodał, że poza odznaczeniami eksponowanymi przy specjalnych okazjach policjant nie ma prawa umieszczać na mundurze żadnych emblematów świadczących o sympatii do jakiejkolwiek politycznej partii bądź organizacji.

/p/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
HerodAntypisAleksanderJerryJabisMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

„Policja w państwach demokratycznych jest apolityczna. To znaczy, że nie może się opowiadać po żadnej ze stron ideologicznych sporów” polska policja nie jest policją państwa demokratycznego, bo Polska za rządów pisu nie jest takim państwem. Jest na to masa argumentów, wystarczy spojrzeć jak traktowane są agresywne kontrmanifestacje faszystów, a jak pokojowe blokady innych sił. Jak policja ma problem z ustaleniem sprawcy bo ten stal do niej tyłem (a w trakcie zdarzenia nie interweniowała), a jednocześnie nie ma problemu z wysłanie specjalnej jednostki ścigającej po panią która namalowało coś na biurze posła pis. Nie potrzeba do tego szukać ideologicznych oznaczeń i… Czytaj więcej »

Jabis
Jabis

Koniecznie ustalić i podać! Imię i nazwisko NOSICIELA, jednostkę, dowódcę.
Dopytywać … co na to min. psiocałuśny? Co na to GŁOWA … ułaskawiająca psiocałuśnego i … PRZEŁOŻONY takiej głowy?

Jerry
Jerry

To takie proste! Niedouczony glina wdzięczny pisiorom za… pińcet złociszów co miesiąc na jednego bachora..
Nie wie, baran jeden, że do munduru, nie wolno przypinać niczego innego, co dozwolone.
Skoro jednak do dzisiejszej policji przyjmuje się nawet osoby 40-kilkuletnie (braki kadrowe), to czemu się dziwi(sz)?

Aleksander
Aleksander

Czy jak tego policjanta zmuszą do zdjęcia faszystowskiej odznaki to zmieni swoje poglądy?Czy ktoś w to wierzy?W cywilizowanym państwie zostałby natychmiast zwolniony. Ale w Polsce…………
ps.może się załozymy,że pojawi się napis -nieprawidłowy kod?
taka nowa forma cenzury.

HerodAntypis
HerodAntypis

Mieczyk Chrobrego to był kiedyś. Teraz to Krótka Pała!