Jeszcze się Szydło nie usadowiła w Radzie Muzeum, a już jest wniosek o jej odwołanie

Jeszcze się Szydło nie usadowiła w Radzie Muzeum, a już jest wniosek o jej odwołanie

Grupa posłów i senatorów Koalicji Obywatelskiej postanowiła zareagować na wieść o powołaniu w skład Rady Muzeum Beaty Szydło. Parlamentarzyści KO w piątek złożyli wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego o jej odwołanie.

Zdaniem grupy członków Parlamentarnego Zespołu ds. Naprawy Rzeczypospolitej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, którzy złożyli ten wniosek, powołanie byłej premier na stanowisko członka Rady ma charakter polityczny, co wydaje się dla każdego myślącego Polaka oczywiste.

Napisali we wniosku, że „Premier Szydło nie posiada kompetencji do zasiadania w Radzie. Pielęgnowanie pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu w Auschwitz zawsze było w rękach ludzi nauki i „niekwestionowanych ekspertów”, głównie historyków i filozofów”.

Przy okazji parlamentarzyści KO wypominają byłej premier Beacie Szydło udział w „międzynarodowym skandalu” Chodzi o jej niechlubna wypowiedź podczas 77. rocznicy deportacji polskich więźniów do Auschwitz i to w czasie, gdy właśnie politycy PiS prowadzili ostrą akcję antyimigracyjną.

Parlamentarzyści cytują jej wypowiedź „Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli”.

Te słowa „zostały powszechnie odebrane jako budowanie niechęci wobec obcych i rasizmu„, tak jak słowa Jarosława Kaczyńskiego że uchodźcy „sprowadzają zarazę” i samej Beaty Szydło że zagrożeniem dla Europy jest już nie tylko terroryzm, ale „brak korzeni kulturowych części imigrantów„.

Powołanie do rady Muzeum byłej premier wywołało burzę.

Pod wnioskiem o odwołanie Beaty Szydło ze składu Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau podpisało się łącznie 15 parlamentarzystów, w tym m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, posłowie Marek Krząkała i Maciej Lasek, posłanki Gabriela Lenartowicz i Dorota Niedzielska oraz senator Ewa Matecka”.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

/oe/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
18 kwietnia 2021 10:49

Oborowa jest grubo spóźniona. Ostatni nabór na kapo był prawie osiemdziesiąt lat temu.

Zwinka
Zwinka
18 kwietnia 2021 12:43
Reply to  HerodAntypis

Ale może chciałaby wystąpić w sequelu filmu „Pasażerka” ?

druh Marek
druh Marek
18 kwietnia 2021 12:00

Ja też dołaczam się do wniosku o odwołanie Beaty Szydło, ze składu Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ta pani, jako Premier Rzeczypospolitej Polski ,tolerowała antysemityzm w narodowo-katolickich mediach. Tolerowała antysemickie i nazistowskie zachowania na marszach ONR, na Marszach Niepodłegłości, na zlotach pseudonazistowskich. Nie potępiła wieszania naszych europosłów, na symbolicznych szubienicach w Katowicach. Nie upominała swojego Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego ,który chronił- i chroni dalej- takich ludzi jak: Międlar, Rybak i innych ,organizujących nazistowskie marsze. Nie chcę ,by pani Szydło przynosiła wstyd Polsce.

Czesław
Czesław
19 kwietnia 2021 18:48

Dlaczego opozycja totalna tak nienawidzi b.premier BEATĘ SZYDŁO. Już dawno przestała być premierem a lewackie media nadal nagłaśniają dawną zwykłą kolizję samochodową, chyba bardziej jak katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem, w której przecież żadna osoba nie doznała fizycznych obrażeń. A może za udowodnienie że spółki skarbu państwa mogą przynosić zyski a nie straty. Więc przypomnijmy:
Beata Szydło została premierem 16 listopada 2015 r. i wówczas wymieniła „fachowców” z PO i PSL na niedouczonych ignorantów z PiS i poniżej mamy takie wyniki:
Państwowy Tauron odnotował najwyższy zysk kwartalny w historii (za I kw.’17). Drugi najlepszy wynik kwartalny w historii odnotowały: Orlen, PGNiG oraz JSW. Dobre wyniki pokazały również PZU, PKO BP, Lotos, PGE, Energa, Enea czy KGHM. Efekt? Wartość giełdowa 20 największych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, z których po wyborach 2015 roku pousuwano ludzi z nominacji PO/PSL, wzrosła o 36 miliardów złotych!
2008 rok: -23,48 mld euro
2009 rok: -7,70 mld euro
2010 rok: -10,94 mld euro
2011 rok: -13,29 mld euro
2012 rok: -8,13 mld euro
2013 rok: -0,34 mld euro
2014 rok: -3,25 mld euro
2015 rok: +2,21 mld euro
2016 rok: +1,95 mld euro
2017 rok: +1,50 mld euro*
Słusznie więc B.Szydło powiedziała że tym osobom nagrody się należały, dziwne tylko że PiS-owcy nie wystąpili w Jej obronie. Została z dymisjonowana.
A może za to że w Brukseli Beata Szydło wezwała „Europo, powstań z kolan, bo będziesz codziennie opłakiwała swoje dzieci” a dotyczyło to niekontolowanego napływu imigrantów oraz żeby UE przestrzegała zasad i wartości, dotyczyło to głosowania o przedłużenie mandatu D.Tuska, a wówczas prezydent Francji Francis Holland odpowiedział – „: „wy macie zasady, my mamy fundusze strukturalne”.
W obrzydliwy, kłamliwy sposób atakowany jest syn B.Szydło, który wystąpił ze stanu kapłańskiego i podjął pracę zgodnie z wszelkimi procedurami i przepisami prawa. Ale o tym że np. Szymon Hołownia dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów i nic dobrego z tego nie wynikło, to żaden dziennikarz nawet się „nie zająknie”. Po szkole średniej studiował w SWPS w Warszawie, ale studiów nie ukończył. Co prawda studiował przez 5 lat, ale jednak dyplomu nie posiada.
Ostatnio B.Szydło została zaatakowana ponieważ minister kultury Piotr Gliński nominował Ją do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przecież to jest kandydatura jak najbardziej trafna, Pani Beata Szydło pochodzi z Ziemi Oświęcimskiej a więc zna realia tamtych czasów i miejsca bezpośrednio ze świadków historii, lepszej kandydatury trudno znaleźć. Beata Szydło urodziła się w Oświęcimiu. Jej rodzina została wysiedlona z Harmęż. Babcia razem z koleżankami nosiła żywność pod bramę obozu Auschwitz-Birkenau. Wiem co piszę, ja też znam realia obozów koncentracyjnych z bezpośredniej relacji od mojego Ojca, więźnia Stutthofu. Żadna książka czy film nie dała mi takiej wiedzy jak opowieści mojego Ojca, którego od niechybnej śmierci uratowały czołgi Armii Czerwonej które dopędziły więźniów na „drodze śmierci”, nie wiadomo czemu pędzonych przez oprawców niemieckich na zachód.
A może lewactwo tak się obawia tej „twardej baby” bo widzi w Niej przyszłego prezydenta Rzeczpospolitej.

Mordazdradziecka
Mordazdradziecka
19 kwietnia 2021 23:24
Reply to  Czesław

Oj, Czesiu,Czesiu, słabo z tą propagandą madre in TVPiS. Idź lepiej się uchlej Kustoszem, więcej będzie z ciebie pożytku.

Marek
Marek
20 kwietnia 2021 07:45

W Radzie powinni zasiąść historycy oraz przedstawiciele WSZYSTKICH narodów i grup społecznościowych ofiar deportowanych do Auschwitz.