Język dwóch Polsk

Język dwóch Polsk

Nie wierzę, że nieobecni przy urnach cisi wyborcy pragnęli takiej władzy, jaka jest dziś dzierżona w rękach Kaczyńskiego, Macierewicza i Ziobry.

„Forma pokazu łatwo może zdominować jego treść. Wiem, jak gniewają wielu z was moje powtarzające się narzekania na kiepską nośność ludzkiego języka, ale nie jest to czcze pieniactwo ani chęć poniżania was, którą mi zarzucono, ponieważ tymi recydywami podprowadzałem was do kapitalnej kwestii, że gdy różnica intelektualnego potencjału staje się astronomiczna, silniejszy nie może już przekazać słabszemu nic ze spraw dlań krytycznych czy choćby tylko istotnych”.
Stanisław Lem, Golem XIV, Wykład XLIII

Te słowa mistrza Lema padają w kontekście sztucznej inteligencji, o której mówi się na świecie coraz poważniejszym tonem w coraz szerszych kręgach. W Polsce jednak mamy do czynienia z innym problemem. Tu chcę skupić się na elektoracie partii aktualnie rządzącej. Przytaczam ten cytat nie bez powodu, stanowi on zarówno wstęp, jak i podsumowanie rozważania.

Te sondażowe 30%+ Polaków popierających PiS przede wszystkim wierzy w ich retorykę i stosowane argumenty; wierzą w to, że Misiewicze u steru nacjonalizowanych korporacji są lepsze dla Polski; wierzą, że Kaczyński z Morawieckim znają się na ekonomii i przedsiębiorczości; wierzą, że Macierewicz rozbije układ i pokona podsycane przez wrogów Polski bijatyki uliczne…

Jak – pytam – jak rozmawiać z ludźmi, którym brak elementarnej wiedzy o makroekonomii, stosunkach międzynarodowych, działaniu UE i NATO? Jakich argumentów używać, żeby choć odrobinę zrozumieli nasz język, skoro każde zdanie opuszczające nasze usta zawierające chociaż jeden niezrozumiały dla nich zwrot zostanie potraktowane jak manipulacja banksterów, masonerii, żydokomuny lub obcych mocarstw.

Czy PiS dla własnej frajdy grzebie w podstawie programowej dla szkół? Nie. Oni chcą pogłębić brak wiedzy ze wspomnianych dziedzin, by ich dyktaturze w przyszłości łatwiej było dalej wpajać te „prawdy” i pogłębiać wiarę w „dobro” państwa.

Od ’89 roku rzekomo demokratyczne władze nie zrobiły wiele w zakresie edukacji społecznej dotyczącej działania aparatów państwa, instytucji unijnych, bankowości, prawa, swobód obywatelskich… Przez ten czas kilka pokoleń otrzymało prawo głosu, a w swojej niewiedzy i wierze w „dobrą zmianę” zdecydowało, że będzie fajnie coś zmienić. Dla nich coś się dziś dzieje – stąd poparcie. Rozpada się znany dotychczas świat polityczny… nie rozumieją tylko konsekwencji, bo nie mogą – brak im do tego aparatu pojęciowego.

To właśnie są czynniki, które mogą – ze szkodą dla ludzi prawdziwie przedsiębiorczych – zabetonować Polskę w dyktaturze PiS na wiele, wiele lat i tego powinniśmy się obawiać. Nie ma nikogo, kto może ten problem rozwiązać, usunąć, przykryć na jakiś czas – to poparcie zostanie, chyba, że pojawi się partia bardziej populistyczna i bardziej radykalna w przekazie niż PiS jest w tej chwili.

Przytoczę słowa Rafała Trzaskowskiego z jego wywiadu w 300polityka.pl by odnieść się do ich najważniejszego punktu: „Trzeba jasno powiedzieć, że jak Platforma dojdzie do władzy, to nie będzie prostego powrotu do tego, co było. Nie można wstać i powiedzieć: było genialnie, nie robiliśmy błędów, wracamy, robimy powrót do tego, co było 8 lat temu. Że PiS w paru miejscach postawił dużo lepszą diagnozę, a że my musimy mieć swoje pomysły, nie tylko je napisać w książeczce, tylko umieć je przetłumaczyć na język, który porwie obywateli”.

Nie jest on pierwszą osobą wspominającą o potrzebie zwrotu w stronę ludzi, których transformacja Polski niejako odrzuciła lub wypluła w formie odpadu (choć jak niemoralnie to brzmi, jest prawdą). Nikt jednak nie podaje recepty, jak przemawiać do ludzi, których problemy poza własnym podwórkiem nie interesują, którzy nie chcą w słowniku sprawdzać znaczeń słów, których nie rozumieją; wreszcie, którzy nie mają wyobraźni, by zobaczyć konsekwencje niszczenia Polski za 30 lat, w okresie, gdy ich dzieci będą dorosłymi ze swoimi problemami na rynku pracy. Zaniedbana dotychczas edukacja nie może zostać naprawiona w mgnieniu oka, a konsekwencji braku właściwej edukacji w polach ważnych dla dzisiejszej demokracji prawdopodobnie nie da się cofnąć w pokoleniach, które opuściły szkoły w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Jestem z pokolenia, które w szkole podstawowej uczyło się z podręczników PRL-owskich, a w szkole średniej już z podręczników współcześniejszych (nie wszystkich). Jako osoba, która zetknęła się z podstawami prawa, ekonomią, przedsiębiorczością jako przedmiotami miękkimi na uniwersytecie, wiem, gdzie były i prawdopodobnie nadal są braki na niższych szczeblach. Jak wspomniałem wcześniej, PiS ma chytry plan, by te braki skutecznie podtrzymać – obywatel pod opieką Państwa wiedzy o ekonomii nie potrzebuje, a prawo dla niego zinterpretuje sąd pod butem Ziobry.

Żyjemy w czasach, kiedy informacja i wiedza ma największą wartość, ale tym samym w czasach, gdy pojedyncza informacja szybko dewaluuje się w szumie danych codziennie produkowanych w sieci. Tymczasem poprzednie zdanie nie ma jednak żadnego znaczenia i wartości dla cyfrowo wyłączonych, ludzi, dla których jedynym źródłem codziennej informacji są prawdopodobnie tylko Wiadomości w TVP1. I nie jest to spowodowane brakiem dostępności innych kanałów w eterze, gdyż za poprzedniej władzy nastąpiła transformacja do transmisji cyfrowej dającej dostęp do innych kanałów TV szerszemu gronu odbiorców, ale przyzwyczajeniem; albo podszeptami z ambony, podtrzymującymi wiarę, że prywatne stacje są w rękach wrogów Polski; albo wrażeniem, że spiskowa teoria dziejów jest ciekawsza od szarej rzeczywistości.

Podział kraju i obywateli na Europejczyków i Polskę PiS nie nastąpił z dnia na dzień dzięki samemu PiS-owi. Oczywiście, umiejętne podsycanie sprawy katastrofy smoleńskiej i mieszanie ludziom w głowach przyczyniło się do uwypuklenia tego podziału, pogłębienia granicy, zwiększanie kontrastu, co umożliwiło wskazywanie swoich i wrogów. Od około 2000 roku w Polsce rozpoczęła się transformacja informacyjna oparta na ilościowo rosnącym dostępie ludzi do zasobów Internetu. Dla większości stał się on narzędziem pogłębiania wiedzy, weryfikacji otrzymywanych wiadomości i plotek, dla innych miejscem kultu dla teorii spiskowych i pogłębiania wiary w siły, których celem jest niszczenie kraju. Przy czym w rzeczywistości w czasie wzrostu znaczenia Polski za granicą, szczególnie w Unii Europejskiej, w części społeczeństwa narastało przeświadczenie, że jest im coraz gorzej. Ale nie zapominajmy, że całkiem spora grupa uprawnionych do głosowania ludzi do urn nie poszła, przekonana o bezsensie wyborów i zerowej wartości swojego głosu; ludzi nie widzących opcji politycznej reprezentującą ich problemy, ich wartości. Spora część z nich, jest pewnie dziś niezadowolona z tego, co się dzieje z Polską, ale równie spora pewnie nawet nie rozumie, o co toczy się spór.

Dziś nie ma partii ani polityków gotowych i przygotowanych do dialogu zarówno z „betonem” PiS-u, jak i z tymi, którzy w drodze buntu odmawiali oddawania głosu na kogokolwiek, po cichu wspierając lidera notowań. Ja nie wierzę, że nieobecni przy urnach cisi wyborcy pragnęli takiej władzy, jaka jest dziś dzierżona w rękach Kaczyńskiego, Macierewicza i Ziobry. Nie ma ich postawa i działania żadnych znamion wizerunku budowanego przed wyborami, który prawdopodobnie wpłynął tak na niezdecydowanych, że niedecydowanie to pogłębił.

Opozycja potrzebuje lidera z zespołem zdolnych wykorzystać wszystkie dostępne dziś środki, by prostym językiem – najlepiej obrazkowym – przekazać ludziom, jakie konsekwencje dla ich dzieci przynosi im „dobra zmiana”. Czy taki lider mówiący oboma polskimi językami już się narodził?

Michał Fita
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

110
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
94 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
JerzyKrakus&GniewkoZwykły KowalskiKhatzhynskyTVgboor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janka
Janka

A czy widział ktoś, aby dogadała się gęś z prosięciem? Tak to mniej więcej wygląda. Autor słusznie punktuje obecne patologie, zaczynamy dyskutować o tym, to już dobra oznaka. Brakuje lidera po stronie opozycji, to fakt, ale czy znalazł by się taki, który potrafiłby zapanować nad zmianą wiele płaszczyznową? Obyśmy nie wyhodowali na własnej piersi drugiego radykała. Może właśnie trzeba drążyć oddolnie poszczególne tematy, po to aby powstał portfel pomysłów, w miarę spójny, gotowy do wdrażania, jak przyjdzie na to pora, bo przecież przyjdzie, ten horror musi się kiedyś skończyć! Mamy w Polsce dwa światy i z tym musimy się pogodzić.… Czytaj więcej »

Sławomir
Sławomir

Reżim bolszewii pisowskiej zostanie pogoniony tak jak reżim komuny.

Zgredzinka
Zgredzinka

Niestety myślenie życzeniowe, nie ma mocy sprawczej.
Przygotuj się raczej na długą i bolesną walkę.

Wiśnia
Wiśnia

Tylko żeby to nie trwało tyle co komuna

krakus
krakus

no tak, młodzi wykształceni z dużych miast… ciągle powtarzane kłamstwa

W ostatnich wyborach PiS wygrał w każdej grupie wiekowej. A ja sam jestem młody i mam wyższe wykształcenie oraz jestem z dużego jak na polskie warunki miasta.

Sławomir
Sławomir

Bolszewia pisowska wygrała dzięki poparciu spisiałego kościoła i spisiałej solidarniści, a głównie dzięki temu, że pisiory od lat zohydzały od instytucje państwa i do wyborów poszło ok 50 procent uprawnionych, czyli to wielkie poparcie dla koalicji reżimu to zaledwie ok 25 proc. Polaków. Suweren na demonstrachach pokazał, że nie chce reżimu kaczystowskiego, bo łgarze w programie nie mieli nic o tym, że będą łamać prawo, konstytucję i wprowadzać demokrację bolszewicką.

krakus
krakus

To że prawo zostało złamane to twoja błędna opinia. Konstytucja została uchroniona ale rzepliński brnął w peowskich nadmiarowych sędziów zamiast pomóc i stąd pojawiły się problemy. Suwerenem nie nazywaj spędu KODu, Razem, młodzieżówki PO i dewiantów z LGBTQ.

Michał
Michał

No tak, dla Ciebie suwerenem to bojówki narodowców i moherowi słuchacze radia Rydzyka.

hiszpan
hiszpan

Dewiantów? ciekawe, z jakiego powodu przeszkadzają ci dewianci? Problemy….z tożsamością.

KhatzhynskyTV
KhatzhynskyTV

„Sóweren” pisu jest wolny od własnego zdania i własnej umysłowości. Wiedzieliśmy co chcesz napisać, zanim to napisałeś . Wiec marny twoj trud :))))) Naprawde, te plujki pisowskie nikogo nie wzruszaja ani nie przekonuja :)))))

Michał
Michał

Kurcze, chłopie, hojny jesteś dla nich jak cholera. 18% uprawnionych oddało głos na PiS.

hiszpan
hiszpan

Skutecznie pomogły im media i to wszystkie

Zgredzinka
Zgredzinka

I nie dziwota, że się tak niektórym porobiło. O przyczynach takiego stanu rzeczy, wspomina autor w swoim artykule. Za bardzo do tej pory zwracaliśmy uwagę na ekonomię, a za mało na zapóźnienia społeczne. Widać, albo to twoje wykształcenie nie przełożyło się na sukces zawodowy i odpowiedni status społeczny oraz materialny, albo też należysz do tych, którzy dobrze się czują w tej siermiężnej bogu-ojczyźnianej atmosferce. Jak się to mówi, każdemu swoje. Problem leży jednak w tym, że nie do tej pory nie wypracowaliśmy wystarczająco dobrych mechanizmów prawnych, które zabezpieczałyby skuteczną reprezentację i ochronę interesów wszystkich grup społecznych. Jak widać, system większościowy… Czytaj więcej »

hiszpan
hiszpan

W mojej opinii wyznawcy nadszyszkownika to ludzie nieszczęśliwi. Przykład: „krakus”. Jak podaje jest młody, pochodzi z dużego miasta i jak pisze jest wykształcony, co należy czytać,ze jest w posiadaniu papieru stwierdzającego nabycie czegoś tam. Treść jego wpisów merytorycznie jest nie do oceny- brednie. Wiedzy nie posiada, coś tam skończył, dyplom posiada. Emocjonalnie, to styrany życiem 50-cio latek, któremu bliżej już niż dalej. Samoocena- raczej niższa niż wyższa. Będzie innych rozliczał, bo mają więcej niż on. Sam do niczego nie zajdzie, więc głosuje na nadszyszkownika. Może sam nie będzie miał więcej, ale ucieszy go , to że inni potencjalnie stracą. Po… Czytaj więcej »

Misio
Misio

Ja bym nieco odworocil pytanie z tytulu. Zastanawiam sie, czy te 30+ wyobrazalo sobie taka opozycje jaka jest: z tytanem intelektu Rysiem Petru i jego milosnymi wojazami w trakcie najwiekszego (jak sam twierdzi) kryzysu demokracji w ostatnim cwiercwieczu, ktory po miesiacu okupacji Sali Sejmowej zmienia zdanie o 180 stopni co drugi dzien, z zaKODowanym leaderem, nie dosc, ze niesplacajacym alimentow to jeszcze obrabiajacym zaKODowane puszki na fikcyjnych uslugach, czy innym orlem opozycji, ktory przerywa prawie miesieczna okupacje Sejmu (nota bene w tym czasie rowniez niezle sie bawil szusujac po stokach) z powodu wpuszczenia dziennikarzy, mimo, ze partia rzadzaca odestapila od… Czytaj więcej »

Michał
Michał

I prawie bym Ci przyznał rację. Tylko, że przeciętny Polak najwięcej nie traci dziś, a jutro, nie zapominając o jego dzieciach, o których zapomniałeś wspomnieć. Brak realnej opozycji to wynik nieatrakcyjności polityki dla ludzi inteligentnych z ambicjami, którzy wolą wyjechać z kraju niż go zmieniać. Walka z PiSowskim betonem przypomina walkę z wiatrakami, więc po co się starać?

Misio
Misio

Drogi Michale, Twoje wyjasnienie brzmi nieco kuriozalnie, po rekordowym zadluzeniu kraju przez poprzedni rzad (ktory jest obecnie w opozycji) i jednoczesnie rekordowych wplywach z funduszy unijnych. To obecna opozycja bedac u wladzy skrajnie tez upolitycznila wszystko. Jak dobrze policzysz, to obecna liberalna opozycja w ciagu ostatniego cwiercwiecza rzadzila paad 60% czasu, pozaparlamentarna opozycja (lewica) prawie 30%, a obecnie rzadzaca opcja niespelna 10%…. Ktoz zatem jest winien tego, ze nie ma realnej opozycji, ktoz spowodowal owe masowe wyjazdy za granice? A co do inteligencji, paradoksalnie, prosze zwrocic uwage, ze to obecna wladza stawia na ludzi wyksztalconych. w ostatniej dekadzie dala dwoch… Czytaj więcej »

Michał Fita
Michał Fita

Zacznę o tyłu. Jaką wolę porozumienia można mieć z notorycznymi łamaczami prawa – tylko, że dla was zwolenników PiS, to opozycja łamie prawo. Argument odpadł. Do ŚP. prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie będę tu wytaczał argumentów, ale aktualny prezydent z habilitacją nie jest najlepszym przedstawicielem swojej grupy zawodowej, skoro podpisuje jak leci ustawy naruszające prawo – tylko, że dla was zwolenników PiS to droga do dobrej zmiany. Argument odpadł. Słowo „rekordowe” zostało użyte w niewłaściwym kontekście, bo dług publiczny budowany przez aktualną władzę właśnie dobija do nowych rekordów; PO ma za sobą lata, w której to zadłużenie w stosunku do PKB… Czytaj więcej »

KhatzhynskyTV
KhatzhynskyTV

Nie wracaj, nie ma po co. Ja od tego roku przenioslem sie z bisnesem na Slowacje. Bo koszty prowadzenia mniejsze, mniej stresu, moge kupic auto i odliczyc vat, Spieszylem sie, zeby dokupic ziemi rolnej przed ta reforma- nie zdazylem. W wiekszosci odlogowana ziemia 5 klasy na poludniu polski. No to teraz niech sobie gmina i rolnik ja trzyma. I kosi na wieki wiekow amen. Ja bym prowadzil okolo 18 hektarowe gospodarstwo. teraz praktycznie zawiesilem na kołku swoje zamierzenia. Dzieci mi sie odechcialo miec bo nie wiem czy tu wytrzymam dluzej. 20 km dalej, za graica slowacjka moze wkrotce bede mogl… Czytaj więcej »

KhatzhynskyTV
KhatzhynskyTV

Sam sie dobiłeś – 10 % to szczyt nieudacznictwa. WLaśnie dlatego nie wybierano tyle lat tzw prawicy. Musieli diablo naklamac , zeby wygrac. Duzo wiecej niz poprzedni faworyci wyborow. No i styl rzadzenia buracko cebulacki. Gledzenie o sluchaniu ludzi i zwykle chamskie obrazanie wszystkich wokół. Masowe wyjazdy za granice , tzw emigracja zarobkowa to nasza tradycja. Od zawsze istnieje i nie jest to zjawisko ktore mnie dziwi , a jak Ciebie dziwi to odrobine nie znasz historii. Galicja, Plrusy, migracje w srednowieczu itp. Mnie zupelnie takowa ruchliwosc nie dziwi. To raczej norma ludzkosci, nie tylko w polsce. Tymczasem z emigracji… Czytaj więcej »

Mariola
Mariola

Janko, to, jak bardzo zgadzam się z zaprezentowanymi przez Ciebie tezami wiesz z dyskusji na poprzednim forum. Komentując artykuł musiałabym większość Twojego tekstu jedynie skopiować. Ale z uporem maniaka będę dopowiadać, iż stopień winy poprzedniej koalicji rządzącej został skwitowany w wyniku wyborczym. Jednak mandat obecnie rządzących zafundowały im i NAM w olbrzymim stopniu niezależne media i gwiazdy niezależnego dziennikarstwa, nie reagujące na kłamstwa, pozwalające na antenie uprawiać wrogą dla polskiej racji stanu demagogię. Tu zacytuję po raz n-ty samą siebie: zapraszano do własnych = autorskich programów dziwadła typu „saska” i pozwalano zagadywać czas antenowy. Konrad Piasecki z wielką satysfakcją sypał… Czytaj więcej »

Janka
Janka

Oczywiście, masz rację, ja tylko mimochodem wskazałam na media, jako jedną z przyczyn obecnej sytuacji, bo wiadomo, jak słusznie zauważyłaś, że media to IV władza, mogą wykreować nową osobistość, partię, ideę, albo zniszczyć kogoś (p. Kijowski, Petru), albo coś, jak teraz KOD. Wydaje mi się, że ten protest w Sejmie i poparcie przed Sejmem, trochę zaskoczyło przedstawicieli mediów. Oby, skutkowało to pozytywnie dla obrony demokracji. Jednak trzeba mieć na uwadze, że szczególnie media niezależne gonią za sensacją, bo liczy się oglądalność, reklamy, czyli zysk. Ostatnio w TVN tych reklam jest tyle, że informacje bieżące są podawane właściwie w krótkich przerwach… Czytaj więcej »

Mariola
Mariola

Jeśli ktoś miał tyle wytrwałości aby przeczytać mój komentarz wyżej z godz 13,10 chcę zaznaczyć, że wczorajszy Konrad Piasecki nie miał nic wspólnego z tym z programu ( z Kijowskim) w piątek następujący po zajściach na pogrzebie INKI i w kolejnym z Gowinem. Mogło to nastąpić po odwiedzaniu naszego forum (mało prawdopodobne), może dotarł skierowany przeze mnie ok. 2 m-cy temu list do TVN24 albo podskoczył za wysoko mając za niski sufit. Którykolwiek z tych powodów by się do tego przyczynił to wczorajszy program o 180 stopni różnił się od przywołanych przeze mnie wcześniej (są jeszcze w sieci) Odbyło się… Czytaj więcej »

Mariola
Mariola

Gdybym nie teoretycznie a faktycznie była na miejscu tych posłanek i posłów prawdopodobnie nie zważając na zagrożenie utraty zdrowia, czy życia protestowałabym do końca. (prawdopodobnie to nie to samo co na pewno) Dlatego cenię Twoje opinie Janko, że uwzględniają,: „Kaczyński 16 grudnia pokazał na co go stać, policja żandarmeria a na pewno nie zawahał by się użyć orłów Macierewicza”. Osobiście tak mam dosyć tych gadów, bo nawet nie mając z nimi bezpośredniego kontaktu doprowadzają mnie do załamania nerwowego. Ale co innego uczestniczyć, a co innego podpowiadać, oceniać czy podżegać. Wielce nieodpowiedzialny i niesprawiedliwy jest atak na Kijowskiego. Nawet oceny postaci,… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Bardzo dobrze przeanalizowałaś zagadnienie.
Ale teraz z twojego wywodu wypływa kolejna kwestia, a mianowicie, kto i gdzie miałby tą tytaniczną pracę wykonywać?
Masz może jakieś przemyślenia i w tym zakresie ?

Mariola
Mariola

Podzielę się swoją refleksją i może naiwnym przekonaniem, że zaczynając od pozornie niewiele znaczących gestów podejmowanych przez coraz liczniejsze grupy (efekt śnieżnej kuli) można wpływać, na opinię publiczną tak jak pisiory poprzez skradzioną nam TVP. Zauważam, że jest to coraz mniej skuteczna tuba, bo przez bojkot światłych odbiorców, jest coraz mniejsza jaj oglądalność. Do czego to doprowadza wiemy i jak to sen z wrednych oczu Kurskiego spędza też. Podważanie pomiarów tejże oglądalności, odwołania i szukanie pomysłów na propagandę uzasadniającą ten spadek jest tego niezbitym dowodem. W telewizjach komercyjnych, tych autentycznie niezależnych mechanizm jest podobny (tam gdzie widz, tam uzasadnienie do… Czytaj więcej »

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Jeszcze nie spotkałem jak dotąd osoby, która by wyrażała swoje zdanie w sposób idealnie taki, jaki mam je ja sam. To wręcz niemożliwe a jednak…(?) Okazuje się, że Ty jesteś taką osobą. Można by rzec już tradycyjnie: nic dodać, nic ująć. Choć.., do tej wyliczanki dodałbym może jeszcze wywiady Katarzyny Kolendy Zalewskiej, która wczoraj trochę mi podpadła (mimo, że ją lubię za profesjonalizm), reagując w pewnym momencie nie dość przemyślanie na wypowiedź profesora Rzeplińskiego we wczorajszym wywiadzie wTVN24. Ale uznajmy to za wypadek przy pracy.

Mariola
Mariola

Oglądałam powtórkę programu z Zalewską, też przeszło mi po głowie, że jest w słabszej formie bo ewidentnie „dała ciała” zwłaszcza upominając Profesora , co do formy Pan, Pani odnoszącej się właśnie do pani i panów z TK. Jednak sam Profesor, będący dla mnie od zawsze wzorem bohatera narodowego, wczoraj maksymalnie zachwycił. Pewnie dlatego, że nie musiał koncentrować się na unikaniu dawania pretekstów dla szczekających pseudo prawników z PiS, Wypowiedział się tak pięknie bo rzeczowo i dosadnie i dał radę (Katarzynie też). Wypowiedzi moje często obarczone są błędami (również stylistycznymi) wynikającymi z faktu, że piszę od ręki. Próby porządnego przygotowania tekstu… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Dołączę kilka słów na temat red. Kolendy – Zaleskiej, do której dołączył później Tomasz Sianecki, Katarzyna Kolenda – Zaleska lekko się żachnęła na „tę panią” i „tego pana”, jak określił pisowskich rozwalaczy Trybunału Konstytucyjnego prof. Rzepliński, a Tomasz Sianecki określił ten zwrot jako „mało elegancki” ( chociaż złagodził to, że ” no wiemy, przecież, jako to było …ale itd.” ) Czyli że co ? Czyli że na profesora Rzeplińskiego od przeszło roku można było wylewać kubły pomyj, można było traktować go jak gówniarza, można też z premedytacją rozjeżdżać buldożerem kraj, aby z przebrzydłej III RP nie pozostał kamień na kamieniu,… Czytaj więcej »

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Miłe Panie, (zwracam się do Marioli i Zwinki), właśnie to miałem na myśli pisząc o Pani Katarzynie Kolendzie Zalewskiej. Zapomniałem dodać (jak słusznie zauważyła Zwinka), jeszcze redaktora Tomasza Sianeckiego,.Oboje zachowali się trochę nie tak jakby można się było po nich spodziewać. Ale jak powiedziałem, może to tylko wypadek przy pracy. Niemniej dało się zauważyć, że byli nieco przestraszeni wypowiedzią Profesora Andrzeja Rzeplińskiego, którego z czystym sumieniem postawił bym na czele Państwa Polskiego. Takich światłych, mądrych i odważnych ludzi nam potrzeba. I to od zaraz. Cieszy mnie też to, że mogą panie potwierdzić moje spostrzeżenia a wyciągnięta ocena i wnioski są… Czytaj więcej »

Mariola
Mariola

SORRY (uciekło mi „r” )

Krakus&Gniewko
Krakus&Gniewko

Komentarz dużo lepszy od artykułu. Dodam tylko że Ci lekko odstajacy czy „zagubieni” często mieli czas w swoim życiu aby bawić się i balować zamiast się uczyć i pracować . Teraz za to nie mają skrupułów aby wyciągać rękę po socjal i sprzedawać się że 500 robiąc przy tym znaki krzyża i przeklinajac tych bogatych. Nie twierdzę że rozwarstwienie społeczeństwa jest dobre bo to nakrea populistow i dobrowad do wojny. Ważna jest równowaga i współpraca zamiast zemsty i rewanzyzmu.

Maciek123454321
Maciek123454321

To bardzo słuszna diagnoza. Chyba małym pocieszeniem jest to, że podobne problemy mają dziś Francuzi, Włosi, Brytyjczycy i Amerykanie. Ale to, o czym Autor napisał, odnosi się również do wymienionych przez mnie nacji. Jedynym wyjątkiem dość odpornym na chamski, kłamliwy populizm są Niemcy. Łatwo to wytłumaczyć – Niemcy jako jedyny naród przeżyły traumę koszmarnej, ludobójczej dyktatury. Ze spustoszeń wywołanych w umysłach Niemcy wydobywali się dziesiątki lat. Z szacunkiem wypada odnotować, że w tym czasie wykonali ogromną pracę wychowawczą, aby zmienić mentalność społeczeństwa, podnieść poziom edukacji – w tym również edukacji politycznej i ekonomicznej. Dlatego tak im dzisiaj zazdrościmy. Oni to… Czytaj więcej »

krakus
krakus

Niemcy to bezrefleksyjny naród totalnych głąbów. XX wiek zaczęli od ludobójstwa w Afryce, później przeszli do ludobójstwa podczas 1 WŚ w Europie, następnie do ludobójstwa podczas 2WŚ, a teraz chcą zabić białą rasę. Myślisz że dlaczego akurat tam stacjonuje większość wojsk amerykańskich? Trzeba ich pilnować. Czy zawsze bogaty jest ten który jest inteligentny oraz kulturalny?

hiszpan
hiszpan

Wspomnijmy o innych narodach -naszych sąsiadach. Ciekawe co o Nas, naszej „mocarstwowej” historii powiedzą: Litwini, Białorusini, Ukraińcy i Rusini………Wyluzowani Czesi też dorzucą coś prawdziwego o nas….
Biała Rasa – Prawdziwi Polacy…….wg krakusa to chamscy idioci? ……właściwa diagnoza! brawo

krakus
krakus

nasza historia nie była mocarstwowa, litwini, białorusini, ukraińcy czy rusini nic nie stworzyli, to były małorolne chłopy które poza rusinami nie mieli żadnej świadomości siebie jako narodu, najczęściej określali się jako „miejscowi”, świadomość oddzielnych narodów dało im ZSRR, a sami Czesi nam ukradli Zaolzie. Stamtąd pochodzi śpiewająca Polka Ewa Farna. I ona sama uważa się za Polkę.

hiszpan
hiszpan

Z historią po raz kolejny na bakier. Tak jest jak na szkołę kamieniami się rzucało. Rusini – np spolszczeni Wiśniowieccy, w dodatku przechrzczeni……. fakt, chłopi małorolni. Traktowanie kresów jak zdobyczy militarnej z „utrzymywanym stanem wojennym”. Pacyfikacje baiłoruskich i ukraińskich wsi. Terror z obu stron., zamachy terrorystyczne na polską administrację. …… Po I wojnie światowej walczyliśmy właśnie z „niemającymi świadomości „Ukraińcami o Lwów. Im się wtedy Państwa nie udało utworzyć.Ale już w 1920 roku ataman Petlura u naszego boku walczył z bolszewią. I gdyby nie Dmowski mielibyśmy na wschodzie przyjazne państwo Ukraińskie.. Litwinom odebraliśmy Wilno i tak nas za to polubili,… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Świetna riposta.
Tak właśnie jest !!!!

Maciek123454321
Maciek123454321

Walnij się w łeb. A Beethoven, Goethe, Schiller, Brecht, to z kosmosu się wzięli? Ale co ja tam będę pisał, przecież te nazwiska nic ci nie mówią, prymitywie.

krakus
krakus

sam jesteś prymitywem

Maciek123454321
Maciek123454321

A może coś merytorycznie w temacie? Bo jak na razie tylko potwierdzasz, że jesteś prymitywem.

Zgredzinka
Zgredzinka

Mylisz się.
Z tego co ostatnio czytałam wynika, że sukcesywnie narasta w społeczeństwie niemieckim tęsknota za silnym przywództwem.
Szczególnie na terenach byłego NRD.
Bez wątpienia na nastroje te bezpośredni wpływ mają ostatnie wydarzenia.

krakus
krakus

Jest dokładnie odwrotnie. Ludzie są coraz bardziej świadomi a dzięki różnym mediom, czy internetowi nie są już skazani na kłamstwa monopolu lewackich mediów.

hiszpan
hiszpan

Kto chce, ten niech analizuje treści w prawackich mediach, mediach jak to sam „krakus” zaznaczył dla chamskich idotów. Ja dziękuję – nie skorzystam, preferuje inteligencje i kulturę.

Autor
Autor

To słuszne spostrzeżenie (wzmiankę o lewakach ignoruję). Nie zapominaj, że spora cześć użytkowników internetu karmi się trollstwem, a w ślepiej wierze w niewidoczne siły trafiają w zakątki internetu pełne teoretyków wielkiej teorii spiskowej. Internet to narzędzie – jak młotek. Może zarówno służyć do budowy domów, jak i morderstwa – zastanów się nad tym.

Maciek123454321
Maciek123454321

A co to „lewactwo”? nie rozumiem tego słowa. Podaj definicję.

hiszpan
hiszpan

Lewactwo, to przeciwieństwo prawactwa. Krakus wyjaśnił: Lewak to przeciwieństwo chamskiego idioty.

gboor
gboor

Przypuszczam, że „lewak” to każdy, kto nie chce wyżerać bobków z kaczego kupra. Smacznego, krakus. Mniam, mniam 😀

Maciek123454321
Maciek123454321

Co to jest lewactwo? Podaj definicję.

hiszpan
hiszpan

Definicji nie ma , bo być nie może, to taka nowomowa. W ustach nadszyszkownika i wielbicieli to obelga. Np jak słowo :leming.
Pozdrawiam lewak i leming

Maciek123454321
Maciek123454321

Ale ja zapytałem głównego eksperta krakusa, bo to jedyny ekspert. My przy nim to głąby. A krakus nic nie odpowiada. Taki syn!!!!

Hiszpan
Hiszpan

krakusa nie pytaj, on jak smok……….. tylko zieje nienawiścią

Jacek
Jacek

(….)Jak – pytam – jak rozmawiać z ludźmi, którym brak elementarnej wiedzy o makroekonomii, stosunkach międzynarodowych, działaniu UE i NATO?(…(
Mam kilka propozycji:
– na początek pokazać im Farage’a i referendum w Kolumbii w sprawie wojny z FARC
– zbudować solidny check facting
– zrobić oprogramowanie wykrywacza kłamstw w przekazach medialnych czy bardziej rozbudowane analizatory emocji od ogólnego dostępu (to był by najszybszy test wiarygodności programu wyborczego, debat, expose itp,)
– polski odpowiednik wikileaks

Autor
Autor

„Check facting” – nie zrozumieją co to znaczy, nie mówiąc już o nauczeniu się używania. Oceniam – to moja prywatna opinia – że większość z nich umie tylko czytać wpisy na Facebook’u.
„pokazać im Farage’a i referendum w Kolumbii” – obawiam się, że to też argument w języku na innym poziomie. Farage jest głową partii, która w Angielskim parlamencie ma kilka miejsc. Jak zamierzasz wytłumaczyć jego wpływ na natywnych mieszkańców wysp? Kolumbia to już w ogóle inny wszechświat…
Komunikacja musi się odbywać w zakresie pojęć zaczepionych w czysto polskiej rzeczywistości, od odkłamania wielu bajek przez Kaczyńskiego powiedzianych zaczynając.

Jacek
Jacek

(…)„Check facting” – nie zrozumieją co to znaczy, nie mówiąc już o nauczeniu się używania.(…) No to trzeba jeszcze prościej: Zapowiedział – co zrobił… a jak jest propozycja z tymi wykrywaczami prawdy… to jest szansa na furorę. (…)Farage jest głową partii, która w Angielskim parlamencie ma kilka miejsc. Jak zamierzasz wytłumaczyć jego wpływ na natywnych mieszkańców wysp? Kolumbia to już w ogóle inny wszechświat…(,,,) Mi nie chodzi o bliżej nieokreśloną kulturę polityczną tylko, o to że wielu przy wspomnianych referendach świadomie okłamywało całe narody. (…)Komunikacja musi się odbywać w zakresie pojęć zaczepionych w czysto polskiej rzeczywistości, od odkłamania wielu bajek… Czytaj więcej »

gboor
gboor

Nie wiem po jakiemu to „check facting”. Przypuszczam, że chodzi o jakiś odpowiednik angielskiego „fact checking”? Poza tym – pomysły trochę z kosmosu, zwłaszcza owo „zrobić oprogramowanie wykrywacza kłamstw”.

PaWeł
PaWeł

Bardzo dobry artykuł! Wnikliwa i pełna diagnoza. Moim zdaniem:1.”Fenomen” Kaczyńskiego i Pisu przerósł jakiekolwiek przewidywania sporej większości społeczeństwa i tzw. ekspertów.2Demokracja i UE okazały się być nieodporne na takie bolszewickie oszołomstwo.3 70% niegłosujących było „wyedukowanych” w stopniu, którego żadnym sposobem i tak nie zapewnimy całemu społeczeństwu.4 Próby odwoływania się nieswoim językiem do nieswojego elektoratu są skazane na niepowodzenie…5 Dla 30% społeczeństwa potrzeba rozumienia tego co ich otacza jest i będzie zawsze zbędnym luksusem. To nie kwestia edukacji..6 TRZEBA WYBRAĆ NASTĘPNE WYBORY

Rebeliancik
Rebeliancik

A ja proponuję pewien sposób na walkę z PiSbolszewią na gruncie ekonomicznym.
Odwoływanie się do rozumu przestało skutkować, także z powodów w eseju jak wyżej.
Otóż Suwerenie Kochany,
Każdy z nas może skutecznie walczyć z PiSbolszewią.
Trzeba tylko ograniczyć wydatki o 5,10, 20,30%,…. (według możliwośći).
W ten sposób odcinamy pisiate smoczysko od finansowania, gdzie głównym miejscem
żeru smoczyska jest podatek VAT.
Zmniejszamy w ten sposób wpływy na VAT w odpowiednim procencie j.w.
Może to być istotne bo VAT w skali roku to ok 250 mld zł a płacimy go ostatecznie to my Suweren.

Autor
Autor

Wzniosła idea, szczerze wątpię by stałą się faktem. Wpływy z VAT to nie tylko szarzy obywatele, przychód z VAT wzrasta również w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami, a gospodarki całkowicie nie da się wygasić. Jeść trzeba, w dzisiejszych czasach wykarmienie wszystkich szarą strefą nie jest możliwe. Wystarczy wejść do dowolnego wielkopowierzchniowego sklepu w sobotę rano, żeby zrozumieć o czym mówię. Zgadzam się natomiast, że wyniki finansowe Państwa dużo po niżej oczekiwań, dadzą władzy kopa – to się jednak w końcu stanie z powodu ochłodzenia gospodarki w skutek spadku klimatu rozwojowego spowodowanego niepewnością wobec prawa.

Rebeliancik
Rebeliancik

Tak a le przynajmniej przedsiębiorcy odzyskują VAT a Suweren jest ostatecznym płatnikiem.
Suweren trzyma na swoich umęczonych barkach tą całą piramidę władzy, która nie jest w dodatku z jego bajki.
Przemiany w świadomości to dziesiątki lat a ponieważ nikt o to nie zadbał przez ostatnie 30 lat to mamy to co mamy.
Analiza wg eseju poniżej jest potrzebna i kreśli stan zastany ale w oparciu o nią nie wygramy.
Na dzień dzisiejszy istnieje tylko jeden możliwy sposób pokonania PiSbolszewii na drodze ekonomicznej.

Autor
Autor

Nie mówię nie, ale chcę zobaczyć jakby to mia łobyć wprowadzone w życie?

gboor
gboor

Idea z gatunku „na złość mamie odmrożę sobie uszy”. Za komuny było powiedzenie „rząd się zawsze wyżywi”. Szkodząc polskiej gospodarce szkodzisz samemu sobie, nie tym blisko koryta.
Co do samej „techniki” – zmniejszając wydatki, zwiększasz oszczędności. Będziesz upychał banknoty w skarpetach? Zaniesiesz je do banku. Zwiększa to kapitał dostępny na inwestycje, potania kredyty, daje możliwość zwiększenia podatku bankowego itd.
Niestety, gospodarka i tak się załamie. Już w tym roku będzie ostry kryzys gospodarczy wywołany załamaniem inwestycji na skutek chaosu prawnego.

krakus
krakus

ja proponuję walkę z tymi co utracili wpływy za gruncie ekonomicznym, nie wspieram narzucającej się pani w kolorowych włosach aby jej pensja zbliżyła się do tej w państwowym polskim radiu

hiszpan
hiszpan

Tak, wszyscy widzimy jak oderwani od koryta protestują przed Sejmem. Każdy sądzi po sobie. Dla lemingów i lewaków ważne jest państwo prawa, istnieje coś takiego Polski.Dla prawaków to abstrakcja. Do nich przemawia kasa. Abstrakcja -to takie niezrozumiałe słowo…

krakus
krakus

Michał Fita taki jesteś pewny? A ja mam pewność że ta połowa która nie głosuje to by zagłosowała na PiS i Kukiza. Wystarczy pogadać z ludźmi.

hiszpan
hiszpan

W moich stronach do głosowania na Kukiza ludzie się przyznają, Na PIS jakoś tak nie bardzo…….Ale co tam 30-35 % z około 50% biorących w ostatnich wyborach to nie Większość Społeczeństwa. Każda decyzja nadszyszkownika prowadzi do kolejnego podziału i utraty wyborców. Lobby aptekarskie czeka na decyzje nadszyszkownika. Części aptekarzy tworzących polską sieć aptek nadszyszkownik obiecał zlikwidowanie monopolu korporacyjnego Naczelnej Rady Aptekarskiej ( ciekawe czy w walce z korporacjami zlikwidują też obowiązkową przynależność do samorządów prawniczych ,lekarskich ,pielęgniarskich). Druga część aptekarzy jest przekonana, że partia w walce z monopolami obiecała wersję tylko aptekarz właścicielem apteki i to tylko jednej ( grupa… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

W twoich stronach ?… Znaczy się, w Hiszpanii głosowali na Kukiza ???… ;)))

Hiszpan
Hiszpan

Jak „czytać” jestem z małej literki, prawda?.Coś to znaczy.
gniewko, z małej literki to nie imię raczej, bardziej” cóś” z gniewu……. Literacko Kaszub. Ale syn, to może być wszystko, różne są syny…..A ,że rybaka to Pomorze, Mazury, Norwegia…., bo gdyby wędkarza to cała Polska i Świat.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Tu jest z dużej… 😉 A poza tym, gdzie ty „rybaka” widzisz ?…

krakus
krakus

Polacy jeżdżą po Europie i na własne oczy widzą że kłamstwa mówiące o równość ras i religii są niebezpieczne. Europa znów jest zagrożona przez islam. Kiedyś udało się uchronić Europę za pomocą krucjat i inkwizycji dzięki czemu osiągnęliśmy sukces i jako pierwsi podbiliśmy świat.

Janik
Janik

Z Historią u Pana to nie za bardzo? Gdyby szło według inkwizycji to do dziś żylibyśmy na płaskiej ziemi a czytałby nam ksiądz z Biblii. I każdy, kto czytałby samodzielnie Biblię (po łacinie, innych tłumaczeń nie było), byłby spalony na stosie. Problem tylko skąd tyle drewna?

krakus
krakus

akurat o kulistości ziemi poinformował nie kto inny jak katolicki ksiądz Mikołaj Kopernik i potrafił to udowodnić. Kościół katolicki rozwijał naukę zwłaszcza w średniowieczu. Płaskość ziemi, świat który ma 6 tys lat, negowanie ewolucji czy zwierzchnictwa papieża to domena zachodnich protestantów. Kościół Katolicki to nowoczesność.

Autor
Autor

A podaj mi przykłady zachodnich krajów protestanckich?

Zwinka
Zwinka

Buachachachachachacha !!!

Janik
Janik

Pan sam potwierdza swoją niewiedzę. Akurat Kopernik nie pisał o płaskiej ziemi. O stwierdził tylko, że ziemia obraca się naokoło słońca, (system Heliocentryczny). Kościół Katolicki jego dzieło, „O obrotach ciał niebieskich” wpisał na Indeks Ksiąg Zakazanych.

hiszpan
hiszpan

Dawno takich bredni nie czytałem. Nieomylność Papieża to jeszcze świeża historia, nam została nieomylność biskupów i księży. Zachodni protestanci cierpieniem i krwią wywalczyli sobie niezależność spod zwierzchnictwa papieża.Co do negacji teorii ewolucji to właśnie wraca do polskiej szkoły w ramach koalicji władzy z kościołem.
Zgadzam się z jednym, że Kościół Katolicki na zachód od Odry to nowoczesność w porównaniu z ludyczno -jarmarcznym polskim katolicyzmem na pokaz.

Nie tak dawno przeszczepy były „nie teges”, ….. dziś są ok, bo……ratują też życie panom w sukienkach. Pytanie: kiedy in vitro będzie ok?. Kiedy trzeba będzie ratować bezpłodną białą rasę?

gboor
gboor

Kopernik nie był księdzem. Miał święcenia niższe (kanonik – nie mylić z dzisiejszym znaczeniem tego słowa), dzisiaj nazywa się to posługami (np. lektor). Kopernik rozpowszechnił starożytną teorię heliocentryczną, popierając ją obliczeniami. O kulistości Ziemi wiedziano już dużo wcześniej, znani żeglarze opływali Ziemię dookoła jakieś pół wieku przed publikacją Kopernika.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Lektor nie jest osobą „wyświęconą” !!! ;))))))))))

hiszpan
hiszpan

Łącznie z tą krucjatą ,w której krzyżowcy zdobyli i złupili chrześcijański Konstantynopol. Postęp. Wyprawy krzyżowe przeciwko czeskim Hysytom. Maskry Albigensów i Begardów. Wojna 30 letnia.
A w Europie 4 % społeczeństwa to muzułmanie- faktycznie zagrożenie!!!!!!!
To podpowiadam: na Podlasiu od wieków mieszkają Muzułmanie, czekamy na właściwą reakcje nadszyszkownika z kolesiami- zagrożenie u bram!!!!!!!!!!

Autor
Autor

Mi się wydawało, że trolisz dla hobby. Ale Ty naprawdę bardzo mało wiesz o historii…

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Ci się wydawało… 😛

hiszpan
hiszpan

„Osiągnęliśmy sukces i podbiliśmy Świat”. Ale,że niby kto? My Grecy? podbiliśmy ówczesny Świat.Potomkowie Aleksandra Wielkiego podbiliśmy Świat: związki męsko-męskie, tolerancja religijna? A może to my Rzymianie podbiliśmy Świat- to samo co Grecy: związki męsko-męskie i tolerancja dla innych religii. Czy może my Frankowie podbiliśmy Świat. Tylko,że z Cesarstwem Franków to mamy tyle wspólnego,że staraliśmy nieudolnie dostać się do tej Europy Ówczesna Europa kończyła sie na wschodniej granicy Cesarstwa- czyli nas tam nie było. Ale byli tam Czesi, ich król był Cesarzem Świętego Cesarstwa Rzymskiego . Król Czech był elektorem wybierającym Cesarza.Nas nie było. Ciekawe,że barwy Czech to „nasza biało-czerwona”. Może… Czytaj więcej »

Rebeliancik
Rebeliancik

To już rozumiem temu krakusowi chodzi o podbijanie świata.
Już kilku takich mieliśmy: Dzingis Chan, Hitler, Stalin.

Rebeliancik
Rebeliancik

To coś dla programu dla Zjednoczonej Opozycji: Ustawa z dnia …… o odpowiedzialności za łamanie praworządności i służbę na rzecz państwa autorytarnego Art. 1 Okres Sejmu VIII kadencji tj. od dnia 12 listopada 2015 r. do ………….. r. uznaje się za okres państwa autorytarnego, w którym prezydent RP, większość sejmowa, powołane przez nią władze państwowe wspólnie i w porozumieniu dopuszczali się łamania Konstytucji RP i rażących naruszeń praworządności, w tym zwłaszcza świadomego uchwalania przepisów i podejmowania decyzji niszczących instytucje państwowe, dyskryminujących bezpodstawnie grupy obywateli, ograniczających prawa obywatelskie, zagrażających ładowi społecznemu oraz wyrządzających szkody obronności i gospodarce kraju. Art. 2 Osoby… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Bez szans. Nie pamiętam źródła, ale gdzieś znalazłam wyniki badań, które wykazywały, że ok. 25-30 % dorosłych nie potrafi zrozumieć np. instrukcji obsługi żelazka z nawilżaczem, to co dopiero mówić o bardziej skomplikowanej materii. Katastrofa smoleńska jest tego doskonałym przykładem. Nie trzeba być pilotem, aby odróżnić podstawowe prawa fizyki od kompletnych idiotyzmów, ale najpierw trzeba choćby te podstawowe prawa pamiętać ze szkoły…Niestety, problem się pogłębi, bo owa na siłę wciśnięta „reforma” edukacji ma ulepić z pisowskiej gliny armię posłusznych ludzików. A więc, jak w ponadczasowej piosence Młynarskiego: Róbmy swoje! Pewne jest to jedno, że Róbmy swoje! Bo jeżeli ciut się… Czytaj więcej »

krakus
krakus

Akurat o zamachu w smoleńsku mówią tylko przeciwnicy PiSu chcąc w ten sposób dzięki przesadzie skompromitować stronę pisowską. A zamachem to było śledztwo Tuska i ziemia przekopywana na metr w głąb przez Kopacz, nie mówiąc o weryfikacji ciał, stąd teraz ekshumacje które pokazują że połowa ludzi leży w nieswoich grobach.

hiszpan
hiszpan

Mija kolejna miesięcznica. Państwo przejęte. Resorty siłowe, Prokuratura, Sądownictwo, Trybunał Konstytucyjny, Wojsko, większość sejmowa plus sojusznik Kukiz i co? Nic. Wrak jest tam. Wyników działania komisji brak. . Stoimy w miejscu i słyszymy,że to wina tych co przeszkadzają- czyli kogo ?. Co jeszcze muszą przejąć nieudacznicy ,żeby przekonać Polaków,że z tej mąki to nawet zakalca nie będzie.
Był taki gostek, Midas miał na imię…… wydaję się, że w tym wypadku to będzie raczej odwrotnie.

hiszpan
hiszpan

„O zamachu w smoleńsku mówią tylko przeciwnicy PIS-u”, no to wymieńmy kilka osób, z ust których usłyszeliśmy i wciąż słyszymy o zamachu.szczególnie w trakcie tzw miesięcznic……. Lubię szutki, ale ta wyjątkowo nieudana.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Miło się czyta teorie spiskowe snute przez tych, którzy snucie teorii spiskowych uważają za oszołomstwo i ciemnogród… ;)))

Autor
Autor

A gdzie w treści jest jakaś teoria spiskowa?

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Np. tu:

„Jak wspomniałem wcześniej, PiS ma chytry plan, by te braki skutecznie podtrzymać – obywatel pod opieką Państwa wiedzy o ekonomii nie potrzebuje, a prawo dla niego zinterpretuje sąd pod butem Ziobry.”

😉

Michał
Michał

A gdzie w tym spisek? Deforma edukacji w toku, a Ziobro cały czas powtarza, że rozliczy sądy z wyroków. To się dzieje na naszych oczach, spisku tu nie widzę.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Powtórzę: „Jak wspomniałem wcześniej, PiS ma chytry plan, by te braki skutecznie podtrzymać”

Jeżeli przedstawisz mi ten „chytry plan” w oryginale i będzie zeń wynikało to, co wnioskujesz, cofnę swoje słowa… ;)))

hiszpan
hiszpan

Oszołomstwo i ciemnogród już pokazało, jak wracać przepełnionym jednym samolotem.Tym razem pilot miał jaja. A może tylko i wyłącznie lubił życie.

Michał Fita
Michał Fita

A gdzie w treści widzisz jakąś teorię spiskową?

Zgredzinka
Zgredzinka

Odpowiedź na postawione pytanie brzmi …. bez wątpienia. Wiele razy podnosiłam tutaj, że nie korzystamy z potencjału tkwiącego w naszych doświadczonych i odważnych samorządowcach. Mam tutaj na myśli przykładowo prezydentów takich dużych miast jak: Gdańsk, Poznań, Wrocław, Łódź, Lublin czy Nowa Sól, ale także mniejszych miast i miasteczek, a nawet wsi, o których po prostu nie wiemy. Skoro udało im się porwać za sobą mieszkańców swoich miast i mimo upływającego czasu, w dalszym ciągu cieszą się ich uznaniem i poparciem, to byliby też władni prowadzić swą działalność w makro skali. I w tym właśnie upatrywałam sprawczej roli kierownictwa KOD-u, które… Czytaj więcej »

Autor
Autor

Lider?

Zgredzinka
Zgredzinka

Trudno powiedzieć, gdyż nie znam osobiście tych ludzi, a media nie zadają sobie zbyt dużej fatygi, by przybliżyć nam ich sylwetki . A szkoda, bo przyczynia się to do szerzenia społecznego defetyzmu. Gdy widzi się słabość naszej opozycji, to trudno jest się oprzeć poczuciu bezsilności. Dopiero przypadkowe informacje na temat osiagnięć któregoś z samorządowców uświadamia nam, że skoro są jeszcze wśród nas tak fajni ludzie, to nie może być tak źle. Trzeba tylko pomóc im przebić się ze szczebla terenowego na centralny. I tu należałoby zwrócić się do kierownictwa KOD, bo to ono ma bezpośredni kontakt z takimi ludźmi. Nawet… Czytaj więcej »

Autor
Autor

Prezydent Poznania, Prezydent Wrocławia i chyba o ile nie mylę Prezydent Gdańska. Wszyscy ludzie z zasługami w kierowaniu „przedsiębiorstwem”, jakim jest miasto – dobrzy szefowie, nie liderzy partii. Nam trzeba Frasyniuka II, który może porwać ludzi, ale tym samym kogoś, kto jak Kaczyński trafi do elektoratu PiS – ogień z wodą?

Zgredzinka
Zgredzinka

Jakoś nie widzę Frasyniuka w tej roli.
To wojownik, ale marny strateg. Brak mu, tak potrzebnej u przywódcy, przebiegłości.
Zdaje się, że przyjdzie nam czekać (zgodnie z tym co przewiduje Gowin) na powrót Tuska.
Gdyby w minionym okresie nie przeprowadził on w swoim otoczeniu takich czystek, to opozycja nie wyglądałaby dzisiaj tak żałośnie.
Do tego czasu, być może powstanie coś samoistnie, spontanicznie, ujawni się jakiś przywódczy talent.
Trudne czasy są nie tylko kuźnią charakterów, ale też mobilizują do niestandardowych zachowań.

Janka
Janka

Z całym szacunkiem dla Pana Frasyniuka, ale myślę, że powinien zostać komentatorem życia politycznego, podpowiadaczem, w którą stronę iść. Ktoś taki jest potrzebny z boku, widzi lepiej, obiektywniej!
Jeszcze raz dziękuję Autorowi za ciekawy temat do dyskusji, który wywołał tyle komentarzy, może wreszcie zakiełkuje jakaś zbawienna myśl!

Michał
Michał

Użyłem „Frasyniuka II” i podkreśliłem, że myślę o ogniu z wodą – nie jego osobiście miałem na myśli.

gboor
gboor

Liderem który trafiłby nie tylko do wykształconych, ale też do „prostego człowieka” mógłby być np. Frasyniuk.

jurek
jurek

„albo podszeptami z ambony, ”

Przyzwyczailiśmy się, że to w Polsce norma. Niedzielna lekcja, kogo popierać, kogo potępiać. Najwyżej treści, choć bardzo rzadko, zostaną poddane krytyce. Uczestnicy mszy, a więc ca 40% populacji, poddawani są regularnej indoktrynacji politycznej. To oni wybierali władze w wolnym kraju. Czyimi interesami kieruje się ten przekaz?
Pamiętajmy o tym, tylko tyle.

kamil
kamil

Super słuszna diagnoza. Ale kto powinien poprowadzić KOD ? Mateusz Kijowski – twórca, którego duch przenika KOD, pułkownik Mazguła – niezłomny i odważny, Paweł Kasparzak z Obywateli RP – bezkompromisowy i niezłomny, wspierani przez prof. Balcerowicza

gboor
gboor

Z Mazgułą to bym uważał. Ma wyraźne problemy ze sprawnym i przemyślanym wysławianiem się „na żywo”, czasem za bardzo przeważają emocje nad intelektem.

marta
marta

Polska nigdy nie była jednością. To mity i mrzonki. Teraz rządzi partia, która ma talent do dzielenia i pogłębiania różnic zawsze istniejących. Gadki szmatki o wspólnocie były i pozostaną deklaracjami życzeniowymi. Dotąd udawało się funkcjonować różnym plemionom we względnej zgodzie, ale jaka była ona słaba, widać teraz. Czy nie jest też mrzonką czekanie na żonę bądź męża opatrznościowego, który przemówi niemalże anielskim głosem i pogodzi zwaśnionych, tworząc ich na powrót wspólnotą. Tylko wspólnota, powtarzam, to mrzonka. Nie wystarczy łączyć się w radości z sukcesów sportowców. To atawizm i za mało na wspólnotę. I co? Czeka nas, czekanie na Mesjasza? Ale… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Wystarczy nie szczuć obywateli na siebie, zmusić ich dobrym prawodawstwem do przestrzegania zasad demokratycznego współżycia oraz zachować spokojną narrację w przestrzeni publicznej.
Przecież ta władza, gdyby nie rozpętała totalnej awantury i nie poobrażała wszystkich, to mając większość parlamentarną, mogłaby po cichutku przenicować ten kraj na drugą stronę i nikt by się nawet nie odezwał.

Michał
Michał

Nie podżegać to po pierwsze. Nikt nie oczekuje, że biedak pokocha bogatego, ale Polska mentalność jest jak z tej przypowieści od bezdomnym i mercedesie: Idzie sobie w Ameryce bezdomny poboczem i obchodzi kałużę, gdy mija go Mercedes i ochlapuje wodą. Ten się wygraża „Też kiedyś będę miał takiego Mercedesa!” Idzie sobie w Polsce bezdomny pobocze i obchodzi kałużę, gdy mija go Mercedes i ochlapuje wodą. Ten się wygraża „Też kiedyś będziesz tak biedny jak ja!” Gdy w ramach naprawy Polski pominiętej nauczymy ludzi, że ważne są ambicje i oczekiwania, że do dobrostanu dochodzi się ciężką pracą, nie koniecznie fizyczną, że… Czytaj więcej »

Jerzy
Jerzy

Poczytałem sobie trochę tę stronę KODuj i ze smutkiem stwierdzam że takiego źródła jadu i nienawiści to dawno nie czytałem. To nie jest strona ludzi demokracji czy wolności ale wojny… smutne, szkoda Polski i Polaków.