Joanna Lichocka atakuje PO. Pretekstem Powstanie Wielkopolskie (film)

Tomasz Terlikowski - hałaśliwy pajac

Aby dokopać opozycji – trudno to inaczej nazwać – każdy powód jest dobry. Okazuje się, że nawet uchwała o … uczczeniu setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego może okazać się wyśmienitym pretekstem. O czym mowa? Posłowie PO zaproponowali, by rok 2018 ustanowić Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Przygotowali projekt stosownej uchwały, który przedyskutowano w sejmowej komisji kultury. Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie mieli wysłuchać sprawozdania komisji a potem pięciominutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół – informuje portal wp.pl.

Komentując sprawę posłanka PiS Joanna Lichocka stwierdziła: – „Z radością chciałabym też zauważyć, że z taką inicjatywą wystąpili posłowie Platformy Obywatelskiej. To nieczęste, by politycy tej partii zaznaczali w swych działaniach poparcie dla zrywów powstańczych i to zrywów wymierzonych w niemiecką dominację” – stwierdziła. Lichocka poinformowała, że jej klub popiera przyjęcie uchwały, i niezrażona reakcja posłów PO brnęła dalej. – „Czekam na kolejny projekt od państwa, tym razem upamiętniający Powstania Śląskie. Mówię o tym dlatego, że Platformie Obywatelskiej nie udaje się jakoś zdecydowanie reagować na działania podważające polskość Śląska. Polskość Śląska, o którą walczyli również powstańcy Powstania Wielkopolskiego. Dla ludzi z Powstania Wielkopolskiego polskość nie była dyskutowalna, tożsamość nie była z pogranicza, była po prostu polska. I państwo tego nie wiecie i zhańbiliście się koalicją z Ruchem Autonomii Śląska w Katowicach (RAŚ jest członkiem koalicji PO, SLD i PSL w Sejmiku Województwa Śląskiego – przy. red). Czekam na państwa uchwały w sprawie polskości Śląska”. I dodała, znów w swoim niepodrabialnym stylu: „Polskość dzięki bohaterstwu Wielkopolan zwyciężyła, bo zawsze zwycięża, bez względu na wrzaski barbarzyńców” – skończyła swoje przemówienie Lichocka, przekrzykiwana przez oburzonych posłów PO. Ci wołali: – „Jedyne powstanie o jakim pani słyszała to powstanie z kolan”.

Lichocka nie musiała długo czekać na odpowiedź ze strony zirytowanych posłów. Stefan Niesiołowski z koła Unii Europejskich Demokratów wystąpienie posłanki Lichockiej nazwał „niesłychanym wybuchem nienawiści i idiotyzmu”. – „Czegoś takiego dawno ta sala nie widziała, tym bardziej, że pretekstem tego politycznego chamstwa jest Powstanie Wielkopolskie” – skwitował. Z kolei posłanka Maria Małgorzata Janyska przypomniała, że to „rdzenni mieszkańcy Wielkopolski wiedzą jaki trud trzeba było podjąć. Wątpliwości w tym zakresie może mieć tylko ktoś, kto w Wielkopolsce funkcjonuje w tej chwili z powodu politycznych i wyborczych korzyści”. Zarzuciła Lichockiej manipulowanie historią, godne jej zdaniem reakcji komisji etyki. Poseł Sławomir Nitras z kolei próbował ustalić, czy było to oficjalne stanowisko PiS, czy tylko „wybryk jednej niemądrej posłanki”, relacjonuje WP.pl. Zakończyła dyskusję wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, która była posłem sprawozdawcą projektu uchwały. Zapewniła, że podczas prac w sejmowej komisji kultury posłowie zachowywali należytą powagę, a projekt uchwały „łączył, a nie dzielił posłów”. Przypomniała Lichockiej, która ma krótki staż poselski, że posłowie „wielokrotnie i z należytą pamięcią czcili i Powstania Śląskie, i wiele bardzo ważnych dat z naszej historii”. W ostatnim odruchu wypomniała posłance mało koncyliacyjne zachowania: „gdyby nasze babki i prababki, dziadkowie i pradziadkowie zachowywali się w taki sposób – podsumowała – nie doszłoby ani do Powstania Wielkopolskiego, ani w 1918 roku nie udałoby się z trzech zaborów stworzyć jednego państwa. Oni wtedy potrafili unieść się nad podziałami i myśleć o Polsce jako o całości” – stwierdziła Kidawa-Błońska.
(Źródło: wp.pl)

mpm

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Plus ujemnyMordazdradzieckaTadeuszWaldemarMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Niech lepiej Lichocka powie, ile kosztuje jedna lekcja nienawiści u Krychy Pawłowicz. Wart Pac pałaca…

Tadeusz
Tadeusz

Podwójną sałatkę.

Waldemar
Waldemar

,Nawet gdyby PO zgłosiła projekt ustawy uznającej ostatecznie kulistość Ziemi jako fakt naukowo stwierdzony i niepodważalny, posłanka Lichocka tez miałaby zastrzeżenia. Typowe pieniactwo i niszczenie powagi Sejmu – jeśli jest jeszcze coś takiego. A Powstanie Wielkopolskie należy wciąż notabene przypominać, bo to doprawdy jedyne w naszej historii powstanie przygotowane wcześniej, zaplanowane w odpowiednim momencie, gdy przeciwnik był słaby i zakończone sukcesem. Warto pokazywać zwycięskich Polaków, którzy biorą Niemców do niewoli, zamiast maszerować do stalagów.

Plus ujemny
Plus ujemny

Już wcześniej bywało podobnie – w trakcie Powstania Kościuszkowskiego Wielkopolskę odbito z rąk Prusaków.

Mordazdradziecka
Mordazdradziecka

Ten liszaj niech sobie przypomni koalicje z Samoobrona i LPR. Pewnie dla bezzebnego fuhrera to nie jest powod do hanby.