Joe Biden zaprzysiężony. Ostrzegł przed prawicowym radykalizmem

Joe Biden zaprzysiężony. Ostrzegł przed prawicowym radykalizmem

Dziś w Waszyngtonie odbyło się zaprzysiężenie prezydenta-elekta Joe’a Bidena. Nowy przywódca, przed wydarzeniem, wraz z żoną, uczestniczył w uroczystym nabożeństwie poprowadzonym w katolickim kościele pw. św. Mateusza Ewangelisty.

Następnie pojawił się na specjalnie ustawionej platformie przed budynkiem Kapitolu. Złożenie przez niego przysięgi poprzedził występ w wykonaniu Lady Gagi, która zaszczyciła zgromadzonych oficjeli swoim wykonaniem amerykańskiego hymnu. Wkrótce po niej patriotyczną piosenkę wykonała też Jennifer Lopez.

 

„Ja Joseph Biden uroczyście przysięgam wiernie sprawować urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych i ze wszystkich sił dochować, strzec i bronić Konstytucji Stanów Zjednoczonych” – powiedział już po występach nowy przywódca.

Słowa te Biden wypowiedział trzymając dłoń na egzemplarzu Pisma Świętego.

W swoim inauguracyjnym przemówieniu polityk opowiedział się za sprawiedliwością. Jednocześnie ostrzegł Amerykanów przed widmem prawicowego ekstremizmu.

„Marzenie o sprawiedliwości dla wszystkich nie będzie już odkładane na później. Teraz pojawia się ekstremizm polityczny, supremacja białych, wewnętrzny terroryzm, którym musimy stawić czoła i które pokonamy. Aby zabezpieczyć przyszłość Ameryki potrzebujemy czegoś więcej niż słów. Potrzebujemy jedności” – grzmiał.

 

„Chcę byśmy zjednoczyli się by walczyć z naszymi wrogami – z nienawiścią, gniewem, ekstremizmem, bezprawiem, przemocą, chorobą, brakiem nadziei. Dzięki jedności jesteśmy w stanie zrobić wielkie rzeczy” – kontynuował. „Zacznijmy od zera. Wszyscy. Zacznijmy się słuchać, dostrzegać, okazywać szacunek. Polityka nie musi być piekłem, a nieporozumienie nie musi być powodem dla wojny totalnej” – dodał.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Przemówienie wygłosiła też Kamala Harris – pierwsza wiceprezydentka w historii.

Po wystąpieniu Bidena i Harris na scenie pojawiła się też m.in. Amanda Gorman. „Spokój nie zawsze jest pokojem, a normy nie zawsze są tym, czym się wydają” – mówiła afroamerykańska aktywistka polityczna oraz poetka.

/nt/

Źródła: interia.pl, tvn24.pl, plotek.pl, onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
LEON
LEON
21 stycznia 2021 11:26

Koniec rządów mafijnych w USA