Jourova: „Jestem zaniepokojona kampanią oszczerstw skierowaną przeciwko sędziom w Polsce”

Jourova: „Jestem zaniepokojona kampanią oszczerstw skierowaną przeciwko sędziom w Polsce”

– „Jestem otwarta na dialog, ale jednocześnie jestem zaniepokojona kampanią oszczerstw skierowaną przeciwko sędziom w Polsce. Chciałabym zrobić więcej, aby ochronić sędziów przed kampanią przeciwko nim, ponieważ to nie jest atmosfera, w której sędziowie mogą wykonywać swoją wymagającą pracę. Mam instrumenty, które mogą pomóc sędziom w państwach członkowskich pracować w warunkach, które szanują ich pracę” – powiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova po spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

 

„Omawialiśmy kwestie związane z reformą sądownictwa i tym, jaki wpływ na przestrzeganie praw i wolności obywatelskich ma przeprowadzana reforma sądownictwa. Szansą na wyjście z konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości mogą być podejmowane teraz rozmowy, ale będą miały tylko wtedy sens, kiedy ustawa sądowa nie zostanie podpisana przez prezydenta. Jeżeli ta ustawa zostanie przez prezydenta podpisana, może to oznaczać, że wszystkie wątpliwości i tak nie miały znaczenia i problem związany z niezależnością sądownictwa będzie narastał” – powiedział Adam Bodnar.

RPO dodał, że podczas spotkania komisarz Jourova przypomniała o swoim liście z grudnia ubiegłego roku. Pisała w nim o swoich wątpliwościach dotyczących ustawy kagańcowej oraz jej wpływu na niezależność sądownictwa.

 

Przebywająca z wizytą w Warszawie Viera Jourova spotkała się także m.in. z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, Pierwszą Prezes SN Małgorzatą Gersdorf, prezes TK Julią Przyłębską.

Marszałek Grodzki po spotkaniu z wiceprzewodniczącą KE poinformował: – „Pani komisarz mówiła, że zostanie powołane międzynarodowe ciało, po jednym przedstawicielu z każdego kraju, które będzie musiało dokonać przeglądu przestrzegania praworządności we wszystkich krajach członkowskich”.

bt

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
PiotrJacek DolińskiMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Czyżby dudusiowi miękła rura? Po coś chyba zaprasza przedstawicieli opozycji do rozmów o sądownictwie? No i jakoś nie bardzo się śpieszy, żeby podpisać (lewą ręką) ustawę kagańcową. Zwykle robił to od ręki, nawet czasami przerywał szusowanie na nartach. No, ale tak dużej ilości pięści wzniesionych przez Europę nie było jeszcze nigdy. Strach się bać. Nawet w PiS-ie mają wątpliwości.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Jeżeli Duda po swoich wrzaskliwych antysędziowskich tyradach teraz nie podpisze ustawy kagańcowej to znaczy, że widmo klęski zagląda mu w oczy i zaczyna się miotać w panice.

Piotr
Piotr

Bo plan jest taki, aby zrobić jak najwięcej szumu i zamieszania. Po czym Duda – obrońca sprawiedliwości nie podpisze ustawy, ale odeśle ją do Trybunału Konstytucyjnego. W TK ustawa poleży do czasu zakończenia wyborów.

To ma przysporzyć wyborców Dudzie. Po wyborach, jeśli Duda wygra, przechodzić będą wszystkie ustawy.

Maciek123454321
Maciek123454321

Opcja bardzo możliwa. Rzeczywiście mussolini może tak zrobić.