Juncker: praworządność dla obywateli UE nie stanowi opcji, musi być obowiązkiem

Nowy budżet UE będzie powiązany z przestrzeganiem praworządności

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker chce, by Unia oddychała „oboma płucami” – zachodnim i wschodnim. To oczywiste nawiązanie do przenośni o „dwóch płucach Europy” wprowadzonej do języka europejskiej polityki przez papieża Jana Pawła II.

To nie jedyny polski wątek w wygłoszonym przez Junckera w tzw. orędziu o stanie UE. Nie wymienił wprawdzie Polski z nazwy, ale aluzje były czytelne.

Przewodniczący Komisji Europejskiej podkreślał, że praworządność – obok wolności i równości szans – musi pozostać fundamentem UE. – „Praworządność dla obywateli UE nie stanowi opcji, musi być obowiązkiem. Kraje członkowskie zdecydowały, że Trybunał Sprawiedliwości UE jest ostateczną instancją. Członkostwo w Unii oznacza poszanowanie wyroków sądów. Podważanie ich niezależności to odbieranie obywatelom ich praw” – mówił Juncker. To oczywiste nawiązanie do PiS-owskich zmian w sądownictwie oraz do – pierwszego w historii Unii – nierespektowania decyzji Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

Juncker, także bez wymieniania krajów, krytykował „nierówny stopień solidarności” w stosunku do kryzysu uchodźczego. Apelował, by „Europa pozostała kontynentem solidarności”.

Dla szefa Komisji najważniejsza jest obecnie reforma strefy euro. Chciałby, by wszystkie kraje Unii przystąpiły do eurolandu. Zapowiedział stworzenie unijnych narzędzi (w tym finansowych) pomagających krajom UE spoza eurolandu (chodzi m.in. o Polskę, Węgry, Szwecję) w drodze do wspólnej waluty.

Zaproponował też połączenie funkcji szefa Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej po zakończeniu kadencji Donalda Tuska i jego samego. Takie rozwiązanie proponował już w 2011 polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
(Źródło: wyborcza.pl)

bt

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
adamaמְנֵא Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adama
adama

Żeby utrzymac władzę Kaczyński musi uczynić z Polski kraj zamkniety. Stąd straszenie migrantami. Być może przyjęcie Euro spowoduje że Polacy poczują sie trochę bardziej Europejczykami, choć wątpię.

מְנֵא
מְנֵא

Żeby Polacy naprawdę poczuli się Europejczykami, muszą się otworzyć na inne kultury, systemy wartości i punty widzenie a nie zamykać w swoim ciasnym, kato- nacjonalistyczno- ksenofobicznym świecie. Euro nie ma tu nic do rzeczy. Papierkiem lakmusowym jest za to stosunek do uchodźców i imigrantów (zgoda lub niezgoda na ich relokację). Uważam, że dopiero wtedy, gdy ludzie innych kultur będą stanowili 15 – 20% mieszkańców naszego kraju, można będzie mówić o europeizacji Polaków. Niestety pisowska propaganda przeciwko islamskim uchodźcom jest ciągle na tyle skuteczna, że większość Polaków woli swój własny grajdołek a nie europejską solidarność z innymi nacjami i otwartość na… Czytaj więcej »

adama
adama

Musimy być gotowi wyjść na ulice w obronie Polski w Europie, przeciw ‚ruskiej opcji’ proponowanej przez PiS i Kaczyńskiego.