Już 9 dni rząd zwleka z publikacją uchwały PKW. Jak długo jeszcze?

Solidarna Polska i Porozumienie muszą trzymać się PiS, bo inaczej mogą zapomnieć o Sejmie

Dokument, który mówi o tym, że w maju nie można było przeprowadzić wyborów, nie został jeszcze opublikowany przez rządzących.

Według medialnych spekulacji PiS celowo gra na zwłokę, bo ogłoszenie uchwały uruchomi procedury zmuszające marszałek Sejmu Elżbietę Witek do ogłoszenia nowego terminu głosowania. Data wyborów ogłoszona musiałaby zostać w ciągu zaledwie 14 dni od upublicznienia pełnej treści uchwały PKW.

 

To zaś dla prących do jak najszybszego przeprowadzenia wyborów rządzących stwarzałoby zagrożenie, że musiałyby one być zgodne z przepisami Kodeksu wyborczego” – zauważa Tomasz Skory z RMF FM.

Publikacja uchwały wymusiłaby ponadto ogłoszenie terminu głosowania jeszcze przed wejściem w życie ustawy o zasadach przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Ustawa da Witek możliwość skrócenia wymaganych przez Kodeks Wyborczy terminów. Bez niej – jak podaje red. Skory – „marszałek nie może tego robić i wybory może zarządzić najwcześniej na 55 dni po ogłoszeniu terminu”.

 

Rozwiązanie, o którym mówi Skory, oznaczałoby, że wybory prezydenckie najwcześniej będzie można przeprowadzić 19 lipca, co nie odpowiada PiS-owi. Ugrupowanie dąży do wyborów w nieco szybszym terminie (28 czerwca).

O opóźnienia w opublikowaniu uchwały PKW został dziś zapytany prawicowy poseł Ryszard Terlecki. „Przyglądamy się. Tak, jak w Senacie przyglądano się naszej ustawie, tak my się teraz przyglądamy uchwale PKW, ale oczywiście ona jest całkowicie, moim zdaniem przynajmniej i zdaniem naszych ekspertów, prawidłowa i z pewnością będzie opublikowana” – powiedział bliski współpracownik Kaczyńskiego.

Polityk PiS nie sprecyzował jednak i nie uściślił, kiedy miałoby dojść do publikacji.

/nt/

Źródła: rmf24.pl, dorzeczy.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
BartMarekerwinekbisnetus Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bisnetus
bisnetus

Jak Duda nie wygra tych „wyborów” to cyngle PiS-u w Sądzie Najwyższym unieważnią te „wybory”, mając zresztą setkę dobrych argumentów na ich nieważność i niekonstytucyjność.

PiS-owi pływanie w mętnej wodzie najbardziej pasuje.

Marek
Marek

Jak duda może nie wygrać niedemokratycznych, nielegalnych i do tego sfałszowanych wyborów?

Ja wiem, że piSS jest zdolny do zrobienia wszelkiego bałaganu jaki tylko można sobie wyobrazić, ale do tego zadania wyślą najbardziej zaufanych i z największą inteligencją jakich mają (co nie znaczy inteligentnych) więc nie da się przegrać. Tym bardziej gdy ci nieliczni w polsce, którzy rozumieją demokrację i mają resztki zasad moralnych nie wezmą w tym udziału.

erwinek
erwinek

Skoro zdaniem imć Terleckiego i zdaniem pisowskich ekspertów Uchwała PKW jest PRAWIDŁOWA to po co się jej przyglądać. przekazać do publikacji i po sprawie. A może Jarosław nie do końca popiera Ustawę i jest problem.

Bart
Bart

Nie wiem, jaki będzie ostateczny wynik wyborów (uwzględniający pisowskie fałszerstwa i oszustwa). Ale sondaże mówią dość jasno – wygrana Trzaskowskiego jest coraz bardziej prawdopodobna. No i coraz trudniej się dziwić, że ludzie mają dość osoby, która ośmiesza urząd Prezydenta RP.