Już oficjalnie katolicyzm stoi w Polsce ponad prawem

Prokurator ze Zgorzelca zachował się przyzwoicie więc został odwołany

Prokurator Adam Cierpiatka z prokuratury w Stalowej Woli (który, tego jestem pewna, wkrótce awansuje) odmówił właśnie wszczęcia postępowania przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu za jego pełne nienawiści i pogardy słowa na temat homoseksualistów na pikniku rodzinnym w Stalowej Woli, argumentując, że podobają się one katolikom, zwłaszcza zaś „rodzinom z dziećmi”.

A pamiętam, jak śmiałam się kiedyś w komentarzu publicystycznym ze słów Tadeusza Rydzyka, że katolików prawo nie obowiązuje. Jak się okazuje – niesłusznie, bo nie były one wyrazem buty i arogancji, a przeciwnie, opartą na rzetelnej znajomości realiów, przepowiednią dla Polski.

 

Co konkretnie o homoseksualistach powiedział Jarosław Kaczyński? – „Są tacy, którzy chcą się wedrzeć do naszych szkół, do naszego życia, którzy chcą odebrać nasze prawa, kulturę, którzy atakują Kościół, nasze świętości. To trzeba odeprzeć”. I jeszcze:  – „Ten wędrowny teatr, aby prowokować, a potem płakać. Ta metoda musi być zdemaskowana i odrzucona. (…) Trzeba twardo odpowiadać na prowokacje. Nie pozwolimy na to, by polska rodzina została rozbita, a polskie dzieci od przedszkola demoralizowane. To w Polsce się nie uda, obronimy Polskę”.

Kaczyński przywołał też w swojej przemowie jako autorytet w sprawach moralnych abp Jędraszewskiego, którego fundacja Nie Lękajcie Się umieściła na niechlubnej liście biskupów chroniących księży pedofilów i który zwolnił ostatnio z pracy, rażąco łamiąc przepisy prawa pracy, niezamężne kobiety (kuria potwierdziła to w oświadczeniu, które wycofała i złagodziła dopiero po kilku dniach, pod wpływem oburzenia opinii publicznej) i który nazywa osoby homoseksualne i poglądy, które głoszą, ofensywą tęczowej zarazy.

O tym, że Kaczyński mógł popełnić przestępstwo prokuraturę zawiadomił Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. W  odpowiedzi na to właśnie doniesienie prokurator Cierpiatka odmówił wszczęcia dochodzenia, informując tym samym obywateli, że w Polsce katolicyzm stoi ponad prawem.

Mało tego – nie tylko odmówił wszczęcia postępowania w tej sprawie, ale jeszcze, gdy Ośrodek złożył na tę decyzję zażalenie, odmówił przyjęcia go, tłumacząc, że OMZRiK nie jest organizacją społeczną, choć oczywiście jest!

W Polsce są trzy ustawy bezpośrednio lub pośrednio zakazujące mowy nienawiści wobec homoseksualistów: Konstytucja RP, ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów UE z zakresie równego traktowania i ustawa z 15 lipca 1987 roku o RPO. Obowiązuje nas – jako członka UE – także szereg europejskich aktów prawnych, jak zalecenie CM/Rec(2010)5 Komitetu Ministrów dla Państw Członkowskich w zakresie środków zwalczania dyskryminacji opartej na orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (przyjęte przez Komitet Ministrów dnia 31 marca 2010 roku na 1081 posiedzeniu zastępców ministrów), zasady Yogyakarty (Yogyacarta Principles) – deklaracja praw osób LGBT, czy Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie zaostrzenia walki z rasizmem, ksenofobią i przestępstwami popełnianymi z nienawiści. Mimo to prokurator Cierpiatka nie zechciał, choć ma taki obowiązek, choćby przyjrzeć się sprawie.

 

Pisałam kiedyś o tym, że moim zdaniem ponowny wybór PiS skończy się zaprowadzeniem w Polsce katolicko-narodowej dyktatury i niezmiernie mi przykro, że ta prognoza zdaje się potwierdzać. Jest to jeden z tych niewielu przypadków, kiedy człowiek bardzo chciałby się pomylić.

Eliza Michalik
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

13
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
czandraGrzegorzMarekHistorykJacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Nie zapominajmy jeszcze o tej wypowiedzi: „Kościół polski był, jest i zawsze będzie jedynym dzierżycielem moralności, której każdy Polak ma obowiązek przestrzegać. Poza Kościołem jest tylko nihilizm, który my kategorycznie odrzucamy!”. Jak również i ta wypowiedź: „Aktualnie trwa w Polsce zmasowany wielki atak na Kościół! Ale niech każdy wie, że każdą rękę podniesioną na ten Kościół my bez litości utrącimy!”.

Zwinka
Zwinka

Brakuje jeszcze tylko przeprowadzenia znaku równości pomiędzy kościołem a władzą i mamy powtórkę z Cyrankiewicza .

Aleksander
Aleksander

Polskę należy przede wszystkim bronić przed podłością,głupotą,nienawiścią i nietolerancją.W XXI wieku nie ma miejsca na rządy Inkwizycji i ciemnoty.
—-
znowu „nieprawidłowy” kod.dziwne.

HerodAntypis
HerodAntypis

Wszystko przez te kolorowe kreski. Nieraz tak gmatwają obraz że łatwo pomylić l z L albo 5 z S czy c z e. Na szczęście po prawej stronie kodu są okrągłe strzałki którymi można do woli zmieniać kod aż pojawi się w pełni czytelny. Odkąd tak robię przestał pojawiać się ten irytujący komunikat.

Nasum
Nasum

Moherki zdają się oczekiwać, że inni tj. niewierzący itp. nadstawią drugi policzek? A jeśli nie, to czym to się skończy? Poza tym to ich zasada dla nich, a nie dla nas.

Grzegorz
Grzegorz

„w pociągach czujesz swąd domowej wojny”…

jurek
jurek

Chyba nikt nie zaprzeczy, że Kościół bierze udział w partyjnej agitacji. Dlaczego nikt z poważnych badaczy opinii, komentatorów, politologów tego nie zauważa? Czasami delikatnie o tym się wspomina, ale nie kontynuuje tematu i nie wyciąga wniosków.
Czy wnioskiem nie będzie NIELEGALNOŚĆ władzy zdobytej dzięki agitacji niedemokratycznej zagranicznej korporacji?
Czy takie wpływanie na wynik wyborów (jaki to wpływ – zmierzmy badaniami) stanie się wreszcie, jak w wypadku kampanii brexitowej, przedmiotem dyskursu?

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Chciałbym zwrócić uwagę temu prokuratorowi, nowatorsko pojmującemu zasady prawa, że jak w Kostrzynie wkurzony Jurek Owsiak rzucał z estrady słowami na k… i na p…, to zgromadzonym też się to podobało.

Historyk
Historyk

A na czym niby polega w tym przypadku ta mityczna „mowa nienawiści”?

Zwinka
Zwinka

Kpisz, czy o drogę pytasz ?

Historyk
Historyk

Pytam na czym polega w tym przypadku ta mityczna „mowa nienawiści”? Bo póki co widać ją głównie w komentarzach

Marek
Marek

Na podstawie tego orzeczenia trzeba zlozyc skarge do Europejskiego Trybunalu Praw Czlowieka !

czandra
czandra

Czyli, jeśli poproszę znajomych i razem z nimi spotkam tego miernego prokuratora, to mogę go zwyzywać, znieważyć słowem a toto nic mi nie zrobi, bo to podoba się będącym ze mną ludziom, ciekawe, włamanie, no problem, wystarczy paru kumpli i jestem wolny, potem się podzielimy. A sądziłem że pokłady głupoty są na wyczerpaniu.