Już w tym roku zabraknie 500 mln zł na 500+

Już w tym roku zabraknie 500 mln zł na 500+

Województwa proszą rząd o dodatkowe pieniądze na grudniowe wypłaty świadczeń. Najwięcej potrzebuje Mazowsze, które wnioskuje do rządu o ponad 216 mln zł. W pozostałych regionach jest to z reguły po kilkanaście lub kilkadziesiąt mln zł. Przykładowo, woj. małopolskie domaga się ok. 73 mln, pomorskie – 48,6 mln, a lubelskie – 45 mln.

W tym roku program „Rodzina 500 plus” pochłonie ok. 17 mld zł z budżetu państwa. Jeśli więc kwota niedoboru wyniesie między 0,5 a 1 mld zł, w grę wchodzi zwiększenie kosztów o 3 do 6 proc. Skąd rząd weźmie na to pieniądze? Ministerstwo Finansów odpowiada enigmatycznie: – „Dodatkowe środki na realizację programu będą pochodziły albo z przesunięć, albo z oszczędności”.

Niezależnie od metody sfinansowania manka pojawia się pytanie, co dokładnie jest jego powodem. Urzędy wojewódzkie tłumaczą to m.in. zwiększającą się liczbą uprawnionych do świadczenia. To z kolei może być rezultat zmiany sytuacji dochodowej rodzin (związanej np. z przejściem na urlop wychowawczy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, co wiąże się z utratą dochodu i „załapaniem” się na kryterium dochodowe uprawniające do świadczenia) lub narodzin nowych dzieci.

Rodzą się pytania o przyszły rok i kolejne lata funkcjonowania programu. W 2017 roku wypłata świadczeń pochłonie aż 23 mld zł. A przyszłoroczny budżet jest bardzo mocno napięty. Najprawdopodobniej więc PiS sięgnie do innych kieszonek, bo przecież na 500+ muszą być pieniądze.
(Źródło: forsal.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ElżbietawiesławZwykły KowalskiIlonazwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zwinka
zwinka

Do jakich „innych kieszonek” ? Do NASZYCH kieszeni !!!

Ilona
Ilona

Ale pis już sobie z tym poradzi…właśnie zaczął nasyłać CBŚ i inne takie tam na samorządy, które zgłosiły braki…znów żyjemy w kraju służb i aresztów na polityczne zlecenie, bo przecież prezes i spółka nie mają tyle honoru, żeby się przyznać do błędnych założeń tego, może nawet i słusznego, programu socjalnego. Pracuję w szkole i jakoś nie zauważyłam, aby dzieciom z rodzin patologicznych było lepiej…nadal chodzą brudne, głodne…gdyby nie obiad w szkole nie zjadłyby ciepłego posiłku przez całe miesiące…nadzór nad wydawaniem tych pieniędzy jest żaden. Nie osądzam tu wszystkich rodziców, ale z racji pracy z dziećmi to i owo daje się… Czytaj więcej »

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

„Dodatkowe środki na realizację programu będą pochodziły albo z przesunięć, albo z oszczędności”.
Oszczędzają, przesuwają
I tak w kulki z ludźmi grają
A może:
podwyższy się znów podatki
i zrobi się z tego łatki?
Tu pokryje tam załata,
znów radosna będzie chata.
Najważniejszy jest ten „plusik”
Co niejednych będzie kusić.
A , że dzieci dalej głodne?
-To nie ważne, to jest modne.

wiesław
wiesław

Na 500+ zabraknie?
Pis się nie lęka ryzyka
byle starczyło na dzieci Gosiewskiej
i dla ojca Rydzka

Elżbieta
Elżbieta

Sorry, to my wszyscy osiągający jakieś dochody płacimy podatki a ta tzw. dobra zmiana wydaje je wg własnych zamysłów . Coraz bliższy staje się dzień kiedy zaczniemy jechać z dużym przyspieszeniem po równi pochyłej. Będziemy mieli gorzej jak Grecy bo oni to strefa euro i byli ratowani na wszystkie możliwe sposoby. My wyjdziemy z tego jak po zakończeniu rządów Gierka.