Kaczyńscy – kontynuatorami myśli Józefa Piłsudskiego?

Kaczyńscy – kontynuatorami myśli Józefa Piłsudskiego?

Rok temu z okazji Święta Niepodległości u stóp pomnika Romana Dmowskiego w Warszawie odbyła się pamiętna ceremonia złożenia kwiatów przez Jarosława Kaczyńskiego. Zdarzenie zostało sfilmowane i robiło prawdziwą furorę na Facebooku. Prezesowi PiS towarzyszyła świta jego współpracowników, a z megafonów płynęły słodkie dla niego dźwięki: – „Panie Naczelniku, Prezes Stronnictwa Narodowego imienia Dmowskiego Romana, Ludwik Wasiak melduje Rozdroże na przyjęcie Pana Naczelnika Państwa Polskiego”.

Tak wyglądało powitanie, z jakim spotkał się na pl. Na Rozdrożu zwykły poseł polskiego Sejmu. Nie koniec na tym. Z głośników zebrani usłyszeli, że Jarosław Kaczyński jest „niekoronowanym królem polskiej polityki”. Opisywaliśmy tę historię w artykule pt. „Witaj Królu Lulu…”. Kpinom w internecie nie było końca.

W tym roku jest nie inaczej, choć całkiem poważnie. Co prawda, w Sejmie prezydent RP wygłosił okolicznościowe orędzie, ale nieco później miał miejsce uroczysty koncert galowy z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego zorganizowany przez media skupione wokół Tomasza Sakiewicza pod patronatem prezesa PiS.

Kaczyński w koncercie udziału nie wziął, ale wystosował do uczestników list, w którym siebie i brata nazwał „kontynuatorami myśli Józefa Piłsudskiego”. Samemu naczelnikowi zbyt wielkiej uwagi nie poświęcił, skupiając się raczej na sobie i swoim bracie. Pisząc, że osoba marszałka im obu była bardzo bliska, podkreślił: – „Uważaliśmy się – w jakiejś mierze, rzecz jasna, w zasadniczo odmiennych warunkach – za kontynuatorów jego myśli”.

Prezes PiS napisał o zasługach marszałka Piłsudskiego, ale też i wskazywał na to, co po dziś dzień budzi kontrowersje: – „Przejęcie władzy siłą, doprowadzenie państwa na skraj wojny domowej jest nie do zaakceptowania. Nie sposób także nie potępić procesów brzeskich, Berezy Kartuskiej czy innych form nadużywania władzy”.

Jarosław Kaczyński znalazł jednak usprawiedliwienie dla siłowych metod rządzenia krajem: – „Słaba Rzeczpospolita wymagała po prostu uporządkowania poprzez sprawniejsze rządzenie”. Przytaczał przy tym opinię swego nieżyjącego brata, że Józef Piłsudski „początkowo wierzył w demokrację”. Porównania nasuwają się same…

/jp/

Źródło: natemat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
MordazdradzieckaAndrzejshaqPlus ujemnyAndrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

100 lat temu Polska była zbieraniną różnych narodowości, religii i kultur, a sam Marszałek z pewnością nie zaliczyłby dzisiaj testu na „prawdziwego Polaka” wg PiSowsko – ONRowskich kryteriów. Ot, taka ironia losu.

Alicja777
Alicja777

Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać. Z jednej strony u zbawcy narodu objawiają się cechy obłąkania, co teoretycznie dobrze nam wróży, ale z drugiej strony całkiem niedawna historia uczy, że tacy byli sztucznie podtrzymywani w życiu politycznym, aby spokojnie swoje mogli robić ci, co za ich plecami faktycznie rządzili.

PiJar
PiJar

Niech się purchawka nadyma. Szybciej pęknie.

Waldemar
Waldemar

Jeśli idzie o stworzenie z demokracji parlamentarnej wydmuszki, pełna zgoda, wyraźna kontynuacja. Jeszcze brak Konstytucji, podobnej do tej z 1935 roku.

Maciek123454321
Maciek123454321

I czego PISuary wycierają sobie gęby Piłsudskim? Jeśli mają ochotę na dyktatorskie rządy – proszę bardzo! Tylko niech sobie przypomną Centrolew. Skończyło się to aresztowaniami i procesem brzeskim. Ale dziś społeczeństwa nie da się w ten sposób spacyfikować. Nie te czasy, panie Karaluchu.

Andrzej
Andrzej

Czy można porównać karła z olbrzymem?

shaq
shaq

Wierzchowcem Kaczyńskiego jego kot.

Plus ujemny
Plus ujemny

Wystarczy porównać życie młodszej córki Marszałka z życiem Marty Kaczyńskiej.
To nie wymaga używania wielkich słów i wielkich idei.

Andrzej
Andrzej

Bidny Marszałek w trumnie się przewraca jak to słyszy. A już mój Dziadek, który był piłsudczykiem i legionistą na 100% pluje z nieba na takie dictum.

Mordazdradziecka
Mordazdradziecka

Do cholery, Pilsudski wsadzilby PiSowskich idiotow do Berezy Kartuskiej. Nazioli tez.