Kaczyński będzie czyścił partię?

Palec palcowi nierówny. Kaczyński przerywa milczenie…

Po miesięcznym pobycie w szpitalu prezes PiS Jarosław Kaczyński oznajmił twardo, że do wyborów samorządowych większych zmian personalnych w rządzie nie przewiduje… Czy jednak tak będzie na pewno, w sytuacji, gdy domaga się ich sam Mateusz Morawiecki a w partii jest wielki niepokój i aż huczy od plotek oraz rozmaitych domysłów? Ta sytuacja spowodowała, że prezes zdecydował się opuścić szpital i leczyć dalej w domu.

Mimo wielkich nadziei nie pojawi się jednak ani na Nowogrodzkiej, ani na dorocznym zjeździe swojego zaplecza politycznego – Klubów „Gazety Polskiej”.

„Ma duże kłopoty z chodzeniem, nie chce pokazywać się jako osoba niedołężna, a wszędzie czatują fotografowie” – powiedział „Newsweekowi” prominentny polityk PiS.

Co będzie więc dalej dziś trudno powiedzieć. Tygodnik pisze, że w rządzie Morawieckiego spokojnie nie jest. Panuje ostry konflikt między frakcjami premiera i byłej szefowej rządu Beaty Szydło.

W konflikcie z „zakonem PC” – najbliższymi współpracownikami Kaczyńskiego jeszcze z czasów Porozumienia Centrum – pozostaje sam Morawiecki. Wygląda na to, że niebawem ministerialne kariery mogą zakończyć Krzysztof Tchórzewski (szef resortu energii) i Krzysztof Jurgiel (rolnictwo).

Obaj należą do „zakonu”. Dotychczas w PiS byli nietykalni, a ich pozycję w polityce wyznaczała nie tyle fachowość, ile lojalność wobec lidera partii.

„Tak było. Ale teraz Jarosław Kaczyński uważa, że spłacił dług wdzięczności. Właśnie dlatego zgodził się na odebranie prezesury Orlenu Wojciechowi Jasińskiemu. To także stary druh z PC” – oznajmiła osoba związana z PiS.

W partii trwają też spekulacje czy Daniel Obajtek utrzyma się w Orlenie. Słynie on z brutalnych czystek w spółkach, do których jest posyłany. Jak mówią w PiS, ma też niesamowitą siłę przebicia i dostęp do Kaczyńskiego. To ponoć on miał doprowadzić do dymisji prezesa Lotosu Marcina Jastrzębskiego, z którym rywalizował.

Jest też pytanie kto miałby być następcą Tchórzewskiego. Tu pada nazwisko Wojciecha Myśleckiego, związanego w przeszłości z Solidarnością Walczącą, którą zakładał ojciec premiera Kornel Morawiecki. Myślecki przedstawiany jest jako ekspert od energetyki.

A Jurgiel? Politycy „dobrej zmiany” zwracają uwagę, że minister, który ma olbrzymie problemy ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń oraz zarządzaniem agencjami rolnymi, zaczął korzystać ze specjalistów poprzedniej ekipy. „Absurd” – zaprzecza rzecznik PSL Jakub Stefaniak i dodaje, że „do resortu i jego agencji wracają ludzie, którzy mają stosowne certyfikaty, oraz tacy, którzy wygrali procesy za nieprawne zwolnienie”.

Niepokój i rozdrganie w partii są duże, a pragnących zmian pili czas… Jak nie teraz, to można na nie liczyć dopiero przed wyborami do europarlamentu wiosną 2019 r. Ta świadomość nie gwarantuje im komfortu.

/jp/

Źródło: Newsweek

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AndrzejAndrzejWaldemarZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

W zasadzie jest mi najzupełniej obojętne, kto wykosi kogo. Byle szybciej i tak po całości.

Waldemar
Waldemar

Chyba czas poszukać sobowtóra Kaczyńskiego. Saddam miał nawet kilku, to Kaczyńskiego stać na choćby jednego. Pojechałby na Nowogrodzką, przespacerował się na Wiejską, od razu w partii położyliby uszy po sobie.

Andrzej
Andrzej

A może to już jest sobowtór???

Andrzej
Andrzej

Za trochę będzie mógł czyścić tylko klozety.