Kaczyński groził Banasiowi? Prokuratura zdecydowała. „Osoba wszechmocna”

Kaczyński groził Banasiowi? Prokuratura zdecydowała. „Osoba wszechmocna”

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła rozpoczęcia śledztwa ws. rzekomych gróźb Jarosława Kaczyńskiego wobec szefa NIK Mariana Banasia. To ten drugi poinformował śledczych o słowach prezesa, jakie padły w wywiadach medialnych.

 

W rozmowach opublikowanych pod koniec maja miał on wyrazić żal z powodu bierności prokuratury ws. Banasia i zadeklarować, że potrzebna jest ustawa, która pozwoliłaby na ewentualnie zawieszenia prezesa NIK w wypełnianiu obowiązków.

Ludzie Banasia uznali, że słowa Kaczyńskiego stanowią groźbę „w celu zmuszenia go do zaniechania prawnych czynności służbowych poprzez stwierdzenie [prezesa], że w przypadku dalszego pełnienia tej funkcji będzie kontynuowane postępowanie karne, zostanie złożony przez upoważnione do tego i pośrednio podległe organy wniosek o uchylenie immunitetu oraz doprowadzi do takiej zmiany ustawy regulującej funkcjonowanie NIK, by Banaś został zawieszony w obowiązkach”.

 

Dodali, że sam Kaczyński przedstawia się jako „osobę wszechmocną”.

Prokuratura, oczywiście, uznała, że Kaczyński nie naruszył prawa. Oceniono: „wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego należy ocenić w kategorii wyrażania poglądów na konkretne zagadnienie prawne, które jako takie nie wykraczają poza konstytucyjną granicę wolności słowa oraz zakres publicystyki, która zakłada uprawnienia do dokonywania ocen poszczególnych faktów i wydarzeń”.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Przypomnijmy, że w ub. tygodniu prokuratura zwróciła się do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu obecnemu szefowi NIK. Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze CBA zatrzymali na lotnisku jego syna – Jakuba.

/kw/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
27 lipca 2021 08:14

Na Kubie wszyscy czekali aż Castro wykorkuje, bo liczyli, że się polepszy, ale wtedy przyszedł bratowski, niejaki Raul i nic się nie zmieniło. W Polsce jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że domniemany następca wykorkował wcześniej…
Ryba psuje się od głowy a osoba wszechmocna od kolana.

Dron
Dron
28 lipca 2021 12:49

Jako Suweren skorzystam z okazji i „w kategorii wyrażania poglądów na konkretne zagadnienie prawne” zapytam – czemu pmm, mjs, mmd i mmk nie zostali jeszcze aresztowani albo przynajmniej przesłuchani za złamanie prawa przy okazji organizacji wyborów kopertowych???