Kaczyński: Niemcy nam odbudują pałac Saski!

Szok! Kaczyński ukarany NAGANĄ za obrażanie opozycji

Jarosław Kaczyński żąda od Niemców „setki miliardów dolarów” reparacji wojennych. W ramach odszkodowań mają także odbudować Pałac Saski. „Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt” – dyplomatycznie odpowiedziało niemieckie MSZ.

Odbudowa pałacu jest jednym z elementów Polskiego Ładu: „Odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem. My nie tylko o tym mówimy, ale ten proces już trwa” – ostrzegł wicepremier Piotr Gliński. Stwierdził, że pałac, wzniesiony dla Augusta II Mocnego Sasa jest „kwestią polskiej tożsamości, dziedzictwa kulturowego i historycznego”.

Uważa, że jego odbudowa zakończy etap powojennej  rekonstrukcji Warszawy. „Odbudowa Pałacu Saskiego jest w tym kontekście symbolem naszej niezłomności, symbolem odpowiedzialności za polski los i nadziei dla przyszłych pokoleń”.

Rząd na razie nie zdradza żadnych szczegółów tej inwestycji. Nie wiadomo, jaką pałac będzie miał funkcję i jakie instytucje zostaną w nim ulokowane. Kilka lat temu koszt odbudowy szacowano na ok. 600 mln zł, a łącznie z całą pierzeją uliczną oraz kolumnadą, której szczątki kryją Grób Nieznanego Żołnierza – ponad 1,2 mld zł.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Jarosław Kaczyński wskazał niedawno źródło sfinansowania inwestycji. „Niemcy powinni nam zapłacić setki miliardów dolarów za wszystkie zniszczenia z okresu II wojny światowej, choć pamiętamy także o rabunku z okresu I wojny światowej”.

Dobrze, że Kaczyński zapomniał o Grunwaldzie i Psim Polu. A swoją drogą Warszawa ma pecha do władców, którzy uparli się pozostawiać w niej pamiątki własnych ambicji.

/ep/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
daroo
daroo
29 maja 2021 09:15

A komu ten cały pałac saski potrzebny jest do szczęścia (oprócz tych megalomanów z PiS) ? Ot zwykły budynek biurowy ,taką funkcję pełnił przed wojną ,a teraz wielkie halo. Kuźwa czy my naprawdę jesteśmy aż tacy zamożni żeby realizować takie fanaberie? bo Niemcy raczej nie wyłożą kasy wbrew twierdzeniom pokurcza

Agnieszka
Agnieszka
29 maja 2021 11:01

Nienawisc i glupota jaka plynie z ust tego opentanca i intelektualnego kaleki jakim jest Kaczynski, sa grozne dla Polski!!! Powstrzymac opentanca!

Jantar
Jantar
29 maja 2021 11:05

Dobrze, że Kaczyński zapomniał o Grunwaldzie i Psim Polu.

Oj, ktoś tu jest dużym optymistą! Kaczyński podsumuje Niemców jeszcze z okresu początków I wieku, kiedy na terenach Polski mieszkały plemiona słowiańskie walczące ze sobą. I będzie argumentował, że te walki między plemionami były z podjudzenia Niemców, którzy już wtedy chcieli zająć nasze ziemie. Ale na razie I wojnę światową rozszerzy jeszcze o 123 lata zaborów, kiedy 2/3 Polski było pod ich rządami i cała kasa płynęła do ich skarbca. O zniszczeniach w czasie powstań w tym okresie nie wspominając…

Chermes
Chermes
29 maja 2021 19:01
Reply to  Jantar

Co do Grunwaldu, na miejscu Kaczelnika, byłbym ostrożny. W końcu Krzyżacy ponieśli tam dużo większe straty od Polaków, więc może się okazać, że to my jesteśmy im coś winni. 🙂

Jantar
Jantar
30 maja 2021 21:28
Reply to  Chermes

Kaczelnik podsumuje kilkaset lat zamieszkiwania Krzyżaków na ziemiach polskich i wszystko, co nakradli. Doliczy też utworzenie Prus Książęcych na gruzach krzyżackich posiadłości. I wyjdzie na to, że to Niemcy muszą nam zapłacić, a nie my im. Grunwald też przeliczy na naszą korzyść – w oszustwach ma wielką wprawę (patrz sprawa Austriaka z dwiema srebrnymi wieżami).

Iwona
Iwona
29 maja 2021 16:29

A może lepiej, w tej niezlomności, postawić z glowy na nogi służbę zdrowia i inne usługi publiczne, zamiast odbudowywać saski (niemiecki?) biurowiec. A na marginesie, jaką to nadzieję niesie dla przyszłych pokoleń? Co za debile i megalomani.

Chermes
Chermes
29 maja 2021 18:58

Niemcy zapłacą. Zaraz po tym, jak Rosjanie zapłacą za wzniesienie pomnika Lecha Mlaskatego, na Placu Piłsudskiego. Albowiem, wedle jednego z ustaleń Komisji Szalonego Antka, to oni strącili, wyteleskopioną pancerną brzozą, samolot. Pękające parówki bezsprzecznie tego dowiodły.

Waldemar
Waldemar
29 maja 2021 20:15

To, co naprawdę jest do odbudowania w Polsce to: zaufanie do prawa, które nie byłoby naciagane jak guma od majtek, zaufanie do władz, szacunek do policji, która nie byłaby tylko bijącym sercem partii, wiarygodność publicznych mediów, które są mniej publiczne od domu publicznego, apolitycznośc Kościoła, którego misją powinno być łączenie, a nie jątrzenie i dzielenie ludzi i szacunek dla inaczej myslących oraz inaczej żyjących. To tak na dzień dobry. A Pałac Saski możemy sobie darować. Rozmaite pisowskie ministerstwa i agendy, które już ostrzą sobie ząbki, mogą urzędować, gdzie urzędują.

swiat
swiat
29 maja 2021 20:34

Das Sächsische Palais wybudowal Sigismund III. Wasa

smętek
smętek
30 maja 2021 15:22
Reply to  swiat

Ten staruch nie miał czasy przeczytać o tym. On ma własną wiedzę i wizję Warszawy. Zabierze nam Ogród Saski i będzie jak w wierszyku z mojego dzieciństwa „Było to w maj 1 grudnia gdy ogród saski był zapinany na zatrzaski…”.

Dron
Dron
30 maja 2021 14:55

Myślisz kaczyński, że odbudowując pałac Saski odbudujesz zaufanie Polaków do samego siebie??? Nic bardziej mylnego!!! Po dojściu do władzy na 96 ofiarach wycieczki kampanijnej do Smoleńska to jest, po prostu, NIEMOŻLIWE!!!

Andy
Andy
31 maja 2021 02:24

A co z Wrocławiem i Szczecinem?

Rafapon
Rafapon
31 maja 2021 16:48
Reply to  Andy

No właśnie. Wystarczy popatrzeć na stare mapy Polski sprzed rozbiorów. Te tzw. Ziemie Odzyskane były bardziej „pozyskane”.
A jeśli idzie o wyciągnięcie kasy od Niemców, to chyba najprostszym rozwiązaniem jest odpowiednie opodatkowanie niemieckich firm i koncernów działających w Polsce. Odpowiednie, czyli takie, żeby jednej i drugiej stronie się to opłacało.

Andy
Andy
31 maja 2021 02:26

No to Niemcy upomną się o Malbork.

HENRYK
HENRYK
31 maja 2021 21:44

TEN ODBUDOWANY PAŁAC SASKI MIAŁ BYĆ DAREM „NARODU POLSKIEGO” DLA UKOCHANEGO WUCA JAROSŁAWA KRÓTKIEGO ???