Kaczyński prze do wyborów choćby po trupach

Kaczyński prze do wyborów choćby po trupach

Lekarze wołają „Terrain ahead, pull up!”, ale prezes PiS uspokaja, że mimo epidemii jesteśmy na kursie i na ścieżce. Chyba czas zapytać o jego stan umysłu.

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla RMF oświadczył, że nie ma powodów, by ogłosić stan nadzwyczajny, a byłby to jedyny sposób, by przesunąć wybory bez łamania Konstytucji. Konstytucji trzeba przestrzegać – podkreślił wódz obozu władzy, która od 2015 r. specjalizuje się w łamaniu Konstytucji. Do osób, które są w chore albo w kwarantannie, można pójść z urną – dodał.

Czy ten człowiek kpi z nas? Żarty sobie stroi? Nie, mówi śmiertelnie poważnie. On zawsze mówi poważnie, nawet jeśli treść jego wypowiedzi sprawia wrażenie groteski.

 

„W maju będziemy żyli w warunkach pandemii. Tylko wariat albo zbrodniarz mógłby proponować ludziom pójście do lokali wyborczych” – stwierdził w wywiadzie dla „Wyborczej” Donald Tusk.

„Wariat” to określenie potoczne i nieprecyzyjne. Ja wolę bardziej fachowy termin „psychopata”, który często stosowany jest jako obelga, ale w psychiatrii i psychologii określa zespół cech osobowościowych. Czy to możliwe, że 38-milionowy naród żyjący w samym środku kontynentu europejskiego znalazł się w rękach psychopaty, który zdołał zbudować dużą partię, przyciągając do siebie tłumy polityków i wyborców? – „Psychopaci potrafią się doskonale maskować, co więcej – psychopatami nierzadko są ludzie wyjątkowo czarujący, którzy mogą innych do siebie wręcz… przyciągać” – pisze lekarz Tomasz Nęcki na portalu poradnikzdrowie.pl.

Jak rozpoznać psychopatę? Po zachowaniu. Specjaliści spisali listę cech i charakterystycznych postaw oraz sposobów zachowania się, pozwalających podejrzewać, że możemy mieć do czynienia z psychopatą. Rzućmy okiem na tę listę, odnosząc poszczególne punkty do naszych realiów politycznych.

Psychopatę cechuje:

  • ignorowanie (i zasadniczo brak zrozumienia) uczuć i potrzeb innych ludzi;

Taki człowiek ignoruje strach czy wręcz realne zagrożenie zdrowia i życia obywateli, liczy się dla niego tylko to, że on chce przeprowadzić w czasie epidemii wybory, bo uważa, że teraz ma większą szansę na wygraną. Dla psychopaty ważny jest tylko jego interes, choćby inni mieli za to zapłacić zdrowiem albo nawet życiem.

  • lekceważenie autorytetów i ogólnie przyjętych zasad oraz norm;

Psychopata deprecjonuje autorytety społeczne, które mu się nie poddają. Mówi o nich, że to „wykształciuchy”, uprzywilejowana „kasta”, gierkowskie złogi, komuchy oraz spadkobiercy komuchów, agenci zagranicy, Polacy najgorszego sortu…

  • drastycznie wręcz zaznaczona tendencja do kłamania i celowego wprowadzania w błąd;

Psychopata będzie wmawiać wszystkim dookoła, że szanuje Konstytucję, podczas gdy w sposób oczywisty ją łamie. Będzie nazywać niszczenie Polski „dobrą zmianą”. Będzie mówić, że Antoni Macierewicz nie zostanie ministrem obrony, mimo że zamierza go na to stanowisko powołać. Będzie przekonywać, że katastrofa lotnicza (która zresztą była skutkiem jego własnych decyzji i przerośniętych ambicji politycznych) to zamach dokonany przez jego wrogów do spółki z Putinem. I tak dalej.

  • wyjątkowa umiejętność manipulowania innymi ludźmi – psychopaci są w stanie zrobić wszystko, byle tylko osiągnąć jakieś korzyści dla siebie;

Jeśli to dla nich korzystne, zorganizują wybory w czasie pandemii. Będą też manipulować innymi, wskazując im wrogów, dzieląc ich, podsycając najgorsze i najniższe instynkty. W zależności od sytuacji będą szczuć na różne grupy społeczne: na uchodźców, na homoseksualistów, na inteligentów, Żydów, członków różnych grup zawodowych. Będą oskarżać swych oponentów, że są „komunistami”, ale gdy uznają, że to się im opłaca, będą wychwalać Gierka – że był szczerym patriotą. W jednym momencie będą wzywać do lustracji i dekomunizacji, by w następnej chwili hołubić np. prokuratora stanu wojennego czy byłego sekretarza PZPR.

  • znaczne zmniejszenie (lub nawet całkowity brak) odczuwania lęku i strachu;

Człowiek o zdrowej, niezaburzonej osobowości wie, że za łamanie Konstytucji może ponieść konsekwencje – w skrajnym wypadku może nawet trafić za kratki. To go powstrzymuje przed działaniami sprzecznymi z prawem. Psychopata nie ma takich oporów.

  • przekonanie o swojej wyjątkowości, zawyżona samoocena;

Psychopata, zapytany, kim chciałby zostać w przyszłości, odpowie, że „emerytowanym zbawcą narodu”. I nawet jeśli będzie to rodzaj żartu, to w jego podtekście będzie się kryło przekonanie, że został powołany do wielkich celów. Nie tylko on sam – jego wielkość opromienia też chwalebnym blaskiem inne osoby z jego rodu. Jego brat (ten sam, który po wygraniu wyborów publicznie meldował mu „Zadanie wykonane, panie prezesie”) po śmierci zasługuje na to, by spocząć w krypcie królów na Wawelu, a jego matka (osoba zapewne sympatyczna i poczciwa, lecz kompletnie nieznana) może mieć ulice swego imienia.

  • niska tolerancja frustracji, łatwość do popadania w gniew i przejawiania zachowań agresywnych;

Wkurzony psychopata wyskoczy w Sejmie na mównicę i z błyskiem wściekłości w oku obrzuci oponentów epitetami: „Kanalie, mordy zdradzieckie!”.

 

To nie jest pełna lista. Wśród cech zdradzających osobowość psychopatyczną specjaliści wymieniają też m.in. doskonałą umiejętność usprawiedliwiania swoich zachowań – nieważne, jak podłego zachowania podejmie się psychopata, człowiek ten zawsze będzie w stanie samego siebie wytłumaczyć i zracjonalizować swoje postępowanie. O wszystkie niepowodzenia i porażki będzie też obwiniać innych.

Powyższy wykaz sam w sobie oczywiście nie wystarczy, by postawić diagnozę. W tym celu specjaliści musieliby wykonać profesjonalne testy, których nie da się przeprowadzić bez zgody zainteresowanego – choć warto przypomnieć, że swego czasu pojawił się postulat, by politycy musieli przedstawić medyczne zaświadczenie zdrowia psychicznego.

Wydaje się jednak, że przyjęcie takiego rozwiązania niosłoby ze sobą liczne zagrożenia dla demokracji i wolności. W ostatecznym rozrachunku spowodowałoby więcej szkód niż pożytków.

Mimo wszystko jednak lepiej zdać się na osąd opinii publicznej, nawet jeśli ta czasem popełnia błędy i nie potrafi rozpoznać w jakimś polityku groźnego psychopaty.

Wojciech Maziarski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
21 marca 2020 15:07

Hodowana w foliowym tunelu cieplarniana Jego Osobliwość nie pomyślała o ludziach, którzy będą ( a może być ich całkiem sporo ) na kwarantannach, obłożonych karą w wysokości 30 000 PLN za wyjście z domu. Dostaną pozwoleństwo, aby sobie mogli zarażać do woli, czy zalutuje się im drzwi, jak w Chinach ???

Dociekliwy
Dociekliwy
21 marca 2020 15:25

Nie no dlaczego się oburzać. Ja mogę do niego iść z urną. Nawet taką za kilka tysięcy, mogę mu zafundować, stać mnie (jeszcze).

Kos
Kos
22 marca 2020 14:01
Reply to  Dociekliwy

Z przyjemnoscia sie doloze

andrzej
andrzej
22 marca 2020 21:55
Reply to  Dociekliwy

Ptactwa się w urnach nie chowa.

Irena
Irena
21 marca 2020 16:46

Co tam wolanie lekarzy……lekarz się nie zna…… znaja sie tylko prezes,premier,prezydent no i ksiądz……ale niedługo wszyscy oni bardzo sie zdziwią !!! NORMALNI LUDZIE szczęśliwie wciaz jeszcze mysla !!!

paragraf22
paragraf22
21 marca 2020 21:14

Skąd oni wezmą 150 000 desperatów do komisji wyborczych? Ja swoją kandydaturę zgłosiłem, ale teraz to niech w dudę mnie cmokną. Nie będę liczył głosów oddanych na zakażonych kartkach, a chodzenie przez komisję po domach ludzi z kwarantanną to już kuriozum.

Jantar
Jantar
22 marca 2020 12:22
Reply to  paragraf22

Skąd wezmą? Wydadzą rozkaz batalionom Obrony Terytorialnej, żeby siedzieli w komisjach i zrobią wybory. A jak OT nie wystarczy to wojsko wspomoże. I wybory się odbędą. A za obywateli, którzy nie pójdą zagłosować, wypełnią karty inni – oczywiście z głosami na Dudę. I będzie zwycięstwo Dudy w pierwszej turze na poziomie 90%. Nie można? Oczywiście, że można!

Jacek Doliński
Jacek Doliński
21 marca 2020 21:40

Prezes sądzi, że w maju będzie jeszcze można wmawiać „ciemnemu ludowi, który [wszystko] kupi” (©2005, Jacek Kurski), że państwo jest doskonale przygotowane do walki z wirusem i daje radę – a na jesieni nie uwierzy w to nawet najciemniejszy z tego „ciemnego ludu”. No i w tej chwili Duda ma przewagę nad innymi kandydatami, bo jako jedyny dalej prowadzi kampanię przedwyborczą, pod pretekstem gospodarskich wizyt („Jak za Gierka”). Poza tym na kwiecień planowana jest akcja zakupu przez PiS głosów emerytów, znana pod hasłem „ 13. emerytura”, więc jeżeli wybory zostaną odsunięte w czasie, to pieniądze z budżetu zostaną wydane na darmo – a z kolei przekładanie wypłaty na jesień obnażyłoby prawdziwe intencje i cały cynizm tej akcji i mogłoby wkurzyć zamiast zjednać emerytów.

jurek
jurek
22 marca 2020 11:31

Mentalność bolszewicka: rozpoznanie bojem, strat się nie liczy. Cel musi być osiągnięty – „partia” się nie cofa.
Ale dobrze wiemy, że się cofnie. To wirus z nią wygra, a Polacy znowu „prześpią” rewolucję.

Grzegorz
Grzegorz
22 marca 2020 15:45

Na trupach smoleńskich wygrał poprzednie wybory więc i tym razem pragnie wygrać choćby po trupach. Myślę jednak , że cokolwiek by nie zrobiła partia władzy to i tak polegnie na koronawirusie.

Marek
Marek
22 marca 2020 18:34

Akcja Urna: postaw urne pod domem Kaczynskiego. Przed wyborami. Po wyborach moze ich zabraknac.