Kaczyński, Ziobro i Putin, Orban i Macierewicz – czołowi pożeracze demokracji

Kaczyński, Ziobro i Putin, Orban i Macierewicz – czołowi pożeracze demokracji

Już od listopada minionego roku krąży po Polsce instalacja – happening. W sobotę trafiła na wrocławski Rynek pokazując ogromny liść pożerany przez gąsienice z nazwiskami polityków, m.in. Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Władimira Putina. Na miejscu zjawili się przedstawiciele wrocławskiego Komitetu Obrony Demokracji, Inicjatywy Polskiej, Partii Razem, Partii Zieloni i SLD.  Była to okazją do rozmowy z mieszkańcami Wrocławia, o zbliżających się wyborach samorządowych.

Wskazując na ich wielką wagę, Małgorzata Tracz z Partii Zieloni zachęcała, by zaangażować się w obywatelską kontrolę wyborów. „Obywatele powinni zapisywać się jako mężowie zaufania do komisji wyborczych, ale też kandydować do rad różnych szczebli” – tłumaczyła. „Demokracja jest, niestety, w odwrocie, do władzy dochodzą prawicowi populiści. Nie tylko w Polsce, ale też w Turcji, na Węgrzech czy w Czechach. Przyczyną wzrostu ich popularności jest brak dbałości o demokrację. Nie możemy pozwolić na to, by tak słuszna idea była niszczona przez populistów” – apelowała Tracz.

Sprowadzone na wrocławski Rynek dzieło zaprojektował niemiecki ilustrator i karykaturzysta Jacques Tilly. Platformę, na której przedstawił liść z napisem „demokracja”, pożerany przez gąsienice symbolizujące europejskich polityków, przygotował na paradę w Düsseldorfie. Po jej zakończeniu instalacja miała zostać tradycyjnie zniszczona.

Przed spaleniem ocalili ją jednak czescy aktywiści z grupy Kaputin, którzy chcieli pokazać dzieło Tilly’ego swoim rodakom. I z platformą przedstawiającą czeskich i europejskich populistów przejechali na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi przez czeskie miasteczka i miasta

A później nieodpłatnie przekazali Polakom. Ci nieco ją przerobili: w roli szkodników występują na platformie Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Władimir Putin, Recep Erdogan, Viktor Orban i Antoni Macierewicz.

/p/

Źródło: Gazeta Wyborcza

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AndrzejZgredzinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zgredzinka
Zgredzinka

Ciekawe czy podziała?

Andrzej
Andrzej

Marzy mi się aby obudziły się sumienia Polaków szczególnie tych którzy uważają, że ich nasza polityczna rzeczywistość nie interesuje, że za nią nie są odpowiedzialni.