Kaczyński, Ziobro i Putin, Orban i Macierewicz – czołowi pożeracze demokracji

Kaczyński, Ziobro i Putin, Orban i Macierewicz – czołowi pożeracze demokracji

Już od listopada minionego roku krąży po Polsce instalacja – happening. W sobotę trafiła na wrocławski Rynek pokazując ogromny liść pożerany przez gąsienice z nazwiskami polityków, m.in. Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Władimira Putina. Na miejscu zjawili się przedstawiciele wrocławskiego Komitetu Obrony Demokracji, Inicjatywy Polskiej, Partii Razem, Partii Zieloni i SLD.  Była to okazją do rozmowy z mieszkańcami Wrocławia, o zbliżających się wyborach samorządowych.

Wskazując na ich wielką wagę, Małgorzata Tracz z Partii Zieloni zachęcała, by zaangażować się w obywatelską kontrolę wyborów. „Obywatele powinni zapisywać się jako mężowie zaufania do komisji wyborczych, ale też kandydować do rad różnych szczebli” – tłumaczyła. „Demokracja jest, niestety, w odwrocie, do władzy dochodzą prawicowi populiści. Nie tylko w Polsce, ale też w Turcji, na Węgrzech czy w Czechach. Przyczyną wzrostu ich popularności jest brak dbałości o demokrację. Nie możemy pozwolić na to, by tak słuszna idea była niszczona przez populistów” – apelowała Tracz.

Sprowadzone na wrocławski Rynek dzieło zaprojektował niemiecki ilustrator i karykaturzysta Jacques Tilly. Platformę, na której przedstawił liść z napisem „demokracja”, pożerany przez gąsienice symbolizujące europejskich polityków, przygotował na paradę w Düsseldorfie. Po jej zakończeniu instalacja miała zostać tradycyjnie zniszczona.

Przed spaleniem ocalili ją jednak czescy aktywiści z grupy Kaputin, którzy chcieli pokazać dzieło Tilly’ego swoim rodakom. I z platformą przedstawiającą czeskich i europejskich populistów przejechali na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi przez czeskie miasteczka i miasta

A później nieodpłatnie przekazali Polakom. Ci nieco ją przerobili: w roli szkodników występują na platformie Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Władimir Putin, Recep Erdogan, Viktor Orban i Antoni Macierewicz.

/p/

Źródło: Gazeta Wyborcza

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Kaczyński, Ziobro i Putin, Orban i Macierewicz – czołowi pożeracze demokracji"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zgredzinka

Ciekawe czy podziała?

Andrzej

Marzy mi się aby obudziły się sumienia Polaków szczególnie tych którzy uważają, że ich nasza polityczna rzeczywistość nie interesuje, że za nią nie są odpowiedzialni.