Kamil Zaradkiewicz jako p.o. I Prezesa Sądu Najwyższego to już…historia.

Dziś mija termin składania protestów wyborczych

Pełniący obowiązki I prezesa SN, Kamil Zaradkiewicz, ogłosił dziś rezygnację ze stanowiska – prezydent wybrał jego następcę, którym jest Aleksander Stępkowski.

Zaradkiewicz objął stanowisko po zakończeniu kadencji prezes Małgorzaty Gersdorf. Sędzia został wybrany na to stanowisko przez prezydenta Andrzeja Dudę; podczas krótkiego urzędowania tymczasowy przewodniczący wdał się w konflikt z członkami Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.

Część sędziów organu nie uznawała sposobu wyboru członków Komisji Skrutacyjnej. Zaradkiewicz uznał to za przejaw walki politycznej i jeszcze bardziej zaognił spór, który przybrał formę starcia między sędziami SN wybranymi przez KRS i neo-KRS.

 

Kilkudziesięcioosobowa grupa sędziów w końcu poprosiła Andrzeja Dudę o dymisję Zaradkiewicza. Tymczasowy przewodniczący sam jednak zdecydował o rezygnacji.

Kancelaria Prezydenta wydała już oficjalne oświadczenie i wskazała w nim na nowego pełniącego obowiązki I prezesa SN:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda w związku z rezygnacją sędziego Sądu Najwyższego Pana Kamila Zaradkiewicza, z dniem 14 maja 2020 r., z wykonywania obowiązków Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, postanowieniem z dnia 14 maja 2020 r. z dniem 15 maja 2020 r. powierzył sędziemu Sądu Najwyższego Panu Aleksandrowi Stępkowskiemu wykonywanie obowiązków Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, w tym kierowanie Sądem Najwyższym, do czasu powołania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego” – czytamy w piśmie.

 

Wspomniany Aleksander Stępkowski wywołał skandal w 2018 r., kiedy podczas gorącego kryzysu konstytucyjnego wokół Sądu Najwyższego, ogłosił swoją kandydaturę do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – został wtedy skrytykowany przez grupę wykładowców Wydziału Prawa i Administracji UW.

Ubieganie się w tych warunkach o stanowisko sędziego Sądu Najwyższego jest zachowaniem, które wspiera działania noszące znamiona deliktu konstytucyjnego i godzi w zasady etyki zawodu prawnika. To postępowanie sprzeniewierza się zarazem wychowawczym powinnościom nauczyciela akademickiego i przysiędze doktorskiej, dlatego budzi nasz zdecydowany sprzeciw” – napisali naukowcy.

Czy taki kandydat będzie rzetelnie wypełniał swoje obowiązki?

/nt/

Źródła: tokfm.pl, tvn24.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
PredatorZbyszekMaciek123454321darooZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janina
Janina

Oto nowy „orzeł” godny swego poprzednika – Aleksander Stępkowski. Po powołaniu przedstawił się na konferencji prasowej i zapowiedział swoje priorytety : „pierwszy, drugi i trzeci „. Śmiech na sali. A to ci nowość, to może być tak wiele priorytetów ? Jak sama nazwa wskazuje i logika, priorytet jest jeden i tylko jeden. To tak , jakby powiedział : „po pierwsze primo, po drugie primo, po trzecie primo, itd”. Powoli pustoszeje rezerwowa ławka kadr pisiorów i sięgają po coraz gorsze egzemplarze. Tragedia, kto rządzi w tym kraju !

erwinek
erwinek

Tak jak w przysłowiu – ZAMIENIŁ STRYJEK PATYCZEK NA KIJEK – i tyle w temacie

HerodAntypis
HerodAntypis

Zarazkiewicz został zamieniony na stępkę spod mitycznego promu spowitego ostrym cieniem mgły.

daroo
daroo

Chyba raczej „…siekierkę na kijek…” ale jak zwał tak zwał i tak to nic nie zmieni bo ten figurant z pałacu prezydenckiego będzie robił zwyczajnie na złość

Marek
Marek

Mam nadzieję, że sędziowie SN są wystarczająco inteligentni by nie dać się nabrać na tę pozorną troskę dudy nad zgłoszonymi przez nich kwestiami. To jest zwykłe odwracanie uwagi, a nowy „sędzia” nauczony doświadczeniami i porażkami starego ma dokładnie te sam cel: jak najszybciej wybrać tego kogo pisowi zależy aby był na stanowisku 1 prezesa SN, nieważne, że bezprawnie i nieważne jakim kosztem.

Jantar
Jantar

Cóż, Kaczyński właśnie powiedział wczoraj w wywiadzie, że „trzeba wyciągnąć wnioski z tego, co się dzieje w SN i konieczna jest jak najszybsza, RADYKALNA zmiana personalna w SN”. Nie chodziło mu zapewne tylko o p.o. I prezesa SN, a o wszystkich sędziów z ramienia starej KRS.

Maciek123454321
Maciek123454321

Aleć Karakan za chudy w uszach jest.

Zwinka
Zwinka

Du*a wielbiciela grzybków wymienił na strażnika macic.

Maciek123454321
Maciek123454321

Może być kolejny kryptopisior do odstrzału. Swoją drogą, duda to koncertowy the bill. Najpierw powołał piżamowca, teraz kolejnego oszołoma. Im kto gorszy, tym lepszy – jak widać. Czy głupie pisiory nie zdają sobie sprawy, że forsując powołanie na I prezesa SN kreatury pisowskiej zaorywują nawet ten wątły przyczółek w postaci dwóch nielegalnych izb SN? Przecież po zmianie prezydenta ten wyznaczony spośród 5 kandydatów niby-prezes (wiadomo, że będzie to pisiorski sędzia) zostanie natychmiast odwołany jako wybrany nielegalnie sędzia z nielegalnej izby. Podstawowa wada prawna, która umożliwi podważenie wyboru. Teraz znów okazuje się, że gdzieś „zaginęła” odpowiedź rządu PiS w sprawie zabezpieczenia… Czytaj więcej »

Zbyszek
Zbyszek

Rodacy! O 22.oo wychodzimy wszyscy na balkony i zapalamy światełko solidarności i poparcia dla Pana Zaradkiewicza! On uosabia wszystko co najgorsze w wymiarze sprawiedliwości i polskiej polityce! A my tego właśnie oczekujemy od Naszej Partii!

Predator
Predator

Świadectwo wystawia sobie czopek, ten pseudo prezydent wybiera przydupasów których wskazuje naczelnik, tyle w temacie.