Kamyk Puzyny dla Doroty Buchwald

Kamyk Puzyny dla Doroty Buchwald

Kapituła Nagrody Kamyk Puzyny – jednego z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie polskiego teatru, a przyznawanej za „łączenie twórczej działalności z zaangażowaniem w życie publiczne”- uhonorowała w miniony weekend Dorotę Buchwald. W uzasadnieniu podkreślano konsekwentne realizowanie przez nią misji Instytutu Teatralnego.

„Otrzymujemy nagrodę za to samo, za co minister kultury, przedstawiciel demokratycznie wybranych władz tego kraju, właściwie nas karze. Z ust pana ministra usłyszałam, że nie mogę być dyrektorem ministerialnej placówki, bo jestem zbyt niezależna, zbyt samodzielna, niesterowalna. Że muszę się podzielić władzą. Że nie mam kompetencji do merytorycznego zarządzania programem instytutu, który wspólnie z zespołem przygotowaliśmy na następne pięć lat” – cytuje wypowiedź laureatki „Gazeta Wyborcza”.

Dorota Buchwald jest teatrolożką, związana z miesięcznikiem „Dialog”. Pełniła funkcję kierowniczki archiwum Związku Artystów Scen Polskich, była sekretarzem literackim stołecznego Teatru Dramatycznego. Dyrektorem Instytutu Teatralnego została w 2013 r. i z powodzeniem pełniła tę funkcję prze pięć lat.

Przedłużeniu jej kadencji sprzeciwił się minister Piotr Gliński. Wbrew apelom środowiska artystycznego, ogłoszono konkurs, wybierając na kolejną kadencję Elżbieta Wrotnowska-Gmyz – małżonkę prawicowego publicysty Cezarego Gmyza – która w ostatnich wyborach samorządowych kandydowała z listy PiS na stanowisko radnej dzielnicy Mokotowa.

List w obronie Doroty Buchwald podpisało ponad 1000 osób, w tym dziennikarze, teatrolodzy, przedstawiciele środowiska teatralnego, m.in. Jan Englert, Izabela Cywińska, Grzegorz Jarzyna, Jan Klata, Krystian Lupa, Maja Kleczewska, Maja Komorowska, Magdalena Cielecka, Daniel Olbrychski, Danuta Stenka i Wojciech Pszoniak. Poparcie dla dyrektor IT zadeklarowały także m.in. Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Współczesny w Szczecinie, czy Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Jak się okazało, bezskutecznie.

/p/

Źródło: Onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o